PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Z Rolandem Joffé , reżyserem pamiętnych „Pól śmierci”, „Misji” i "Gdy budzą się demony", który planuje realizację filmów w Polsce, rozmawiają Katarzyna Skorupska i Magda Sendecka.

Katarzyna Skorupska: Czy człowiek jest człowiekowi wilkiem? Czy może uciec od bestii, którą ma w sobie?

Roland Joffé: To stwierdzenie jest prawdziwe, ale prawdziwe jest też przeciwne: człowiek jest zdolny do niezwykłych aktów współczucia. Bywamy wilkami, ale umiemy też wspierać innych ludzi. To pytanie prowadzi do namysłu nad wolną wolą oraz wyborem. Konsekwencją pytania czy ludzie są moralnymi zwierzętami jest: czy człowiek może być szczęśliwy będąc drugiemu wilkiem? Czy szczęście znajduje wtedy jakoś inaczej? Innymi słowy: jakie zachowania zostają nagrodzone. Trudno sobie wyobrazić świat pozbawiony presji, obciążeń, zorganizowany tylko dla dobra ludzi. To nierealne. Istniejemy w dziwnej rzeczywistości: życie jest nietrwałe. To centralne zagadnienie, z którym borykają się ludzie: jesteśmy częścią systemu, który składa się z form przejściowych. To jest przerażające, jeśli się nad tym zastanowić. Większość kultur próbuje sobie radzić z tą podstawową rzeczywistością: nietrwałością stworzenia. Dlatego pytamy o śmierć, o miłość, o strach. Wszystkie kultury są do siebie podobne, bo zadają podobne pytania - i różne, bo różne znajdują odpowiedzi. Wracając do twojego pytania: człowiek jest zdolny do wielkiej miłości, ale i wielkiej nienawiści. To bierze się ze strachu, który przekłada się na potrzebę władzy, służącej jego przezwyciężaniu. Wszystkie moje filmy mówią o tym, jakich wyborów dokonujemy. O lojalności, o zaufaniu. I o tym, że w końcu zawsze konfrontujemy się z problemami natury moralnej. Życie jest nieuniknionym pytaniem: o świadomość, o to, kim jestem. Ono brzmi w kościele, na ulicy, w pałacu, w świątyni buddyjskiej, w szpitalu. Ludzie są stworzeniami moralnymi. Wszystkie filmy, które zrobiłem, są o przyjaźni i o tym, jak odnosimy się do kwestii moralnych. To jest problem moralnego relatywizmu. Liberałowie mówią: szanuję każdą kulturę. Ale nie możesz szanować wszystkiego, bo niektóre rzeczy są w stosunku do siebie w opozycji. W moim ”Goodbye, Lover” jest ktoś, kto kocha muzykę, ale jest całkowitym egoistą i relatywistą moralnym.


Roland Joffé, fot. Wojtek Pałys

Na pytanie, do czego zdolny jest człowiek, nikt nie zna odpowiedzi. Wszystko, co mogę powiedzieć, to obserwować: ten człowiek zrobił to, a tamci ludzie tamto. Theodore Zeldin, filozof historii odwiedza ludzi, bo twierdzi, że jego praca polega na tym, żeby dowiedzieć się, kto zamieszkuje ziemię. Na tym polega też praca filmowca.

Magda Sendecka: Ludzie w twoich filmach stają przed bardzo wyraźnymi, wręcz czarno-białymi wyborami: miłość albo nienawiść, dobro albo zło. Przeprowadzasz bohaterów przez wiele skomplikowanych sytuacji, ale na koniec każesz im wybierać między „tak” a „nie”.

R.J.: Fundamentalny dramat nie jest czarno-biały. W „Misji” Kościół sądzi, że postępuje słusznie. Zwykle jest tak, że każdy robi to, co uważa za dobre. To ktoś z zewnątrz może powiedzieć: o, ten ma rację. Wewnątrz historii bohaterowie robią to, co ma dla nich sens.

dalej >>>

Katarzyna Skorupska Magda Sendecka
informacja własna
Ostatnia aktualizacja:  5.04.2012
Zobacz również
Pierwszy zwiastun nowego filmu Allena
Filmy ze Studia Irzykowskiego na T-Mobile Nowe Horyzonty
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll