PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  26.09.2011

W ostatni weekend września Roland Joffé, twórca „Misji”, „The Killing Fields” i „There Be Dragons” odwiedził stolicę Małopolski.

Reżyser ze swoim producentem, Wojtkiem Pałysem, mają plany filmowe związane z Polską, a w szczególności z Krakowem. Odbyli spotkania z krakowskim Film Commission i odwiedzili Alwernię, jedno z najnowocześniejszych studiów produkcyjnych na świecie. Chcą kręcić część zdjęć do nowego filmu „Singularity” właśnie w Krakowie, a  następnie zrealizować tu nowy duży projekt o najsłynniejszej kobiecie-szpiegu, „Mata Hari”.  


Roland Joffé i Wojtek Pałys na dziedzińcu Collegium Maius, fot. materiały producenta

Rola Rolanda Joffé w światowym kinie i kulturze jest nie  do przecenienia. Miarą jego znaczenia są nie tylko najważniejsze nagrody, przyznane za jego filmy, w tym Oskary i Złota Palma w Cannes, ale przede wszystkim fakt oddziaływania na świadomość współczesnych. Jego pierwszy film „The Killing Fields” pokazał szerokiej widowni, co tak naprawdę działo się w Kambodży w czasach Pol-Pota. Film powstał w 1984 roku i był zakazany przez cenzurę PRLu. Dlatego pierwszym filmem Rolanda Joffé, który zobaczyła polska publiczność, była „Misja” z 1986 roku.

Wielki historyczny dramat rozgrywa się w Ameryce Południowej w misji jezuickiej, która ma zostać zlikwidowana, a wraz z nią egzystencja plemion Guarani, żyjących szczęśliwie przed najazdem kolonizatorów w XVIII wieku.  Film został wpisany na „listę watykańską”, która powstała w 1995 roku na stulecie kina. Znajduje się na niej 45 tytułów uznanych ”za ważne i wartościowe filmy fabularne” zgrupowane w trzech kategoriach: o szczególnych walorach religijnych, moralnych i artystycznych.

Filmem „There Be Dragons”, ukończonym w 2011 roku, Joffé wraca do tematów, poruszanych w „Misji”. Opowiada historię chłopców, których dojrzałe lata młodości przypadają na czas wojny domowej w Hiszpanii. Jednym z nich jest Josemaria Escriva, założyciel Opus Dei. Jego dawny przyjaciel wybiera odmienną drogę. Film zadaje pytania o rolę indywidualnych wyborów w życiu i  przebaczenia.


Roland Joffé na Rynku w Krakowie, fot. Wojtek Pałys

Joffé chce kolejne filmy robić w Krakowie i w Alwernii. Fascynuje go niezwykła energia, jaka powstaje między miastem wypełnionym historią i kulturą, a nowoczesnym studiem produkcyjnym, miastem przyszłości. „To samo pragnienie, kierowało budowniczymi Bazyliki Mariackiej, kładącymi cegłę za cegłą, co twórcami kosmicznych budynków Alwernii. Tak samo próbowali zbliżyć się do prawdy lub dawali porwać iluzji, szaleństwu  - powiedział „Portalowi Filmowemu” Roland Joffé.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KS
informacja własna
Ostatnia aktualizacja:  31.03.2012
Zobacz również
Sadowska, Jakimowski i Rosłaniec na targach filmowych w Warszawie
Dolnośląski Konkurs Filmowy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll