PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  6.02.2016
6 lutego 2015 roku swoje 101. urodziny obchodzi wybitna aktorka teatralna i filmowa, laureatka Orła za osiągnięcia życia.
Na dużym ekranie zadebiutowała i od razu wyryła się w świadomość widzów rolami w pierwszych polskich powojennych fabułach: "Zakazane piosenki" (1946) i "Skarb" (1948). Wyreżyserował je Leonard Buczkowski. Przez kolejne lata raczej rzadko grała w filmach. Wystąpiła m.in. w takich dziełach filmowych jak: "Ludzie z pociągu" (1961) Kazimierza Kutza, serial "Lalka" (1977) Ryszarda Bera, "Dolina Issy" (1982) Tadeusza Konwickiego, "Korczak" (1990) Andrzeja Wajdy, "Diabły, diabły" (1991) Doroty Kędzierzawskiej czy też "Pożegnanie z Marią" (1993) Filipa Zylbera. Do X muzy powróciła po kilkunastu latach przerwy rolą w "Pora umierać" (2007) Kędzierzawskiej. W kolejnych dwóch latach zagrała w komedii Juliusza Machulskiego "Ile waży koń trojański?" oraz w filmie "Jeszcze nie wieczór" Jacka Bławuta, a także w "Janosiku. Prawdziwej historii" Agnieszki Holland i Kasi Adamik. W roku 2012 roku zagrała w dramacie społeczno-historycznym "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego oraz poświęconym jej długiemu i jakże bogatemu życiu dokumencie "Inny świat", który wyreżyserowali Dorota Kędzierzawska i Artur Reinhart. W latach 1946-2015 wystąpiła w sumie w 51 filmach kinowych i telewizyjnych. Od 1955 roku pojawiła się również w 56 spektaklach Teatru Telewizji.

Danuta Szaflarska urodziła się 6 lutego 1915 roku (co ciekawe w jej dokumentach jako oficjalna podawana jest jednak data 20 lutego) we wsi Kosarzyska koło Piwnicznej. Jest absolwentką Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Po studiach rozpoczęła karierę artystyczną w Teatrze na Pohulance w Wilnie (1939-1941). W latach 1942-43 występowała w Teatrze Podziemnym, a w latach 1943-45 w Teatrze Frontowym Armii Krajowej. Była też łączniczką w  powstaniu warszawskim.

Po wojnie występowała w Starym Teatrze w Krakowie (1945-1946), a potem w łódzkim Teatrze Kameralnym. W 1949 roku przeprowadziła się na stałe do Warszawy. Do 1957 roku grała na deskach Teatru Współczesnego, a następnie Narodowego (1954-1966). Od roku 1966 aż do przejścia na emeryturę, czyli do roku 1985, była zawodowo związana z Teatrem Dramatycznym. Przez kolejne ćwierć wieku występowała gościnnie na różnych scenach teatralnych. W maju 2010 roku związała się na stałe z zespołem TR Warszawa, którym kieruje Grzegorz Jarzyna. Wystąpiła tam w sztuce Doroty Masłowskiej "Między nami dobrze jest" (2009) w roli Osowiałej Staruszki Na Wózku Inwalidzkim. Za tę kreację otrzymała m.in. ufundowaną przez ZASP Nagrodę im. Jacka Woszczerowicza. Grywa też w Teatrze Narodowym. W 2013 roku dostała również Honorowego Orła za osiągnięcia życia oraz Złote Berło - nagrodę Fundacji Kultury Polskiej.

Chcecie złożyć Pani Danucie Szaflarskiej życzenia? Wejdźcie tutaj.
AK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  5.02.2016
Zobacz również
fot. SFP
Jerzy Stuhr: Wierzę, że w moim życiu nie ma przypadków
Piotr Stramowski – nowa twarz męskiego kina?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll