PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  12.04.2012

Korzystanie z kultury w sposób legalny sprawia, że jesteśmy jej współtwórcami - zgadzają się twórcy kampanii "Legalna kultura" oraz artyści, którzy popierają akcję. Kampania, oficjalnie zainaugurowana 12 kwietnia,  odbywa się pod patronatem ministra kultury.

Autorzy akcji namawiają do korzystania z legalnych serwisów, oferujących treści kulturalne. -Jeżeli korzystamy z kultury w sposób legalny - jesteśmy jej współtwórcami. Środki, które wydajemy na bilet do kina czy na książkę, przysłużą się potem do powstania kolejnego filmu i kolejnej książki. To jest przesłaniem tej kampanii, oprócz aspektu promocji kultury w internecie - z legalnych źródeł. W internecie jest bardzo wiele legalnych źródeł kultury, często o tym nie wiemy. Czasem - jako użytkownicy internetu - nie potrafimy rozróżnić, czy coś pochodzi z legalnego źródła czy nie. Możemy tylko przypuszczać, że jeżeli film dopiero wszedł do kina, a jest już dostępny w
internecie, to pewnie jest z nielegalnego źródła. Celem tej akcji jest więc także wypromowanie tych, którzy w sposób legalny umieszczają treści w internecie - tłumaczyła na czwartkowej konferencji prasowej dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz.


fot. RAINKAFOTO

Autorzy kampanii przekonują, że twórcy są bezbronni wobec nielegalnego rozpowszechniania ich twórczości; uważają, że niezbędna jest zmiana nastawienia do korzystania z nielegalnych źródeł, ponieważ ci, którzy z nich korzystają często nie mają świadomości, że ograniczają możliwości twórców i producentów.

Z badania opinii internautów, które na zlecenie Fundacji Legalna Kultura przeprowadził Interaktywny Instytut Badań Rynkowych, wynika, że uczestnicy ankiety znają wiele źródeł korzystania z dóbr kultury w sieci - zarówno legalnych, jak i nielegalnych, ale korzystają z tych ostatnich. Trochę więcej niż połowa badanych ściąga filmy i muzykę, mając pełną świadomość przekraczania granic prawnych lub moralnych. Pozostali nie potrafią tego precyzyjnie określić albo po prostu nie wiedzą, czy źródło, z którego pochodzi plik, jest legalne.

Wiceminister resortu administracji i cyfryzacji Igor Ostrowski ocenił, że inicjatywa pojawiła się w kluczowym momencie - m.in. w kontekście debaty o ACTA. Odnosząc się do badań Fundacji, Ostrowski przyznał, że faktycznie wiele osób często nie jest w stanie odróżnić źródeł legalnych od nielegalnych. - Nie do końca czują,  jakie mogą być konsekwencje, jakie znaczenie ma takie odróżnienie - zwrócił uwagę. Jak dodał, z niepewności internautów korzyści czerpie wielu nieuczciwych pośredników. Dlatego nasza świadomość jest szalenie ważna, rola państwa jest w tym przypadku nie do przecenienia. Im więcej świadomości, dyskusji - tym lepiej - mówił Ostrowski.

 Partnerem strategicznym kampanii jest ministerstwo kultury. - Identyfikujemy się z tezą, żekorzystanie z legalnych źródeł przyczynia się do rozwoju współczesnej kultury. Osobiście uważam, że najlepszym sposobem walki z piractwem, ograniczenie go, jest wskazanie alternatywnych sposobów dostępu do twórczości - mówił dyrektor Departamentu Własności Intelektualnej i Mediów w resorcie kultury Dominik Skoczek.

Jak podkreślił, korzystanie z legalnego źródła oznacza, że twórca wyraził zgodę na takie korzystanie i najczęściej otrzymał za taki użytek wynagrodzenie, które pozwala mu tworzyć kolejne dzieła i przyczynia się do dalszego tworzenia kultury. Zdaniem Skoczka, warto sobie jednak uświadomić, że wynagrodzenie otrzymane przez twórcę nie zawsze oznacza, że zapłacić będzie musiał też internauta, który korzysta z tej twórczości.-  Modele biznesowe, które mogą być stosowane w dzisiejszym świecie są rozmaite, celem takiej kampanii społecznej jak ta jest m.in. pokazanie tychsposobów - zauważył Skoczek.

Wielu twórców poparło akcję "Legalna kultura" - są wśród nich m.in.: Piotr Adamczyk, Juliusz Machulski, Krystyna Janda, L.U.C, Muniek Staszczyk i Andrzej Wajda, Janusz Anderman, Jerzy Antczak, Filip Bajon, Michał Bajor, Mirosław Baka, Sonia Bohosiewicz, Jerzy Bończak, Katarzyna Figura, Jan Frycz, Janusz Gajos, Grażyna Szapołowska, Joanna Szczepkowska, Aga Zaryan, Zbigniew Zamachowski.

W internecie działa strona poświęcona akcji (http://www.legalnakultura.pl/). Akcja ma też swój profil na Facebooku. Na stronie, w zakładce "Emocje z legalnych źródeł" będzie można znaleźć zaproszenia, bilety i wejściówki do muzeów, galerii, na plany filmowe i do studiów nagraniowych. W części "Legalne źródła" umieszczono linki i adresy do serwisów internetowych, z których można bezpłatnie lub za opłatą korzystać z filmów, muzyki, materiałów archiwalnych, książek i audiobooków. Za pośrednictwem strony, każdy kto będzie miał wątpliwości czy korzysta z legalnego źródła lub kiedy legalnie może dzielić się filmem, będzie mógł zadać pytanie prawnikowi.

W celu realizacji projektu Legalna Kultura powołana została Fundacja Legalna Kultura, której prezesem jest autorka projektu Kinga Jakubowska. Współorganizatorami kampanii społecznej są Polski Instytut Sztuki Filmowej i Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Kampania Legalna Kultura została objęta honorowym patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

KS
pap
Ostatnia aktualizacja:  12.04.2012
Zobacz również
UWAGA! Casting do filmu Jolanty Dylewskiej!
Panorama Polskiego Kina Podczas 37. Gdynia Film Festival
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll