PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Gościem specjalnym 53. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego będzie kinematografia szwajcarska. W ramach sekcji "Spojrzenie na Szwajcarię" zostaną pokazane najnowsze filmy dokumentalne, a filmowcy z Polski i Szwajcarii spotkają się na konferencji branżowej.

Co roku organizatorzy Krakowskiego Festiwalu Filmowego zapraszają wybrany kraj, aby w ramach pozakonkursowej sekcji "Spojrzenie na..." zaprezentował swoje najnowsze dokonania w zakresie filmu dokumentalnego. Bohaterem pierwszej edycji w 2010 roku był Izrael, rok później Kraków gościł Holendrów, w ubiegłym roku festiwal odwiedzili filmowcy z Włoch. Teraz nadarza się okazja, aby bliżej przyjrzeć się najnowszym produkcjom ze Szwajcarii, w której powstaje około 50 pełnometrażowych filmów dokumentalnych rocznie.


Kadr z filmu "Zimowi nomadowie", fot. hivernomade.ch

Cykl zainauguruje pokaz filmu "Zimowi nomadowie", opowieść o parze pasterzy, którzy w zimowy czas w towarzystwie trzech osłów, czterech psów i 800 owiec przemierzają 600-kilometrową drogę wzdłuż szwajcarsko-francuskiej granicy. Film zdobył tytuł najlepszego europejskiego filmu dokumentalnego 2012, a polskiej publiczności zaprezentuje go reżyser Manuel von Stürler.

Przymiotnik "szwajcarskie" niekoniecznie oznacza, że akcja prezentowanych w ramach cyklu filmów będzie rozgrywać się w górzystej enklawie w środku Europy. "Lot specjalny. Bilet bez powrotu" to kontynuacja prezentowanego na Krakowskim Festiwalu Filmowym w ubiegłym roku poruszającego "Lotu specjalnego". Reżyser Fernand Melgar nie porzucił swoich bohaterów po ich deportacji i śledzi ich dalsze losy w Gambii, Kosowie, Senegalu czy Kamerunie. Peter Entrell w filmie "Dom daleko stąd" przygląda się żonie Edgara Snowa, światowej sławy dziennikarza, autora głośnej książki "Red Star Over China", oskarżonego w okresie makkartyzmu o sympatie komunistyczne i zmuszonego do emigracji, zmarłego w Genewie 40 lat temu. "Opowieści dziewic” Mirjam von Arx dokumentują amerykański fenomen rosnącej popularności ruchów propagujących dziewictwo. Reżyserka przez dwa lata towarzyszyła dorastającym dziewczętom z rodziny ewangelickiego pastora, które składają śluby czystości do chwili zamążpójścia. Z kolei Rolando Colla przez osiem lat obserwował zmagania z przeciwnościami losu trojga bohaterów: szwajcarskiej pielęgniarki, bałkańskiego pasterza oraz kubańskiego psychiatry ("Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma"). Martin Schilt i Bernard Weber skierowali kamerę na zespół jodłujących mężczyzn, którzy udają się na tournée do Chin ("Dobry biznes to show-biznes"). Daniel Young opowiada historię pisarza i kompozytora, Paula Bowlesa, autora zekranizowanej przez Bernarda Bertolucciego powieści "Pod osłoną nieba", i jego żony Jane, którzy pomimo homoseksualnych romansów wspólnie tworzą dom otwarty dla europejskiej bohemy w marokańskim Tangierze ("Paul Bowles: klatka jest zawsze otwarta").


Kadr z filmu "Opowieści dziewic", fot. KFF

Obrazu współczesnej kinematografii szwajcarskiej dopełnią filmy tego kraju prezentowane w konkursach: na uroczyste otwarcie Festiwalu organizatorzy przygotowali muzyczny dokument o weteranie amerykańskiego kina, Harrym Deanie Stantonie ("Stanton: przejrzeć Harry’ego"), w konkursie krótkometrażowym wystartują: ciepła "Jąkająca się miłość" Jana Czarlewskiego, surrealistyczny "Pokój 606" Petera Volkarta, animacja dla dorosłych "Plug & Play" Michaela Freia, szczery "Po godzinach" Myriam Rachmuth, filozoficzne i animowane "Spojrzenie" Justine Klaiber i Jane Mumford. W konkursie dokumentalnym hinduski "Sadhu" Gaëla Métroza, a w konkursie muzycznym koprodukcja szwajcarsko-francuska "Wszystko o mojej matce" Stephanie Argerich. Po pokazach filmowych odbędą się spotkania z twórcami.

W ramach prezentacji imponującego dorobku gościa specjalnego festiwalu odbędzie się  konferencja branżowa, w której wezmą udział filmowcy, producenci i przedstawiciele szwajcarskich instytucji filmowych. Wydarzenie organizowane podczas Industry Zone ma na celu poznanie specyfiki tamtejszego rynku filmowego oraz eksplorację polsko-szwajcarskich możliwości koprodukcyjnych. Konferencja odbędzie się 29 maja w godzinach 11-14 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

Inauguracja programu "Spojrzenie na Szwajcarię" odbędzie się 27 maja o godzinie 19 w Kinie Pod Baranami. Cykl został zorganizowany przy wsparciu Swiss Film i Ambasady Szwajcarii w Warszawie.

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.


RP
KFF
Ostatnia aktualizacja:  13.05.2013
Zobacz również
70. urodziny Jana Englerta
Pierwszy zwiastun "Grawitacji" Alfonso Caurona
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll