PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
''Paparazzi" wyrusza na podbój europejskich festiwali - dokument Piotra Bernasia  znalazł się w oficjalnej selekcji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie (IDFA).


Piotr Bernaś, fot. Łukasz Żal - www.pisf.pl

Piotr Bernaś ma powody do dumy. Jako absolwent Programu Dokumentalnego "Dok Pro" w Szkole Wajdy, trafił ze swoim filmem do sekcji studenckiej. Ten krótki metraż, którego producentem jest Wajda Studio, został wybrany wraz z 319 innymi dokumentami spośród 3600 zgłoszeń.

IDFA jest jedną z największych imprez w świecie dokumentu, przyciągającą setki profesjonalistów z całego świata. W trakcie 24.edycji festiwalu ma się odbyć uroczysta rocznica dziesięciolecia istnienia Szkoły Wajdy. Wydarzenie nosi nazwę "Guest meets Guest" i współorganizuje je Krakowska Fundacja Filmowa.

„Kasia Cichopek kupiła nocnik” – na zdjęcie ilustrujące tę sen­sacyjną wiadomość pol­scy paparazzi czekają godzinami pod sklepami, na ulicach, pod domami gwiazd. Film  Bernasia dokumen­tuje życie pol­skiego paparazzo, który tak samo jak jego zachodni koledzy tropi sław­nych i bogatych, polując na sen­sację.

Zauważony przez Holendrów dokument Piotra Bernasia pokazuje zmagania pewnego mężczyzny, który nie bez bólu i etycznych rozterek, wykonuje zawód paparazzi. Tytułowy bohater (Przemysław Stoppa) okazuje się równie bezwzględny wobec siebie jak wobec świata, na który czatuje.

Film jak do tej pory zdobył nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej podczas 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, a także nominację do nagrody Silver Eye (East Silver Market, Czechy) oraz do Nagrody im. Jana Machulskiego. Kolejnym sukcesem jest fakt, że "Paparazzi" dołączono ostatnio jako insert do prestiżowego, międzynarodowego magazynu "Dox".

"Paparazzi" to nie jedyny polski film, którego pokaże tegoroczna IDFA. Prócz tego, swoje pokazy będą miały: "Wycieczka" Bartosza Kruhlika również w sekcji studenckiej, "Cudze listy" Macieja Drygasa w kategorii dokumentów średniometrażowych, debiut dokumentalny Pawła Kloca "Kołysanka z Phnom Penh" i wreszcie "Vakha i Magomed" w reżyserii Marty Prus w sekcji Panorama. W ramach Doc Next zostaną przedstawione trzy dokumenty, zrealizowane przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę": "Bracia"Emi Mazurkiewicz, "Poszukuję pewnej osoby"Janusza Kojro oraz "View from My Window,1968-1979 Chronicles", Katarzyna Nalewajka/Ula Klimek/Milosz Hermanowicz/Kamil Radziszewski/Jakub Piątek.
MG
Ale kino!, Szkoła Wajdy
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
Polskie kino na festiwalu w Cottbus
"Zbrodnia bez kary". Węgrzy się rozliczają
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll