PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Znane są już wszystkie tytuły filmowe trzech sekcji specjalnych 6. edycji Off Plus Camera.

Kino Kryzysu to nowa sekcja prezentująca wybrane filmy dokumentalne i fabularne, które analizują na różne sposoby fenomen globalnego kryzysu. W ramach sekcji zostanie pokazany „Too Big to Fail” Curtisa Hansona. Film przedstawia działania podjęte w 2008 przez Henry’ego Paulsona, sekretarza skarbu USA, mające na celu uratowanie upadających banków inwestycyjnych. Inną produkcją amerykańską będzie dokumentalna „Detropia” w reżyserii Heidi Ewing i Rachel Grady. Film opowiada o Detroit, mieście będącym symbolem upadku amerykańskiej bazy produkcyjnej. „The Company Men” Johna Wellsa ukazuje człowieka, który na skutek kryzysu traci pracę i w związku z tym jest zmuszony zrezygnować z majątku i luksusów. „The Queen of Versailles” Laurena Greenfielda - zrobiony z rozmachem dokument o losach Jackie i Davida - kreśli historię „od pucybuta do milionera”, odsłaniającą przy tym blaski i cienie amerykańskiego marzenia.

Grecję reprezentuje „Boy Eating the Bird’s food” w reżyserii Ektorasa Lygizosa, historia trzech dni z życia młodego mężczyzny z Aten, który narzuca sobie post. Odżywia się karmą dla ptaków i poddaje ciało rozmaitym formom umartwienia. Film został przyjęty jako jedna z najbardziej przenikliwych metafor kryzysu panującego obecnie w Grecji. Jedyny polski film w sekcji Kino Kryzysu to "Eksmisja" Filipa Antoniego Malinowskiego. Przejmująca historia rodzinna jest zapisem dokonujących się w Polsce przemian społeczno-ekonomicznych, ale także świadectwem radykalnej zmiany mentalności, którą najtrudniej zaakceptować przedstawicielom starszego pokolenia.


Kadr z filmu "Detropia", fot. Off Plus Camera

W sekcji Kino Spod Ciemnej Gwiazdy znalazło się 7 filmów z pogranicza mainstreamu i kultury niszowej. Najbardziej zaskakujące i groteskowe obrazy, jakie kiedykolwiek stworzono, będą reprezentować ikony kina awangardowego: Alejandro Jodorowsky, Andy Warhol czy Jeffrey Schwarz. Kultowy status w kinie zajmują „Różowe flamingi”, niskobudżetowa produkcja Johna Watersa. Opowieść o rodzinach rywalizujących o tytuł Najobrzydliwszych Ludzi na Świecie do dziś bawi i szokuje. Surrealistyczna "Święta góra" Alejandra Jodorowskiego jest groteskową historią dziewięciu najbogatszych przemysłowców i polityków świata, którzy pragną skraść sekret nieśmiertelności. „The Manson Family” Jima Van Bebbera inspirowany programem telewizyjnym Crime Scene, stanowi jedną z najodważniejszych prób zgłębienia mrocznego fenomenu Charliego Mansona. Z kolei klasyczny filmowy slasher "Maniak", wyreżyserowany przez Williama Lustiga, jest mroczną opowieścią o obsesji nieatrakcyjnego Nowojorczyka, zbierającego kobiece skalpy w celu stworzenia idealnej lalki-obiektu miłości. Wątki science fiction, społecznej satyry i filmu młodzieżowego splatają się w obłąkaną wizję Ameryki w filmie „Repo Man” Alexa Coxa. Filmowa wersja off-broadwayowskiego spektaklu Todda Robbinsa „Play Dead” stanowi połączenie iluzji z makabrą. Widzowie zostają wciągani w mroczną grę, w której groza przeplata się ze śmiechem. „I Am Divine” to z kolei historia o tym jak Harris Glenn Milstead, znany jako Divine, stał się inspiracją dla Johna Watersa, a także światową ikoną sceny drag queen. Amerykański film w reżyserii Jeffreya Schwarza swoją premierę miał w marcu 2013 roku.


Kadr z filmu „I Am Divine”, fot. Off Plus Camera

Kolejna sekcja festiwalu to Black American Cinema, w której prezentowane są filmy prezentujące zarówno historie fenomenu blaxploitation lat 70., jak i współczesne głosy. Frapujące obrazy rejestrują społeczność afroamerykańską. Wyrafinowanym hołdem dla kina blaxploitation jest Jackie Brown” Quentina Tarantino, z tytułową Jackie (Pam Grier). Natomiast klasykiem tego gatunku jest „Coffy” Jacka Hilla z 1973 roku, również z Pam Grier w roli głównej, opowieść o czarnoskórej kobiecie, która sama pragnie wymierzyć sprawiedliwość złoczyńcom. Amerykański kryminał oparty na powieści Ernesta Tidymana, "Shaft" Gordona Parksa, to historia czarnoskórego detektywa walczącego z mafią. „Cooley High” Michaela Schultza oparty został na doświadczeniach uczniów z liceum w Chicago. Akcja toczy się w połowie lat 60. XX wieku w USA. Melodramat „Czekając na miłość” skupia się na losach czterech afroamerykańskich kobiet dzielących ze sobą wszystkie radości i smutki; a każda z nich przechodzi inny etap życia i miłości. "Chłopaki z sąsiedztwa", reżyserski debiut Johna Singletona, stał się protestem wobec nierówności czarnoskórej młodzieży w USA. „Claudine” Johna Berriego to jeden z niewielu czarnych filmów lat 70., który nie wpisuje się w gatunek blaxploitation - komedia romantyczna ze sporą dawką społecznego realizmu. Satyryczne spojrzenie proponuje również „Hollywood Shuffle” Roberta Townsenda - wgląd w realia średniej klasy Afroamerykanów. Ukazuje, w jaki sposób rasizm za kamerą degradował czarnych aktorów, skłaniając ich do zagrania poniżających ról. „W bagnie Los Angeles” Carla Franklina to tajemnicza opowieść zainspirowana kinem noir lat czterdziestych. Nie brakuje w niej politycznych rozgrywek, akcji oraz femme fatale.


Pam Grier w filmie "Coffy", fot. Off Plus Camera

6. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera odbędzie się  w dniach 12-21 kwietnia 2013 w Krakowie. Więcej informacji TUTAJ.


MR
offpluscamera
Ostatnia aktualizacja:  9.04.2013
Zobacz również
Legenda polskiego wideoklipu
Laboratorium Innowacji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll