PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Dzień przed napuszoną galą Akademii w Dolby Theatre (do niedawna Kodak Theatre) na plaży w Santa Monica po raz 28. odbędzie się święto amerykańskiego kina niezależnego - impreza wręczenia Independent Spirit Awards. Patrząc na zmieniających się na przestrzeni lat prowadzących i na nominowane filmy trzeba zadać sobie pytanie - czy kino głównego nurtu robi się coraz bardziej niezależne? Czy może kino niezależne upodabnia się do mainstreamu?

Tradycja, którą w 2006 roku rozpoczęła Sarah Silverman, by galę prowadził komik, była kontynuowana kolejno przez brytyjskiego aktora komediowego Steve'a Coogana, Rainna Wilsona (gwiazdę "Biura") czy znanego ze swoich charakterystycznych kapryśnych monologów i transwestytyzmu Eddiego Izzarda. W tym roku imprezę poprowadzi Andy Samberg - znak czasów - bardziej niż ze swoich występów w Saturday Night Live znany z pastiszowych teledysków grupy The Lonely Island,  osiągających milionowe wyświetlenia na youtubie, do których Samberg zaprasza prawdziwe gwiazdy (np. Justina Timberlake'a, Akona czy Rihannę). "Niezależny" Samberg stał się  sławny również z próby wbicia się do głównego nurtu z nieudanym "Spadaj, tato" Adama Sandlera.



Choć w prowadzeniu  gali Sambergowi pomogą  m.in. Salma Hayek, Jeremy Renner, Sofia Coppola czy Ellen Page, rozdanie ma luźny, anegdotyczny charakter, podobny do ceremonii Złotych Globów. To tutaj w 2009 roku zdobywca statuetki dla najlepszego aktora Mickey Rourke w swoim 6 minutowym przemówieniu  mógł podziękować policji Santa Monica, która dziesięć lat wcześniej "dała mu miejsce do spania", a także zadedykować swoją nagrodę psu Lokiemu, który zdechł kilka dni przed galą. Z kolei w 2003 roku, kilka dni po inwazji na Irak Michael Moore, który odbierał nagrodę za "Zabawy z bronią" w ostrych słowach skrytykował politykę George'a Busha. W tym samym roku na Gali narodził się zwyczaj śpiewania satyrycznej piosenki, w której wymieniane są  najważniejsze nominowane filmy.

 Rok temu triumfował "Artysta" Michela Hazanaviciusa, który również był wielkim zwycięzcą Oscarów. W tym roku wśród nominowanych filmów i wykonawców również gęsto od oscarowych typów. O statuetkę dla najlepszego filmu powalczą trzej nominowani do najważniejszej nagrody Akademii: "Bestie z południowych krain" Benha Zeitlina - triumfator Sundance, "Poradnik pozytywnego myślenia" Davida O. Russella, "Kochankowie z księżyca" Wesa Andersona i dwie nieoscarowe produkcje - "Bernie", w reżyserii wyjadacza amerykańskiego kina niezależnego Richarda Linklatera z Jackiem Blackiem w roli głównej i zwycięzca nagrody Teddy'ego na poprzednim Berlinale  "Zostań ze mną" Iry Sachsa.

W nominacjach za najlepszą reżyserię powracają: Wes Anderson, David O. Russell, Benh Zeitlin, Ira Sachs, a do ich grona dołącza - niespodzianka - i Julia Loktev, której "Najsamotniejsza z planet" z Gaelem Garcią Bernalem w roli głównej, została dobrze przyjęta przez krytykę, ale znacznie gorzej przez widownię.

W kategorii najlepszego scenariusza nominacje znów powędrowały do Wesa Andersona (w duecie z Romanem Coppolą), Davida O. Russella, Iry Sachsa (z Mauricio Zachariasem), a także do Zoe Kazan ("Ruby Sparks") i całkowicie pominiętego przez Akademię Martina McDonagha i jego "7 psychopatów"

Nominowanymi aktorami za najlepszą  rolę pierwszoplanową są: Matthew McConaughey ("7 psychopatów"), Wendell Pierce ("Four"), John Hawkes ("Sesje"), Thire Lindhardt ("Zostań ze mną"), Bradley Cooper ("Poradnik pozytywnego myślenia") i Jack Black ("Bernie").


"Bestie z południowych krain" . Fot.  Gutek Film

Nominowanymi aktorkami do nagrody za rolę pierwszoplanową są: dziesięcioletnia Quvenzhane Wallis, gwiazda "Bestii z południowych krain", Emayatzy Cornealdi ("Middle of Nowhere"), Linda Cadellini ("Return"), Mary Elizabeth Winstead ("Smashed"), a także nominowana w tej samej kategorii do Oscarów Jennifer Lawrence ("Poradnik pozytywnego myślenia"),

Wśród aktorów i aktorek drugoplanowych pojawiają się: nominowana także w tej kategorii do nagrody Akademii Helen Hunt, za rolę w "Sesjach", Rosemarie DeWitt, którą możemy oglądać na ekranach w "Promised Land" Gusa Van Santa, walcząca o nagrodę za występ w filmie "Siostra twojej siostry", mało niezależni: Sam Rockwell ("7 psychopatów"), Bruce Willis ("Kochankowie z księżyca"), a także Michael Pena ze świetnych "Bogów ulicy".

W ważnych i prawdziwie niezależnych kategoriach pierwszego scenariusza i pierwszego filmu powalczą m.in. "Wypełnić pustkę" Ramy Burshtein, "Gimme the Loot" Adama Leona, które mogliśmy obejrzeć na ostatnim Warszawskim Festiwalu Filmowym, czy wyświetlane niedawno w kinach, nagrodzone na American Film Festival we Wrocławiu  "Na własne ryzyko"Colina Trevorrowa.

 Czy niepokorny mainstream zdominuje niezależne kino? Przekonamy się noc przed Oscarami.

KB
www.spiritawards.com
Ostatnia aktualizacja:  24.02.2013
Zobacz również
Od poniedziałku festiwal "Underground/Independent"
Aleksei German nie żyje
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll