PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
"Róża" Wojciecha Smarzowskiego otrzymał główną nagrodę, Złote Grono podczas 41. Lubuskiego Lata Filmowego, które odbyło się w Łagowie. Impreza odbywała się pod honorowym patronatem Ministra Kultury.   

W konkursie głównym Srebrne Grono otrzymał David Wnendt za film "Combat girls. Krew i honor", a Brązowe Greg Zgliński za film "Wymyk". W tym roku do lubuskiego Łagowa przyjechali m.in. Maria Niklińska, Andrzej Grabowski i Marian Dziędziel, który otrzymał nagrodę specjalną Złotego Grona Lubuskiego Lata Filmowego za indywidualność artystyczną. Miłośnicy kina mogli nie tylko spotkać się i porozmawiać z aktorami, ale także obejrzeć nagrodzone filmy, jak np. zwycięska "Róża", "Sponsoring" czy "Wymyk".


"Róża", fot. Monolith

"Na wielu seansach mieliśmy nadkomplet publiczności. To nie jest tak, że mamy gotowy przepis na sukces. Lubuskie Lato Filmowe ma swoją markę, swój klimat i dlatego się udaje" - powiedział dyrektor festiwalu Andrzej Kawala.

Podczas festiwalu jury wyróżniło także filmy dokumentalne. Nagrodę pozaregulaminową za doskonałe połączenie dokumentu i kina fabularnego przyznano filmowi "Rodzina Nikiego" w reżyserii Mateja Minźa. Złote Grono przyznano dla Jany Buźka za film "Camino". Srebrne Grono w tej kategorii otrzymał Józef Romasz za film "Przystanek dla bocianów", a Brązowe - Radka Franczak za film "Gdzie jest Sonia?". Nagrodę Złotego Grona w kategorii krótkich filmów fabularnych otrzymał Tomasz Matuszczak za film "Serce do walki", które zostało wyprodukowane przez Studio Munka.

"Smak Lubuskiego Lata Filmowego jest niepowtarzalny. To mieszanka wspomnień z lat studenckich, zapachu lipcowego wieczoru, filmowych odkryć i wzruszeń, śmiechu, dyskusji i niezapomnianych spotkań z tymi, którzy kochają kino" - podkreśliła marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak, która razem z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim objęła honorowy patronat nad festiwalem. Jak wynika z listy dotacji przyznanych przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego organizatorom festiwali i innych wydarzeń poświęconych X Muzie w 2012 r., Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie znalazło się w pierwszej dziesiątce polskich imprez filmowych.
 
dd
Informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
David Lambert: operowania emocjami nauczyłem się z horrorów
Święto surfingu w Polsce – premiera „El Sueno”.
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2019
Scroll