PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Mimo, iż zagrała już w kilkunastu, w większości zagranicznych filmach, to w pamięci polskich widzów nadal pozostaje przede wszystkim nastoletnią Zosią z „Pana Tadeusza”.

To obecnie, obok Izy Miko, najbardziej rozpoznawalna polska aktorka za oceanem. Drogę na międzynarodowe salony filmowe, utorowała sobie występami w kilku niemieckich produkcjach („Z miłością nie wygrasz”, „Letnia burza”, „Krew templariuszy”) oraz tytułową rolą w dramacie "Ondine" Neila Jordana. Na planie tego filmu zakochała się w znanym hollywoodzkim bon vivancie i łamaczu kobiecych serc, gwieździe irlandzkiego i światowego kina, Colinie Farrellu. Z tego związku urodził się chłopiec Henry Tadeusz. Aktorskie uczucie nie przetrwało jednak próby czasu.


Kadr z filmu "Ondine", fot. materiały prasowe

Alicja Bachleda-Curuś pochodzi ze znanego góralskiego rodu (jej stryj jest jednym z najbogatszych Podhalan). Co ciekawe, urodziła się nie w Polsce, ale w Tampico (Meksyk), gdzie jej ojciec, z wykształcenia geolog, przebywał na kontrakcie. W 2008 roku aktorka otrzymała nawet honorowe obywatelstwo tego miasta. Od dzieciństwa wyróżniała się zamiłowaniem do muzyki. Wygrała kilka festiwali dziecięcych, wydała dwie płyty z piosenkami i kilka singli. Ale to nie śpiew, ale aktorstwo stało się, jak dotąd, jej zawodowym przeznaczeniem.

Zadebiutowała w 1996 roku w „Vis a vis” – etiudzie filmowej Borysa Lankosza. Dwa lata później pojawiła się w filmie i serialu "Syzyfowe prace" według Stefana Żeromskiego, które nakręcił Paweł Komorowski. Alicja Bachleda-Curuś wcieliła się tam w postać jednej z uczennic, Annę Stogowską „Birutę”. Na ekranie partnerowali jej: stawiający pierwsze kroki w filmowym fachu Łukasz Garlicki oraz wybitni aktorzy Franciszek Pieczka i Zofia Kucówna. Jako 16-latka o dziewczęcej urodzie zagrała uroczą Zosię, ukochaną Tadeusza (Michał Żebrowski) w wielobarwnej ekranizacji Mickiewiczowskiej epopei z genialną muzyką Wojciecha Kilara. Wyreżyserował ją, pozostający w wielkiej filmowej formie, Andrzej Wajda. Zagraniczni filmowcy docenili grę Alicji Bachledy-Curuś w „Handlu” niemieckiego reżysera Marco Kreuzpaintnera. Za rolę Weroniki – młodej Polki uprowadzonej przez meksykański gang, specjalizujący się w porwaniach oraz handlu ludźmi w celach seksualnych – zdobyła nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na festiwalu w Bostonie.


Kadr z filmu "Handel", fot. materiały prasowe

Od dłuższego czasu mieszka w Stanach Zjednoczonych. Ukończyła tamtejszy nowojorski Lee Strasberg Theatre and Film Institute. Na niedawną premierę wchodzącej właśnie do kin „Bitwy pod Wiedniem”, gdzie zagrała drugoplanową postać księżnej Eleonory Lotaryńskiej, przyleciała do Warszawy prosto z Los Angeles.


Marcin Zawiśliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
Aktor "Imagine": Jestem szczęśliwy, że wziąłem w tym udział
Nicole Kidman w stroju księżnej Monako
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll