PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wieczorem  w Muzeum Kinematografii w Łodzi rozpocznie się 21. Ogólnopolski Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu". O Grand Prix Festiwalu rywalizuje 38 filmów dokumentalnych.

Festiwal Mediów "Człowiek w Zagrożeniu" to jeden z najważniejszych w kraju przeglądów filmów i reportaży dokumentalnych, których tematyka dotyczy szeroko rozumianych zagrożeń kondycji człowieka - tak pod względem indywidualnym, jak i społecznym. Impreza organizowana jest w Łodzi od 1990 roku. Wśród jej laureatów znaleźli się m.in. Jacek Bławut, Paweł Łoziński, Maciej Drygas, Beata Januchta, Ewa Straburzyńska, Marcin Koszałka i Marta Minorowicz. O Grand Prix tegorocznej edycji rywalizuje 38 filmów dokumentalnych.

Film "Kop głębiej" Konrada Szołajskiego z Krzysztofem Tyńcem, Andrzejem Grabowskim i Romanem Kłosowskim otworzy zarówno festiwal Łódzki, jak i 23. Festiwal Filmu Polskiego w Chicago.To opowieść o wychowanym na Mazurach, emerytowanym zegarmistrzu, który powraca do domu rodzinnego z zamiarem ekshumacji szczątków swoich rodziców.


"Cudze listy", fot. Against Gravity

Wśród filmów konkursowych znalazły się m.in. "Fotograf partyzantów" Wiesława Palucha, "Kiedyś  będziemy szczęśliwi" Pawła Wysoczańskiego, "Paparazzi" Piotra Bernasia, "Dziewczęta z Auschwitz" Kingi Wołoszyn - Świerk, "Wszystkie ręce umyte. Sprawa Barbary Blidy" Sylwestra Latkowskiego i Piotra Pytlakowskiego, "I Bóg stworzył sex" Konrada Szołajskiego i "Cudze listy" Macieja Drygasa. Filmy oceniać będzie jury w składzie: Beata Januchta, Leszek Dawid, Piotr Dzięcioł, Jerzy Ridan i Tadeusz Sobolewski.

Obok Grand Prix imprezy - statuetki Białej Kobry i 15 tys. zł, ufundowanych przez prezydenta Łodzi, wręczone  zostaną także Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Nagroda im. Aleksandra Kamińskiego oraz Nagroda Narodowego Centrum Kultury "Cierpliwego oka" im. Kazimierza Karabasza.

W programie tegorocznego festiwalu znalazły się także pokazy specjalne: "Level" w reż. Krzysztofa Kiwerskiego i Zbigniewa Szymańskiego, "Hiszpański dla dorosłych" w reż. Tomasa Tamosaitisa oraz "Wszystko będzie dobrze" Dany Kojnokovej. Zaplanowano także spotkania autorskie m.in. z Andrzejem Krakowskim - dokumentalistą, mieszkającym w Nowym Jorku, autorem niedawno wydanej książki "Rozmowy o Pollywood".

Projekcjom towarzyszyć będą także wystawy m.in. "Homo Decor. Okruchy" - Tamary Sass, "W mojej pracowni wydarzyło się coś złego. Hajfa - lato 2006" Yaacova Chefetza oraz "Łowca cieni" Marka Szyryka.
GU
Muzeum Kinematografii
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
Natasza Urbańska Polą Negri w musicalu w 3D
Seminarium „Z kamerą po PRL-u”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll