PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
"Dziewczyna z szafy" Bodo Koksa została uznana za najlepszą fabułę 10. Europejskiego Festiwalu Filmowego "Integracja Ty i Ja", który w sobotę zakończył się w Koszalinie. Opowiedziana przez Koksa historia przyjaźni trójki samotników zdobyła również nagrodę publiczności.

W kategorii filmów dokumentalnych nagrodę główną przyznano fińskiemu obrazowi "Zespół punka" (The Punk Syndrome) w reżyserii Jukki Karkkainena i Jani-Petteri Passi. W kategorii filmów amatorskich nagrodzono "Mam takie marzenie" w reżyserii Kajetana Święcichowskiego i Małgorzaty Święcichowskiej. Nagrodami we wszystkich kategoriach były statuetki Motyla 2013.


Kadr z filmu "Dziewczyna z szafy", fot. Kino Świat

Jury przyznało również pięć nagród specjalnych w postaci dyplomów. W kategorii filmów fabularnych wyróżniono w ten sposób hiszpańsko-francuski "Cień błękitu" (A Shadow of Blue) Carlosa Lascano oraz niemiecki obraz "Vincent chce nad morze" (Vincent Wants to Sea) Ralfa Huettnera. Natomiast w kategorii dokumentów laur zdobyły trzy polskie filmy: "Drewniany"Izoldy Czmok-Nowak, "Podwójne życie Piotra S."Aliny Mrowińskiej i "Prawo do miłości" Małgorzaty Frydrych.


Kadr z filmu "Zespół punka". Fot. EFF

O nagrody jubileuszowej edycji festiwalu, który jest poświęcony życiu i problemom osób niepełnosprawnych, ubiegało się łącznie 40 filmów (21 dokumentalnych, 12 fabularnych i 7 amatorskich) z Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Iranu, Kanady, Laosu, Niemiec, Norwegii, Serbii, Stanów Zjednoczonych i Polski. Obrazy oceniało jury w składzie: Andrzej Fidyk (przewodniczący), Joanna Frydrych, Wojciech Malajkat, Maciej Horbowski i Philippe Lornac.

Fidyk odczytując w sobotę werdykt jury, powiedział, że wielka sztuka powstaje wtedy, kiedy autorzy potrafią znaleźć sposób, by poruszyć widzów: - Nie tylko oddziałują swoimi utworami na intelekt, mózg człowieka, ale poruszają jego sercem, potrafią stworzyć dzieła takie, że nie można pozostać wobec tego obojętnym. Ten festiwal z tego względu był absolutnie nadzwyczajny. Tu nie było letnich projektów. 

Organizatorami festiwalu "Integracja Ty i Ja" są Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne oraz Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela.

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym Festiwalu.

DR
PAP
Ostatnia aktualizacja:  8.09.2013
Zobacz również
6 wielkich dni polskiego kina w TVP
Włoski dokument "Sacro GRA" wygrywa w Wenecji!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll