PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  21.03.2012
Przed wami kolejne tytuły OFF Plus Camera, zobaczycie je w sekcji „Geek Cinema”.

Geek to termin, który łączy i skupia w sobie cechy właściwe osobnikom określanym z jednej strony jako „frajer”, „kujon” czy „przegrany”, z drugiej zaś oznacza celebrację inności i przeciwstawianie się przyjętym regułom społecznym. Sekcja ta poświęcona jest właśnie temu nowemu fenomenowi kulturowemu bohaterów, którzy wcale nie są piękni i bogaci i odnoszą spektakularnych sukcesów, wbrew oczekiwaniom społecznym. „Geek Cinema” jest próbą naświetlenia postaci filmowego „geeka” z wielu perspektyw i postawienia szeregu pytań dotyczących chociażby jego znaczenia i funkcji we współczesnej kulturze.



W sekcji pojawi się między innymi „Codependent Lesbian Space Alien Seeks Same” Madeleine Olnek. Zgodnie z tytułem, bohaterkami filmu są lesbijki z innej planety, których misją jest uwiedzenie ziemianek. Reżyserka garściami czerpie z kina science-fiction klasy B oraz filmów Eda Wooda, wszystko podlewając campowym sosem ironii i humoru. „Codependent…” to przykład prawdziwie niezależnego kina, którego bohaterkami są kobiece geeki, uwikłane w miłość przekraczającą swym ogromem kilka galaktyk.



Kolejnym filmem będzie „Fat Girls” Asha Christiana. Obraz o odkrywaniu i akceptowaniu „grubej dziewczyny”, która drzemie w każdym z nas. Film z humorem i przymrużeniem oka, przywodzącymi na myśl styl Johna Watersa, pokazuje trudności związane z dorastaniem na amerykańskiej prowincji. Zamiast jednak apelować o zrozumienie i społeczną akceptację inności, Christian proponuje widzom zabawę szeregiem stereotypów kulturowych i wspólne przekroczenie norm obyczajowych.



W sekcji zaprezentowany zostanie jeszcze jeden pełnometrażowy film Ash’a Christian’a. „Mangus!" ” to przepełniona dowcipem i dystansem do świata opowieść o dorastaniu. Widzowie wraz z głównym bohaterem - odmieńcem, wyruszają w pełną przygód podróż, której duchem przewodnim jest znów, pojawiający się zresztą osobiście w filmie, John Waters.



O kompleksach i dorastaniu opowiada również film Miguela Arteta „Grzeczny i grzeszny”. Jednak zamiast pokazywać dojrzewanie głównego bohatera, jego tragedie i smutki, reżyser z dowcipem i finezją ukazuje wywrotowy potencjał tkwiący w ostentacyjnie celebrowanej, nastoletniej geekowej rebelii.



Następną wartą zobaczenia produkcją  jest „Hesher”, debiut reżyserski Spencera Sussera. Obraz z jednej strony pokazuje typowego odrzuconego nastolatka z problemami, z drugiej natomiast odsłania przed widzami niebezpieczny i destrukcyjny potencjał tkwiący w wyzwolonej spod wszelkich ograniczeń odmienności, którą uosabia tytułowy Hesher.



Kolejnym świetnym filmem jest „Laurentie”, dzieło Mathieu Denisa i Simona Lavoie. Reżyser serwuje świeże i oryginalne spojrzenie na związek między seksem, śmiercią a duchowym wymiarem ludzkiej egzystencji. Postać głównego bohatera - samotnego, naznaczonego piętnem niechcianej inności „geeka” - staje się tutaj metaforą skonwencjonalizowanych relacji międzyludzkich, regulowanych przez rozmaite ograniczenia społeczne i obyczajowe.



„Meet Monica Velour” Keith Bearden
to opowieść o więzi pomiędzy siedemnastolatkiem z małego miasteczka, a gwiazdą porno lat siedemdziesiątych. Na pierwszy rzut oka, to klasyczny film o dojrzewaniu nieprzystosowanego nastolatka, „geeka”. Jednak, jeśli przyjrzeć się uważniej, odmieńcem i wyrzutkiem okazuje się tytułowa Monica. Film odznacza się śmiałymi obyczajowo poglądami i krytyką kultu młodości. W końcu nie tylko okulary i obciachowe hobby wyznaczają „geeka”.



Ostatnim filmem w sekcji będzie love story - „Romeos”. Reżyserka, Sabine Bernardi, nakręciła film o niedopasowaniu i wykluczeniu, w którym rzadko pokazywany na dużym ekranie transgenderowy bohater nie tyle walczy o akceptację społeczną, co musi zmierzyć się z własną tożsamością.

Więcej informacji na stronie Festiwalu: www.offpluscamera.com
EJ
OFF Plus Camera
Ostatnia aktualizacja:  21.03.2012
Zobacz również
Zaufać inteligencji widza, czyli z sofijskich ekranów festiwalowych część 2
Konkurs - Ridley Scott wyprodukuje Twój film
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll