PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  30.05.2012
Znamy tytuły filmów konkursowych 8. Międzynarodowego Festiwalu Kina Autorskiego Quest Europe. Impreza odbędzie się w dniach 18 lipca - 26 sierpnia w Zielonej Górze i okolicach.

1. STRONA A, JAKUB PĄCZEK
FABUŁA, 20’, POLSKA

Przewiń i zmaż, jest tysiąc sposobów, żeby zmienić swoje życie... Film o obsesji kolekcjonowania kaset audio i nieumiejętności patrzenia innym w oczy.  Zespół Aspergera– całościowe zaburzenie rozwoju mieszczące się w spektrum autyzmu.  Zaburzenie to obejmuje przede wszystkim upośledzenie umiejętności społecznych,  trudności w akceptowaniu zmian, ograniczoną elastyczność myślenia przy braku  upośledzenia umysłowego oraz szczególnie pochłaniające, obsesyjne zainteresowania,  natomiast rozwój mowy oraz rozwój poznawczy przebiega bardziej prawidłowo w  porównaniu do autyzmu dziecięcego. Głównymi kryteriami różnicującymi ZA od  autyzmu głębokiego są: brak opóźnienia rozwoju mowy i innych istotnych jej zaburzeń  uniemożliwiających logiczną komunikację, prawidłowy rozwój poznawczy.

Reżyseria: Jakub Pączek
Scenariusz: Jakub Pączek (na motywach własnego monodramu pt. "Moje ulubione piosenki. Sztuka na
aktora, magnetofon i kolekcję kaset")
Zdjęcia: Jacek Kędzierski
Scenografia: Anna Pączek
Kostiumy: Anna Pączek
Muzyka: Marcin Gągola
Dźwięk: Marcin Gągola
Montaż: Jakub Pączek
Opieka pedagogiczna: Joanna Krauze, Maciej Pieprzyca, Jerzy Stuhr
Produkcja: Uniwersytet Śląski (Katowice) - Wydział Radia i Telewizji
Obsada aktorska: Marta Ścisłowicz (Ania), Janusz Chabior (Jarek), Daniel Misiewicz (Tomek), Maciej  Zacharzewski (Kasjer), Agnieszka Judycka (Kasia), Małgorzata Maślanka (Matka), Łukasz Byczek  (Człowiek)


"Zielone Oliwki", fot. materiały prasowe

2. PODRÓŻ Z BAGAŻEM PODRĘCZNYM, ARKADIUSZ BIEDRZYŃSKI
DOKUMENT, 29.30’, POLSKA

Pewien detektyw podejmuje kolejną próbę rozwikłania zagadki tajemniczej śmierci 30-  letniego mężczyzny, która miała miejsce na niewielkiej, rządzącej się swoimi prawami  wyspie. W tym celu - bez większej wiary w powodzenie - udaje się w podróż na miejsce  zdarzeń. Usiłowania dotarcia do prawdy również i tym razem okazują się bezskuteczne.  Prowadzone przez niego śledztwo nabiera jednak coraz bardziej osobistego charakteru. Quasi-detektywistyczna, conan-doylowska konwencja filmu ustępuje miejsca autorskiej  refleksji na temat „spraw ostatecznych". Film inspirowany prozą Franza Kafki --  powieścią „Proces" oraz opowiadaniem „Myśliwy Grakchus".

Występują: Arek Detmer, Bartek Kotschedoff, Dawid Czupryński, Rafał Kosecki, Gabriela Czyżewska,  Małgorzata Zawadzka, Rafał Zawierucha, Feliks Szajnert
Scenariusz: Arek Biedrzycki i Michał Mądracki
Reżyseria: Arek Biedrzycki
II reżyser: Przemysław Błażejewski
Zdjęcia: Patryk Jordanowicz
Montaż: Przemysław Chruścielewski PSM
Scenografia: Jakub Ossendowski & Aleksandra Żurawska
Kostiumy: Hanka Podraza
Animacja: Urszula Palusińska
Muzyka: Piotr Krępeć P&M Music
Udźwiękowienie: Piotr Żyła Sound Ensemble
Kierownictwo produkcji: Olga Bibik
Opieka artystyczna: Filip Bajon

3. SACHA NIEDŹWIEDŹ, REŻ. HENRI DESAUNAY
FABUŁA, 12’, FRANCJA

W lesie myśliwy tropi niedźwiedzia. Zwierzę dociera do chatki Złotowłosej, gdzie znajduje schronienie. Dziewczyna karmi go i bawi się z nim. Ale wtedy wszystko ulega zmianie. Pogodna, pięknie zrealizowana adaptacja bajki „Złotowłosa i trzy misie”. Tyle, że tym razem, to niedźwiedź odwiedza dziewczynę.

4. ZIELONE OLIWKI, GISÈLE MBAMU
FABUŁA, 16.25, NIEMCY

Julian Kalmbach jest 14- letnim, samotnym nastolatkiem, ktorego to rodzice wykazują małe zainteresowanie jego osobą. Przyjaciel ojca Juliana Thomas Balzer oferuje się jako opiekun nad małoletnim . W 37- letnim Thomasie, odnajduje Julian miłość i uczucie, którego nigdy nie doznał ze strony swoich rodziców, jak również czuje się emocjonalnie związany z Thomasem, co wpływa początkowo dobrze na jego psychikę. Thomas Balzer, przekracza wkrótce granicę fizyczną i niebezpieczny romans miłosny zaczyna swój bieg z czasem. Julian uzależnia się coraz bardziej od Thomasa.

Aktorzy: Maximilian Waldmann, Felix Hellmann, Stefan Evertz, Kristin W. Otto, Hoang Dinh-Minh u.a.
Scenariusz i reżyseria : Gisele Sabina Mbamu
Kamera: Michael Heinz
Dźwięk: Gregor Koppenburg
Montaż filmowy Benjamin Kaubisch
Muzyka: Dominik Schuster
Światło: Franz Kastner
Scenografia: Quirin Kehm
Produkcja: Hochschule fur Fernsehen und Film Munchen 2011 (Wyższa Szkoła Filmowa w Monachium 2011)
Producenci: Profesor Michael Gutmann i Profesor Doris Dorrie

5. GDZIE JEST SONIA?, RADKA FRANCZAK
DOKUMENT, 50’, ROSJA

Dokument Radki Franczak pokazuje jak w pozornie sztywnych ramach prawosławnego klasztoru można stworzyć świat pełen życia, piękna i artystycznej ekspresji. Sonia, młoda zakonnica, w nocy maluje ikony, a potem śpi do południa; ma psa, koty, egzotyczne ptaki oraz ciało, które zbuntowało się przeciwko surowemu mniszemu rygorowi. Próbując zrozumieć naturę bohaterki i sens jej życiowych wyborów, docieramy do rodziny Soni, naznaczonej trudną historią Rosji. Jednocześnie film jest podróżą do wnętrza prawosławnego kościoła, która pokazuje odradzanie się głębokiej duchowości narodu. „Gdzie jest Sonia?" opowiada o niezwykłej kobiecie próbującej w murach cerkwi odbudować wartości, jakie rosyjskie społeczeństwo utraciło pod rządami kolejnych politycznych reżimów.

6. NIEBIESKA KOŚĆ, KUZMA VOSTRIKOV
FABUŁA, 17’, ROSJA

Nieuleczalna choroba Sergieja sprawia, że na jaw wychodzą prawdziwe cechy charakteru członków jego rodziny. Jego syn, Paweł, nie wie, jak się zbliżyć do ojca i wyjawić swoje uczucia.

7. AMBITNY, AINUR ASKAROV
21’, ROSJA

Najważniejszym wydarzeniem w wiosce jest cotygodniowa projekcja filmów w lokalnym domu kultury. Główny bohater jest wielkim fanem kina indyjskiego. Jednak wcale nie tak łatwo jest się dostać na projekcję ulubionego filmu.

8. OJCZE NASZ, MARIUS IVANKEVICIUS
28’, LITWA

Wydają się być zwyczajną rodziną. Znudzeni synowie oglądają telewizję, siedząca przy kuchennym stole matka pisze list, a córka przygotowuje obiad. Dopiero pojawienie się autorytarnego ojca ujawnia, że więzi rodzinne oparte są tu nie na miłości, lecz na bezwzględnym posłuszeństwie. Rodzina zasiada do wspólnego posiłku starając się  odgrywać codzienne rytuały, jednak każde działanie podszyte jest strachem. Po krótkiej wizycie ojca dom wypełnia gęste milczenie. Przerażająca prawda wyjdzie na jaw chwilę później..

9. WĘZEŁ, KUZMA VOSTRIKOV
10’, ROSJA

To filmowa metafora. Wcześniej myślano, że jak się o kimś powie, że jest urodzony w ZSRR, to to brzmi dumnie. Ale co ze sobą poczniemy w nowej Rosji? Czy osoba wątpiąca w swój kraj i jego przeszłość może wieść w nim spokojne życie?

10. ZNIKNIĘCIE, BARTOSZ KRUHLIK
FABUŁA, 20’, POLSKA

Osiedle domków jednorodzinnych. Trzydziestopięcioletnia Iwona pod nieobecność męża zajmuje się nowobogackim domem. Próbuje dogadać się z dorastającym synem, Michałem. Noce spędza samotnie w łóżku. Pewnego razu Michał nie wraca na noc. Nikt z jego znajomych nie wie gdzie jest. Mąż nie odbiera telefonu.

Reżyseria: Bartosz Kruhlik
Scenariusz: Bartosz Kruhlik
Zdjęcia: Daniel Wawrzyniak
Scenografia: Karina Dzikowska
Kostiumy: Marta Jakubiak
Muzyka: Andrzej Strzemżalski
Dźwięk: Marcin Bulus-Trando
Montaż: Grzegorz Szczepaniak
Produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna (Łódź)
Obsada aktorska: Sylwia Juszczak, Adam Sobiński, Jakub  Lisiak, Tomasz Kubiatowicz, Piotr Seweryński, Wojciech Szafnick, Tomasz Nowakowski,  Bartłomiej Błaszczyński

11. POTWÓR, PIOTR RYCZKO
FABUŁA, 26’, POLSKA

Jak Piotruś zostaje brutalnie pobity przez kolegów w domu dziecka, pozostaje mu tylko  ucieczka. Zaczyna się nowa „przygoda” która zmieni jego życie na zawsze.

Reżyseria: Piotr Ryczko
Scenariusz: Trond Arntzen, Piotr Ryczko
Zdjęcia: Nicolas Villegas Hernandez
Scenografia: Małgorzata Bednarek
Dźwięk: Weronika Raźna
Montaż: Piotr Ryczko, Ireneusz Grzyb, Małgorzata Bednarek, Cezary Kowalczuk
Produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna (Łódź), Kreativa
Obsada aktorska: Aleksander Madej, Mariusz Wojciechowski


"Potwór", fot. materiały prasowe

12. LOMBARD, NESHKA KARADZHINSKA
8’42’’, BUŁGARIA

Puste ulice, opustoszały rynek miastaOpadłe liście sygnalizują schyłek lata. Starsza kobieta przynosi do lombardu Kalina Banderova najcenniejszy przedmiot, jaki posiada.

13. NIEBO JEST TUTAJ, WŁASNIE TERAZ, GABRIELA MRUSZCZAK
DOKUMENT, 20’, POLSKA

Niebo jest tutaj, właśnie teraz" to filmowa opowieść o Pielgrzymce Młodzieży Różnych Dróg  prowadzonej przez ks. Andrzeja Szpaka.  Ludzie „Różnych Dróg" to mozaika indywidualistów. Opowiadają o sobie, o swoich nieraz  „pokręconych" losach, rodzinach, o tym, co w życiu cenią i dlaczego wraz z innymi, sobie podobnymi, pielgrzymują na Jasną Górę. W filmie zarejestrowano także opinie osób przygodnych, które hipisowskich wędrowców widzą po raz pierwszy.

14. NOCNA WIZYTA, PIOTR CHRZAN
FABUŁA, 24, POLSKA

Lekarz składa nocną wizytę w domu chorego. Okazuje się, że pacjent nie żyje, a jego żona nie  chce przyjąć tego faktu do wiadomości i prosi lekarza, by go zbadał. Film o tym jak trudno  nam pogodzić się ze śmiercią najbliższej osoby.

15. CZERWONY PUNKT, POCZĄTKI BITWY NA POMIDORY, DARIO JOSE FERRER & CARLOS SANCHEZ AREVALO
15’, FABUŁA, HISZPANIA

"Czerwony punkt" to surrealistyczna komedia o początkach Tomatiny – bitwy na pomidory.  Pepe ma od urodzenia obsesję na punkcie pomidorów. Gdy dorasta, zakochuje się w Encarnie  (córce właściciela warzywniaka), ale spotyka na swojej drodze okrutnego przeciwnika:  Alfonsito. Konsekwencje tego miłosnego trójkąta zawiodą nas do zarania bitwy na pomidory  w 1945 roku.

16. POMYSŁOWOŚĆ, Rosario Fuentenebro Yubero
FABUŁA, 23’, HISZPANIA

Mamy rok 1936. Pepe i Anselmo, dwóch przyjaciół z dzieciństwa, robi plany na przyszłość.  Pepe jest utalentowanym rysownikiem i przygotowuje swoją pierwszą wystawę karykatur,  podczas, gdy jego charyzmatyczny i pomysłowy przyjaciel chce zostać nauczycielem.  Początek wojny w niespodziewany sposób rozwiewa ich marzenia.

17. AMEN, ALEX ESTEVE & ALBERTO PONS
14’29’’, FABUŁA, HISZPANIA

“Amen” to podróż mieszkańców pozornie normalnego społeczeństwa, w którym mieszkamy.  To podróż, podczas której natrafiamy na codzienne tragedie jak równiez potępienie  prowadzące do autodestrukcji… „Umysł jest bardziej skomplikowany niż otaczający nas wszechświat…”

18. LUDZIE NORMALNI, PIOTR ZŁOTOROWICZ
24' 51, FABUŁA, POLSKA

Matka. Syn. Ratownik medyczny... Ile możesz znieść dla jednej sekundy szczęścia?

Reżyseria: Piotr Złotorowicz
Scenariusz: Piotr Złotorowicz
Zdjęcia: Nicolas Villegas Hernandez
Scenografia: Izabela Cieszko
Kostiumy: Klaudia Małolepsza, Katarzyna Binkiewicz
Montaż: Aleksandra Gowin, Justyna Król
Konsultacja medyczna: Emilia Lewandowicz, Michał Lewandowicz
Opieka pedagogiczna: Filip Bajon, Jerzy Zieliński
Produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna (Łódź)
Obsada aktorska: Piotr Głowacki, Maria Gładkowska, Ewa Szykulska, Mariusz Jakus, Piotr Bułka, Bartłomiej
Nowosielski, Jerzy Matula, Daniel Misiewicz, Martyna Zaremba, Arkadiusz Zajączkowski, Jakub Wiaderny,
Zbyszko Tadej, Jerzy Krakowiak, Magdalena Guz, Anna Zaborowska, Marcin Wojdal, Daniel Dybowski,
Ireneusz Dziewuch, Daniel Urbaniak, Anna Gamy, Mirosław Kornatowski, Mieczysław Olejnik, Piotr Sobański,
Wojciech Pawęza, Marek Jura, Damian Kreczmer, Anna Sieczych

19. COŚ NIEBIESKIEGO, VIVAG ZOMBORACZ
FABUŁA, 15’, WĘGRY

Alicja i Maria chodziły razem na wsi do szkoły średniej. Po zakończeniu  nauki ich drogi rozeszły się: Maria poszła na studia podczas, gdy zakochana  Alicja została na gospodarstwie. Spotykają się po latach na ślubie Alicji.

20. CZŁOWIEK Z REKLAMÓWKĄ, JAKUB POLAKOWSKI
25’, DOKUMENT,POLSKA

„Człowiek z reklamówką” to film dokumentalny, którego bohaterem jest Mariusz Niemiec – człowiek z reklamówką.

21. MÓJ DOM, MAGDALENA SZYMKÓW
DOKUMENT, 28’, POLSKA

Dwie kobiety, jeden dom. Paradoksy historii wpisane w intymną opowieść Polki i Niemki.  Losy równoległe splecione wojną.  Kto jest najeźdzcą, represjonowanym, winnym, a kto ofiarą? Narracja wspomnień i obrazów
jest płynna jak granice wojny na jej peryferiach. Rytuały codzienności i detal są językiem  opowieści.  Tradycyjna dokumentacja i eksperymentalne przetwarzanie archiwaliów w impresji o  wysiedleniach.

22. SMOLARZE, PIOTR ZŁOTOROWICZ
DOKUMENT, 15, POLSKA

Marek i Janina każdego lata pracują w Bieszczadach, jako wypalacze węgla drzewnego. Daleko od cywilizacji w środku gór żyją zgodnie z rytmem wyznaczanym przez przyrodę. Towarzyszymy bohaterom od świtu do zmierzchu, obserwujemy niespieszne przemijanie czasu. Całość składa się w opowieść o ludziach, którzy wybrali proste życie.

Reżyseria: Piotr Złotorowicz
Scenariusz: Piotr Złotorowicz
Zdjęcia: Malte Rosenfeld
Montaż: Barbara Snarska
Opieka pedagogiczna: Mirosław Dembiński, Maciej Drygas
Produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna (Łódź)

23. 1937, SVETOZAR GOLOVLEV
18’, FABUŁA, ROSJA

Rok 1937. Młode małżeństwo udaje się do pewnej podmoskiewskiej wioski, by potajemnie ochrzcić dziecko. Na stacji kolejowej przejeżdża obok nich pociąg ze skazańcami. Nagle z jednego z wagonów wypada na ziemię list. Małżeństwo wie, że to list jakiegoś skazańca do domu. W młodych ludziach toczy się walka pomiędzy sumieniem a strachem. Znakomicie zdają sobie sprawę, że jakakolwiek pomoc w dostarczeniu listu do adresata będzie traktowana jako kolaboracja, za którą mogą zostać skazani.

24. BOISKO, ELAD PRIMO
FABUŁA, 9’, IZRAEL

Tego dnia 12-letni Kfir zamiast pójść do szkoły daje się namówić swojemu koledze Aviramowi do zabawy na łące daleko od domu. Gdy Kfir się orientuje, że Aviram chce bawić się bronią ukradzioną bratu, który jest żołnierzem,
decyduje się postąpić właściwie. To jednak wiąże się z przełamaniem ogarniającego go strachu.

25. ZMIERZCH, GREORGIO MURO
9’, FABUŁA, BIAŁORUŚ


W miłosnym trójkącie trzecia osoba nie zawsze jest zbędna...


Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

strona festiwalu>>>
GU
Quest Europe
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
"Druga Strona Plakatu" w warszawskim KinoLabie
Kraków: burzliwa dyskusja po projekcji „Wiery Gran”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll