PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Reżyser "Rzezi" odebrał  w Paryżu polską nagrodę filmową  przyznaną za całokształt twórczości -  Platynowe Lwy . Wręczenie wyrożnienia nastąpiło  podczas ceremonii otwarcia festiwalu "Kinopolska" w stolicy Francji.

W paryskim kinie "L'Arlequin" statuetkę wręczył osobiście twórcy słynnego "Noża w wodzie" prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski. Publiczność, wśród której było wielu przedstawicieli świata kultury i sztuki Polski i Francji, zgotowała Polańskiemu gorącą owację.


Roman Polański, fot. Kuba Kiljan

Polański wyglądał na nieco zakłopotanego huczną ceremonią na jego cześć. "Za każdym razem, kiedy dają mi jakąś nagrodę za twórczość mam wrażenie, że chcą, abym przestał robić filmy" - zażartował reżyser ubrany w ciemną marynarkę i otulony artystycznie zarzuconym na ramiona szalem. "Ale ja nie zamierzam przestać" - dodał od razu.

Platynowe Lwy czyli najwyższą nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za całokształt twórczości, przyznano w tym roku w czerwcu dwóm twórcom: Romanowi Polańskiemu i Tadeuszowi Konwickiemu. Jednak Polański nie odebrał wówczas wyróżnienia, gdyż - jak tłumaczyli organizatorzy imprezy - odwołał swoją wizytę w Gdyni z powodu pracy nad  najnowszym filmem "Carnage" ("Rzeź").

Polański był - obok m.in. Jerzego Skolimowskiego i Andrzeja Żuławskiego - gościem wieczoru inaugurującego paryski festiwal polskich filmów.

Jego najnowszy film "Rzeź" trafi do polskich kin 20 stycznia 2012. Jest on  ekranizacją sztuki Yasminy Rezy"Bóg mordu". Jego bohaterowie - Alan i Nancy oraz Michael i Penelope to dwie nowojorskie pary, które mogą uważać się za elitę amerykańskiej socjety. Kiedy ich dzieci wszczynają bójkę, na pozór niewinne spotkanie rodziców, zorganizowane celem wyjaśnienia sprawy, przeradza się w ostrą batalię, w której stawką będzie dobre imię i status każdego z uczestników. Na jaw wychodzą głęboko skrywane tajemnice, a gdy więzy małżeńskie ulegają zaskakującemu rozluźnieniu, okazuje się, że w nowoczesnym związku wszystkie chwyty są dozwolone.

Roman Polański zebrał na planie zarówno gwiazdorską obsadę, jak i uznanych twórców filmowych. W głównych bohaterów wcieli się Jodie Foster, Kate Winslet, John C. Reilly oraz Christopher Waltz. Autorem zdjęć jest wybitny polski operator Paweł Edelman, autorem muzyki wielokrotnie nominowany do Oscara Alexandre Desplat, laureat Oscara Dean Tavoularis zaprojektował scenografię, a trzykrotny zdobywca Cezara Hervé de Luze odpowiadał za montaż.

"Rzeź" to pierwsza od wielu lat komedia Polańskiego. Film miał swoją premierę na festiwalu w Wenecji, gdzie spotkał się z żarliwym przyjęciem zarówno ze strony publiczności, jak i krytyków i recenzentów filmowych. Todd McCarthy z Hollywood Reporter napisał, że "Rzeź" to drapieżny, błyskotliwie zagrany i chyba najszybszy film nakręcony przez 78-letniego reżysera, natomiast Lee Marshall z This is London określił go aktorskim sparingiem mistrzów.

Film jest francusko-hiszpańsko-niemiecko-polską koprodukcją współfinansowaną przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej. Polskim producentem jest SPI International Polska.

 

 

KS
pap
Ostatnia aktualizacja:  7.12.2011
Zobacz również
Ale Kino! 2011: Pierwsi laureaci
Twórca muzyki do "Mission: Impossible" wystąpi w Łodzi
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll