PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Brytyjskie premiery "Wałęsy. Człowieka z nadziei", "Idy", "Papuszy" oraz "Płynących wieżowców", a także "Kongresu" - wszystkie z udziałem twórców - to tylko niektóre z wydarzeń rozpoczynającego się właśnie Londyńskiego Festiwalu Filmowego.

Tak mocnej reprezentacji polskiego kina na Londyńskim Festiwalu Filmowym nie było od dawna. "Opowiedziany w rozżarzonych czerniach i bielach obraz, z każdą klatką precyzyjnie skomponowaną, będący elegią dla kraju pochodzenia reżysera i intymną, poetycką eksploracją granic wiary" - o "Idzie" Pawła Pawlikowskiego napisała sama dyrektor festiwalu, Clare Stewart. "Styl Pawlikowskiego przywodzi na myśl słowa Roberta Bressona: najważniejsze jest nie to, co aktorzy pokazują, ale co ukrywają przede mną, ale przede wszystkim przed samymi sobą". Obraz dobrze znanego na Wyspach Brytyjskich artysty trafił do konkursu głównego, w którym rywalizacja toczy się o miano najbardziej inspirującego, kreatywnego i wyróżniającego się dzieła. Produkcja stanie w szranki m.in. z "Abus de faiblesse" ("Nadużycie słabości") Catherine Breillat, "The Double" Richarda Ayoade'a (w głównych rolach aktorzy z polskimi korzeniami - Mia Wasikowska i Jesse Eisenberg), "Tom at the Farm" Xaviera Doyle'a czy "Under the Skin" Jonathana Glazera. Wyboru zwycięzcy dokona jury pod przewodnictwem dziennikarza i krytyka filmowego Phillipa Frencha i w składzie: Lone Scherfig, Stan Douglas, Miranda Richardson, Deborah Moggach i Rodrigo Prieto.



W ciągu godziny wypełniła się lista brytyjskich dziennikarzy zainteresowanych przeprowadzeniem wywiadów z Lechem Wałęsą i Robertem Więckiewiczem, którzy przedstawią swoją pracę nad "Wałęsą. Człowiekiem z nadziei". Film znalazł się w cyklu "Debate"("Debata" - od ubiegłego roku organizatorzy budują program festiwalu w oparciu o tematykę, którą poruszają poszczególne produkcje). "(Jego siła) leży w portretowaniu tego, co codzienne i polityczne, w historii zwykłego robotnika, którego działania zapoczątkowały rewolucję" - napisał o dziele Andrzeja Wajdy jeden z programerów Londyńskiego Festiwalu Filmowego, Peter Harmes.

Również "Papusza" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego trafiła do sekcji "Debate". "Czarno-białe zdjęcia są wyraziste i poetyckie, czasami romantyczne. (…) to inspirujące i innowacyjne przywołanie rzeczywistości przeszłości" - napisał Harmes o pracy Krauzów i operatorów Krzysztofa Ptaka i Wojciecha Staronia. 

"Płynące wieżowce" Tomasza Wasilewskiego
przedstawione zostaną natomiast w cyklu "Love" ("Miłość"), w której znalazła się m.in. "Przeszłość" Asghara Farhadiego. "Film pięknie sfotografowany przez Jakuba Kijowskiego, zagrany z wrażliwością, seksualnie prowokujący, spełniający obietnicę, którą reżyser złożył swoim debiutem 'W sypialni'" - opisał dramat dla brytyjskich widzów Harmes. "(Film) zwiastuje pojawienie się świeżego i oryginalnego talentu" - dodał.



Lokalne media zwracają uwagę przede wszystkim na superprodukcje i gwiazdy z Hollywood. Łowcy autografów będą mieli na kogo czekać. Już na sam początek Tom Hanks i Paul Greengrass przedstawią osobiście "Kapitana Phillipsa. Sandra Bullock i Alfonso Cuarón pojawią się na uroczystej premierze "Grawitacji" (sam reżyser weźmie również udział w otwartych dla widzów wykładach mistrzowskich). Stephen Frears opowie o "Filomenie", Kate Winset, Josh Brolin i Jason Reitman o "Labor Day", Steve McQeen o "Zniewolonym", Ralph Fiennes i Abi Morgan o "The Invisible Woman", a Clint Mansell o swoich kompozycjach. Na sam koniec powróci Tom Hanks - razem z Emmą Thompson i Colinem Farrellem pokaże festiwalowiczom "Saving Mr Banks". To jeszcze nie wszyscy goście i tytuły festiwalu. W programie znalazły się także "Inside Llewyn Davis" braci Coen, "Don Jon" Josepha Gordona-Levitta, "Nebraska" Alexandra Payne'a czy "Vi är bäst!" Lukasa Moodyssona. Najważniejsze wyróżnienie Brytyjskiego Instytutu Sztuki Filmowej - BFI Fellowship odbierze Christopher Lee (wśród dotychczasowych laureatów tej nagrody znaleźli się m.in. Tim Burton, Helena Bonham Carter, David Cronenberg i Ralph Fiennes). Sporo miejsca poświęcone też będzie brytyjskim debiutantom.


Clare Stewart, Boris Johnson, Christopher Lee i Amanda Nevill, fot. materiały prasowe

57. Londyński Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 9 do 20 października.


Dagmara Romanowska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  9.10.2013
Zobacz również
Wystartował 14. Festiwal Filmów Polskich w Los Angeles
Polski przegląd we Lwowie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll