PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Miasto Łódź przejęło nieodpłatnie od Skarbu Państwa udziały w spółce Łódzkie Centrum Filmowe (ŁCF). Dzięki przejęciu miasto będzie miało bezpośredni wpływ na rozwój działalności ŁCF i sposób zarządzania jego zbiorami. 

Umowę nieodpłatnego przeniesienia praw udziałów Łódzkiego Centrum Filmowego na rzecz miasta Łodzi podpisali 3 stycznia 2013 minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.


Hala zdjęciowa ŁCF, fot. www.lcf.pl

Spółka powstała w 2010 roku w wyniku komercjalizacji państwowej instytucji filmowej pod nazwą Łódzkie Centrum Filmowe; wówczas Skarb Państwa miał 100% udziałów w spółce. Centrum mieści się w budynku po dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi. Świadczy usługi inscenizacyjne (wypożyczanie kostiumów, mundurów, rekwizytów) oraz pirotechniczne (w tym wypożyczanie broni palnej). Dysponuje również jedną z większych w Polsce hal do produkcji filmowej oraz prowadzi antykwariat filmowy.

"Przejęcie udziałów w spółce pozwoli na realizację zadań miasta z zakresu kultury poprzez ochronę unikalnej kolekcji środków inscenizacyjnych oraz upowszechnianie wiedzy na temat wybitnych dzieł polskiej kinematografii" - zaznaczono w komunikacie łódzkiego magistratu.

Kostiumy, broń i rekwizyty znajdujące się w posiadaniu ŁCF stanowią zbiory wykorzystywane w wielu produkcjach filmowych i są integralną częścią filmowego dziedzictwa Łodzi.

Łódzkie Centrum Filmowe posiada zbiory kostiumów i mundurów wojskowych liczące ponad 150 tysięcy sztuk oraz ponad 62 tysiące rekwizytów. Ma też największy magazyn broni filmowej w Polsce. Ten unikatowy zbiór zawiera ponad 100 rodzajów różnego typu karabinów maszynowych, moździerzy, pistoletów, rewolwerów i strzelb. Centrum posiada także zespół profesjonalnych pirotechników, który obsługuje plany filmowe i plenerowe widowiska artystyczne oraz inscenizacje historyczne.

Spółka dysponuje jedną z większych hal zdjęciowych w Polsce o powierzchni 768 metrów kwadratowych. Jej gabaryty pozwalają na zbudowanie dużych i skomplikowanych dekoracji. W ostatnim czasie zrealizowano tam zdjęcia m.in. do oscarowego filmu "Piotruś i wilk" oraz trójwymiarowe zdjęcia do "Latającej Maszyny Chopina".

Centrum jest prawnym kontynuatorem Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi, która powstała w 1945 roku przy ulicy Łąkowej. Jej pierwszym dyrektorem był znany reżyser Aleksander Ford. Pierwszym filmem fabularnym zrealizowanym przez WFF były "Zakazane piosenki"Leonarda Buczkowskiego.

Po 1989 roku Wytwórnia zaczęła przeżywać kłopoty finansowe. 1 stycznia 1994 roku powołano Łódzkie Centrum Filmowe, które przejęło majątek WFF.


EJ
PAP
Ostatnia aktualizacja:  1.12.2013
Zobacz również
PISF: Większe dofinansowanie dla filmów animowanych
Darmowe studia dla nauczycieli w Warszawskiej Szkole Filmowej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll