PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Polski Instytut Sztuki Filmowej zorganizował w stołecznym kinie Rejs, pokaz specjalny dokumentu Leo Leszka Kantora „Tam, gdzie rosną porzeczki” oraz spotkanie z jego twórcami. Premiera telewizyjna obrazu odbyła się na antenie TVP2.

„Tam, gdzie rosną porzeczki” jest rejestracją spektaklu wystawianego od 3 lat, nad którym pracował również reżyser teatralny Grzegorz Jarzyna. Film przedstawia historię życia reżysera. W piękny i sentymentalny sposób, autor pokazuje swoje doświadczenia, jako syna rosyjskich Żydów urodzonego w 1940 roku w Charkowie. Wydarzenia z ’68. zmusiły go do opuszczenia Polski.

Po projekcji odbyło się spotkanie z reżyserem poprowadzone przez Mateusza Wernera:- Obejrzeliśmy przed chwilą niezwykle poruszające, osobiste i momentami wstrząsające świadectwo filmowe (...). Jest kilka powodów, dla których uważam, że jest to film ważny i rzadki, mimo że filmów o dramatycznych wydarzeniach w historii ostatnich 60 lat powstaje w Polsce wiele. Opowiada o historii, której my właściwie w ogóle nie znamy (…).


Leo Kantor i Mateusz Werner. Fot. Piotr Szymański, PISF


Podczas spotkania uczestnicy dyskusji poruszyli także tematy wielokulturowości, Żydów uratowanych z Holocaustu, osiedlonych na Dolnym Śląsku, marzących o normalności oraz powojennej mniejszości niemieckiej żyjącej na zachodzie Polski: - Mam na myśli postać Niemki, która oszalała po śmierci swojego męża, który zginął pod Stalingradem. Do tej pory nie spotkałem się w filmie dokumentalnym z tak emocjonalną wypowiedzią  ze strony osoby, którą można by było podejrzewać o również złe emocje (...). Wydaje mi się, że ten film wnosi coś nowego i niezwykle wartościowego do polskiego dokumentu. Chciałoby się obejrzeć więcej filmów dokumentalnych, które opowiadają  właśnie o tych relacjach tuż powojennych, na ziemiach zachodnich, pomiędzy uciekinierami ze Wschodu i tymi, którzy nie dali się wysiedlić na Zachód - zauważył Mateusz Werner. - Moi przyjaciele, zresztą tu dziś obecni, Jan Purzycki i Andrzej Bart, też uważają ten obrazek, ten rysunek Lusi Widery za wielkie wydarzenie, za niezwykłą rzecz. A ja o tej Niemce mówiłem z rozpędu, z potrzeby jakiegoś wrażenia żalu, bo jako małe dziecko widząc taką Niemkę byłem przestraszony. Byłem przerażony, ona wyglądała strasznie - mówił Leo Kantor. 

Leo Kantor zdradził uczestnikom spotkania swoje plany na kolejny projekt, szerzej poruszający temat Żydów na Dolnym Śląsku, pt. „W poszukiwaniu utraconego krajobrazu”.

www.pisf.pl
Ostatnia aktualizacja:  10.04.2012
Zobacz również
Gdynia 2012. Zanim poznamy filmy konkursowe...
ArtBuzz 2012. Duch renesansu, cybertechnologie i produkcja filmowa
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll