PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
15 października wystartował Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Codziennie do 18 października o 16:30 i 19:00 prezentowane są w zestawach krótkie fabułyi animacje.

Najlepiej z pierwszego dnia prezentacji zapamiętam chyba dwie brytyjskie animacje „Być jak Bradford DillmanEmmy Burch (zestaw 5), „Po uszyTimothy’ego Reckarta (zestaw 1) i fabułę „KolumnaUjkana Hysaja z Kosowa (zestaw 1).

Kadr z filmu "Bradford Dillman", fot. WFF

„Bradford Dillman” opowiada historię małej dziewczynki, która patrzy, jak jej matka pogrąża się w alkoholizmie. Ponieważ jest samotna, wymyśla sobie przyjaciela, którym jest tytułowy Bradford Dillman. W tym świecie nie ma czasu na sentymenty, jest tak strasznie, że aż śmiesznie. Pijana matka opowiada dziewczynce historyjkę o tym, że urodziła się jako chłopczyk, a ponieważ ona chciała mieć córeczkę, więc lekarze ją dla niej przerobili, ucięli jej wacusia, który teraz leży w pudełku na szafie. Przypadkowe podpalenie dziecku włosów papierosem nie należy do największych jego krzywd. Groteska i czarny humor wywołują salwy śmiechu na widowni, dopóki nie pojawia się ostatni kadr, a w nim zdjęcie kobiety w średnim wieku, jej data urodzin i śmierci. Autorka wyrywa widzów ze śmiesznej strasznej baśni i stawia autobiograficzny stempel.

Kadr z filmy "Po uszy",  fot. WFF

W filmie „Po uszy” mężczyzna mieszka na podłodze, a kobieta na suficie. Ich światy wprawdzie łączą ściany, ale są one polem toczonych przez stare małżeństwo wojenek: czy zdjęcie ma wisieć w stronę świata kobiety czy mężczyzny? Pewnego dnia mężczyzna ofiaruje kobiecie prezent, który stanie się powodem nowej przepychanki i obrazy. Do czasu, gdy kobieta go nie otworzy i nie wymyśli, jak mogłaby go użyć. Nie zdradzając wspaniałego, surrealnego jak cała opowieść, pomysłu autora na zakończenie, dodam, że kobieta odnajduje drogę do męża, który od lat żyje w innym, przeciwległym świecie. 

Kadr z filmu "Kolumna", fot. WFF

„Kolumna” to pierwszy film z Kosowa, jaki pojawia się na Warszawskim Festiwalu Filmowym i dla wielu widzów pierwszy film z Kosowa, jaki kiedykolwiek widzieli. Od paru lat mniej słychać w mediach o tym zakątku Europy, mało o nim wiemy. Dwaj bracia Hysaj – scenarzysta i reżyser, obecni na Festiwalu – pamiętają wojnę – przed 13 laty byli jeszcze dziećmi w wieku bohaterów swojego filmu. Autorzy przyznają, że pokazane w niej fakty wydarzyły się naprawdę. Podczas ucieczki z Kosowa na granicy (może z Macedonią, a może z Albanią) zostaje zatrzymana rodzina. Dwaj chłopcy zostają przyłapani na słuchaniu zachodniej muzyki, która była zakazana.  Zabierają ich serbscy żołnierze, a ojciec znając ich bezkarność i okrucieństwo próbuje wykupić dzieci. Okazuje się, że pieniędzy „wystarcza” mu na jedno. Dowódca-sadysta każe mu wybierać dziecko. Zgodnie z lokalną tradycją „besy” – dotrzymywania obietnic – wybiera swojego bratanka, poświęcając własnego syna. „Kolumna” to tak mocna historia, że analiza warsztatu wydaje się niemal nie na miejscu.

Filmy Konkursowe oceniają: Julia Kolberger, Will Anderson i Mathieu Darras.

KS
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  16.10.2012
Zobacz również
Polski zwiastun "Mistrza" Paula Thomasa Andersona
Stanisław Janicki. Stare kino to moje hobby
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll