PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  5.12.2013
W Kinie Pod Baranami rozpoczyna się Festiwal Filmu Niemego - czterodniowe święto kina i muzyki.
Tegoroczna, czternasta już edycja imprezy odbywa się pod hasłem "Fabryka Snów". Tytuł odnosi się nie tylko do Hollywood, ale i, jak podkreślają organizatorzy, samego kina. - To po prostu kino, to film, który w głowie widza tworzy sen na jawie - mówią. - Tematem festiwalu będzie samo kino – przedstawia edycję Marynia Gierat, szefowa Kina Pod Baranami – Właśnie u początku swego istnienia, w swym niemym okresie, kino chętnie przyglądało się samo sobie: twórcy pokazywali na ekranie kulisy produkcji filmowej, czasem tematem filmu stawała się sama technika filmowa. Kino jako nowa sztuka szukała swojego tworzywa, swojej definicji.


Fot. Kino Pod Baranami / materiały prasowe

W związku z tym, w programie krakowskiej imprezy znajdziemy bogaty wybór filmów autotematycznych: "Show People" (1928) przeniesie widzów prosto na ulice i plany filmowe wielkich wytwórni Hollywood. Spotkamy tam największe gwiazdy kina tamtych lat: Douglasa Fairbanksa, Williama S. Harta, Johna Gilberta, gościnnie występujących w filmie Vidora (który również sam pojawia się w finale). Zobaczymy obrazy "Charlie gra Carmen", "Charlie gra w filmie" (1916) oraz "Sherlock Jr" (1924) i "Człowiek, który kręci" (1928). Produkcje te próbują odsłonić tajemnicę kina, poszukując odpowiedzi na następujące pytania: Co to właściwie jest film? Gdzie kończy się kreacja, a gdzie zaczyna rzeczywistość? Czy film jest snem, jak chciał Konrad Eberhardt?
 
W ramach festiwalu zobaczymy filmy przypominające oszałamiającą hollywoodzką karierę wielkiej polskiej aktorki, Poli Negri. Festiwal rozpocznie projekcja odrestaurowanej kopii "Hiszpańskiej tancerki" – malowniczej opowieści o pięknej cygańskiej tancerce, zrealizowanej w USA w 1923 roku. Widzowie zobaczą też odrestaurowany obraz "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów". Blok poświęcony Poli Negri zamknie dokument o życiu i twórczości aktorki o znamiennym tytule: "Życie jest snem w kinie".  
 
Wyobraźnię oraz techniczne możliwości twórców filmowych sprzed niemal stu lat zestawione zostaną z fantazją współczesnych filmowców. Organizatorzy festiwalu zaprezentują dwie filmowe adaptacje klasycznej baśni braci Grimm: "Królewnę Śnieżkę" z 1916 roku (która zainspirowała samego Walta Disneya do stworzenia jego słynnej animacji z 1937 roku) oraz współczesną, hiszpańską "Śnieżkę" ("Blancanieves"). - Na tym przykładzie możemy zaobserwować, jak kino żywi się samo sobą – tłumaczy Marynia Gierat – Jeden film inspiruje drugi, powracają te same tematy. Współcześnie wyprodukowany film niemy dowodzi z kolei, że kino nieme nie było jedynie okresem w historii. Kino nieme to po prostu odrębny gatunek filmowy.
 
Na specjalne życzenie widzów powtórzony zostanie pokaz filmów dokumentujących życie Krakowa z początku minionego wieku. Ciekawostką festiwalu będzie też adresowany wyłącznie do widzów dorosłych zestaw krótkich filmów o tematyce erotycznej (prezentowany w klubie festiwalowym Bomba na Placu). Produkcje te, odkryte przypadkiem na strychu „pewnej szanowanej rodziny”, wychodziły naprzeciw potajemnym snom młodych mężczyzn i miały na celu przekazanie im wskazówek, jak radzić sobie z zasadzkami kobiecego ciała.
 
Wszystkim projekcjom towarzyszyć będą wyjątkowe koncerty – wykonywane na żywo kompozycje, przygotowane specjalnie na tę okazję przez muzyków z Polski i ze świata. Na festiwalowej scenie pojawią się twórcy muzyki improwizowanej (100nka), jazzowej (trio Adrian Konarski, Michał Chytrzyński, Sławomir Berny oraz istniejący od 1962 roku krakowski Jazz Band Ball Orchestra), a także etnicznej i folkowej (Trifonidis Roots Trio, Que Passa, Vladimirska). Zabrzmi też współczesna, popowa kameralistyka z elementami muzyki elektronicznej (Frozen Bird). Wydarzeniem będzie występ polsko-amerykańskiego składu, skupionego wokół Evana Ziporyna, jednego z najznakomitszych klarnecistów i wizjonerów muzyki współczesnej, zdobywcy Grammy. Artysta zagra w kwartecie z Wacławem Zimplem, Hubertem Zemlerem oraz Gyanem Rileyem. Aby przywołać atmosferę dawnego kina, w trakcie festiwalu wystąpi najstarszy krakowski taper, Lesław Lic. Dla kontrastu pojawi się także reprezentant sceny DJ’skiej (DJ Lenar).
 
W programie 14. Festiwalu Filmu Niemego nie zabraknie spotkania dla najmłodszych widzów. Podczas specjalnego wydania cotygodniowego cyklu Baranki Dzieciom maluchy dowiedzą się czym jest camera obscura i jak stworzyć krótką animację przy użyciu gramofonu. Skonstruują też własnoręcznie urządzenia wykorzystywane przez pionierów kina oraz stworzą muzykę do krótkiego filmu z zespołem Frá leikskóla, który wcześniej zaprezentuje im własną kompozycję do filmu niemego.
 
Harmonogram projekcji i koncertów festiwalowych dostępny jest na stronie internetowej Kina Pod Baranami (www.kinopodbaranami.pl).

DR
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  12.12.2013
Zobacz również
Spotkaj Stanisława Tyma i Rafała Rutkowskiego
Chantal Akerman przyjeżdża do Krakowa
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll