PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
11 października na ekrany kin wejdzie "Chce się żyć" - najnowszy obraz Macieja Pieprzycy z brawurową kreacją Dawida Ogrodnika, gwiazdy hitu „Jesteś Bogiem”, który do tej roli przygotowywał się ucząc się przez pół roku korzystać z wózka inwalidzkiego.

"Chce się żyć" to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca, emanująca optymizmem i humorem, historia niepełnosprawnego Mateusza, który - mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu - udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha.


Dawid Ogrodnik w filmie "Chce się żyć", fot. Paweł Dyllus
 
Kiedy Mateusz (Dawid Ogrodnik) przyszedł na świat, lekarze wydali na niego wyrok, uznając go za „roślinę”. Jednak rodzice chłopca (Arkadiusz Jakubik i Dorota Kolak) nigdy nie pogodzili się z diagnozą, wierząc, że mimo problemów z komunikacją, ich syn jest w pełni sprawny intelektualnie. Mateusz dorasta otoczony troską i miłością, zyskując wiernego przyjaciela - mieszkającą w sąsiedztwie Ankę (Anna Karczmarczyk). Jednak los sprawia, że musi rozłączyć się z rodziną i trafia do specjalistycznego ośrodka. Z dala od bliskich podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia. Sytuacja Mateusza zmieni się, kiedy do placówki trafi młoda wolontariuszka (Katarzyna Zawadzka), a on sam przyciągnie uwagę lekarki (Anna Nehrebecka), która pracuje nad eksperymentalnymi metodami leczenia.

- Mimo poważnej tematyki "Chce się żyć" jest filmem o wydźwięku zdecydowanie optymistycznym. To historia, która porusza, ale także wywołuje uśmiech i skłania do refleksji związanych z życiem, śmiercią, miłością czy normalnością - mówi reżyser Maciej Pieprzyca. - To opowieść, który daje nadzieję, zawartą w pozytywnym przesłaniu. Dzięki sile ducha, można przezwyciężać przeciwności losu, wyjść poza własne ograniczenia, cieszyć się życiem, takim jakie ono jest. Znaleźć szczęście. Tylko nie można się poddawać. Nigdy - dodaje.


Kadr z filmu "Chce się żyć", fot. Paweł Dyllus
 
W opinii tych, którzy widzieli już film Dawid Ogrodnik stworzył na ekranie jedną z najniezwyklejszych i najbardziej wzruszających kreacji w polskim kinie, porównywalną z aktorskimi dokonaniami wyróżnionego Oscarem Daniela Day Lewisa w "Mojej lewej stopie" oraz Mathieu Almarica w "Motyl i skafander".

Premiera "Chce się żyć" będzie miała miejsce we wrześniu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu. Film Pieprzycy wystartuje także w konkursie tegorocznego Festiwalu w Gdyni.RP
Kino Świat
Ostatnia aktualizacja:  1.08.2013
Zobacz również
"Przystanek Woodstock" w Dwójce
Żagle - startuje dedykowany kanał Platformy Hybrydowej TVP
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll