PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Dziś, w trakcie 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, swoją światową premierę będzie mieć film „Fuga” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej. Nowe dzieło autorki głośnych i docenionych „Córek dancingu”, zostanie zaprezentowane w ramach Tygodnia Krytyki Filmowej (Semaine de la Critique).
Tydzień Krytyki Filmowej (Semaine de la Critique) to prestiżowa sekcja imprezy, równoległa do Konkursu Głównego festiwalu w Cannes. Prezentowane są w niej krótkometrażowe oraz długometrażowe filmy młodych, zdolnych twórców. W sekcji tej odkrywa się nowe talenty i nagradza pierwszy lub drugi film w karierze danego reżysera. Do tej pory za sprawą Tygodnia Krytyki świat poznał takich wybitnych reżyserów, zdobywców Oscarów, Złotych Globów i Cezarów, jak: Guillermo del Toro ("Kształt wody", Labirynt Fauna”), Alejandro González Iñárritu ("Birdman", "Zjawa"), François Ozon ("Frantz", "Podwójny kochanek") czy Bernardo Bertolucci ("Marzyciele", "Ostatnie tango w Paryżu"). W zeszłym roku w tej sekcji, w części poświęconej krótkim filmom, pokazywany był film Aleksandry Terpińskiej "Najpiękniejsze fajerwerki ever", który otrzymał w Cannes nagrody Canal+ oraz Rail d'Or.

 
"Fuga" to obraz z gatunku mystery (charakterystycznego dla twórczości Davida Lyncha), który dotyka problemu „fugi dysocjacyjnej” – zaburzenia wywoływanego długotrwałym stresem i uczuciem braku szczęścia. Człowiek poddany tym emocjom może stracić pamięć, a jego mózg może stworzyć nową osobowość biegunowo odmienną od dotychczasowej. W rolach głównych wystąpili nagrodzeni na Festiwalu Filmowym w Gdyni: Gabriela Muskała ("Moje córki krowy"), Łukasz Simlat ("Konwój") i Zbigniew Waleryś ("Papusza"). "Fuga" to drugi film fabularny Agnieszki Smoczyńskiej, reżyserki wielokrotnie nagradzanych „Córek dancingu” – (m.in.: Nagrodą Specjalną Jury za „unikalną wizję i design” na prestiżowym amerykańskim festiwalu filmowym Sundance, wyróżnieniem dla Najlepszego Debiutu Reżyserskiego na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Polską Nagrodą Filmową Orła 2016 w kategorii „Odkrycie roku”). Scenariusz do filmu napisała Gabriela Muskała. Za produkcję odpowiadała Agnieszka Kurzydło. Zdjęcia wykonał Jakub Kijowski, a scenografię zaprojektowała Jagna Dobesz. Muzykę do filmu skomponował Filip Míšek.

Alicja nie pamięta przeszłości, nie wie kim jest. Kiedy po dwóch latach od zniknięcia zostaje odnaleziona przez rodzinę, nie chce wracać do dawnego, zapomnianego życia. Nie pamięta miłości do męża i synka. Z czasem do Alicji wracają urywki wspomnień, tworząc niewyraźny i niepokojący obraz tajemnicy – tego co zdarzyło się w przeszłości. Co jest tą tajemnicą? Czy rodzące się uczucia do przed chwilą poznanych męża i syna pozwolą kobiecie zrozumieć przeszłość i zbudować szczęście swoje i rodziny?
 
W Polsce co roku epizod fugi dysocjacyjnej dotyka kilkadziesiąt tysięcy osób. Film "Fuga" stawia pytania o tożsamość, o to, co o niej decyduje: my sami czy nasze otoczenie? Co byśmy zrobili gdybyśmy się obudzili pewnego dnia jako tabula rasa?

 
Wszystkie pokazy „Fugi” w ramach 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes:
 
Wtorek 15 maja o 11:30 (Miramar) – Oficjalny pokaz z angielskimi i francuskimi napisami (wraz z prezentacją reżyserki i obsady)
 
Wtorek 15 maja o 17:15 (Miramar) – Oficjalny pokaz z angielskimi i francuskimi napisami (wraz z prezentacją reżyserki i obsady)
 
Wtorek 15 maja o 22:30 (Miramar) – pokaz z angielskimi i francuskimi napisami
 
Środa 16 maja o 8:30 (Miramar) – pokaz z angielskimi i francuskimi napisami
 
Środa 16 maja o 19:00 (Alexandre III) – pokaz z francuskimi napisami
 
Czwartek 17 maja o 16:30 (La Licorne) – pokaz z francuskimi napisami
AK/MR
Kino Świat
Ostatnia aktualizacja:  16.05.2018
Zobacz również
fot. Krzysztof Wiktor
Jak pozyskać i utrzymać inwestora strategicznego?
Absolwent Dok Pro nagrodzony w Montrealu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll