PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Tarnowska Nagroda Filmowa to nie tylko konkurs wybranych polskich filmów pełnometrażowych, ale także wiele atrakcyjnych imprez towarzyszących. Od szesnastu lat organizatorzy festiwalu przyznają co roku specjalną Tarnowską Nagrodę Filmową dla wybitnej osobistości rodzimej kinematografii za całokształt twórczości, stanowiący ważny wkład w jej rozwój. W tym roku ta prestiżowa nagroda trafi w ręce Jerzego Stuhra.
Jerzy Stuhr - urodził się w 1947 roku w Krakowie. Aktor, reżyser, scenarzysta filmowy i teatralny, pedagog. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i kierunek aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Związany był z Teatrem STU oraz Starym Teatrem, gdzie współpracował m.in. z Konradem Swinarskim i Andrzejem Wajdą.

Na początku lat 70. stawiał pierwsze kroki na dużym ekranie, ale przełomem okazało się spotkanie z Krzysztofem Kieślowskim i rola w Bliźnie z 1976 roku. Szybko stał się najważniejszym aktorem kina moralnego niepokoju, tworząc wspaniałe kreacje w Wodzireju (1977) Feliksa Falka i Amatorze (1979) Kieślowskiego. Inną aktorską twarz Stuhra mogliśmy poznać dzięki współpracy z Juliuszem Machulskim, przyniosła ona kultowe komediowe role w Seksmisji (1983), Deja vu (1989) i Kilerze (1997). Grał również u Andrzeja Wajdy, Piotra Szulkina, Agnieszki Holland czy Nanniego Morettiego. Od 1994 roku i debiutanckiego Spisu cudzołożnic, z powodzeniem zajmuje się także reżyserią. Udziela się w teatrze, telewizji, wykłada. Dwukrotnie był rektorem PWST w Krakowie.

Od 1998 roku jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród zarówno w kraju, jak i za granicą. W 2008 roku otrzymał Złotą Kaczkę i tytuł „najlepszego aktora komediowego stulecia”. W 2011 roku odznaczony został Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla kultury polskiej, osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz działalności pedagogicznej”. W roku 2018 odebrał Polską Nagrodę Filmową „Orzeł” za osiągnięcia życia, a rok później w Alei Gwiazd, na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi, odsłonięta została jego gwiazda.


36. TNF odbędzie się w dniach od 27 maja do 4 czerwca.
MR
TNF
Ostatnia aktualizacja:  29.04.2022
Zobacz również
fot. Kuba Kiljan/Kuźnia Zdjęć/SFP
Filmy z Doc Lab Poland w selekcji 62. KFF
Oto finaliści Script Pro 2022
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll