PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
"To mój jedyny film, w którym nie ma odrobiny humoru. Opowiada o rzeczach tak przerażających, że byłoby niestosowne jakkolwiek dowcipkować" - powiedział Andrzej Fidyk przed pokazem filmu "Historie z Yodok". Spotkanie z wybitnym dokumentalistą i pokaz filmu, którego bohaterami są uciekinierzy z obozu koncentracyjnego w Korei Północnej, zamknęło przegląd jego twórczości zorganizowany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich w Kinie Kultura.
Andrzej Fidyk fot. Wojciech Olkuśnik/East News/SFP

"Chciałem, żeby mój każdy film różnił się od poprzedniego" - powiedział Andrzej Fidyk w rozmowie z Grażyną Torbicką. Dziennikarka dociekliwie pytała o genezę "Historii z Yodok". Jak reżyserowi udało się dotrzeć do byłych więźniów obozu koncentracyjnego? Jak wyglądała praca nad tak wielopłaszczyznowym filmem dokumentalnym? Jak przebiegał montaż i współpraca z autorem zdjęć.

ZOBACZ NAGRANIE ROZMOWY Z ANDRZEJEM FIDYKIEM

Wśród uciekinierów z Korei Północnej Andrzej Fidyk spotkał reżysera teatralnego, którego namówił do realizacji spektaklu o życiu w obozie koncentracyjnym. Do spektaklu zaangażowani zostali byli więźniowie obozu Yodok, którym udało się uciec do Korei Południowej. Siedmioro bohaterów uczestniczy w procesie tworzenia przedstawienia, którego scenariusz oparty jest na ich przeżyciach. Szacuje się, że w koreańskich obozach przebywa kilkaset tysięcy osób.

fot. Wojciech Olkuśnik/East News/SFP

W ramach trzydniowego przeglądu twórczości Andrzeja Fidyka publiczność mogła obejrzeć w Kinie Kultura pięć jego filmów: „Defilada”, „Prezydent”, „Kiniarze z Kalkuty”, „Taniec Trzcin”, „Historie z Yodok”. Pokazom towarzyszyły rozmowy Grażyny Torbickiej z reżyserem. Przegląd zorganizowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich z okazji 70. urodzin dokumentalisty.

Grażyna Torbicka i Andrzej Fidyk, fot. Wojciech Olkuśnik/East News/SFP

Andrzej Fidyk jest autorem ponad 40 filmów dokumentalnych realizowanych m.in. dla TVP, BBC, ARTE, Canal+ , WDR, ITVS i producentów norweskich. Jest laureatem nagród na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach filmowych. Był wieloletnim szefem Redakcji Filmów Dokumentalnych TVP 1 (do lutego 2016) i pomysłodawcą programów „Czas na dokument” i „Miej oczy szeroko otwarte”.
LK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  18.04.2023
Zobacz również
63. KFF. Międzynarodowy konkurs DocFilmMusic
"#BringBackAlice": serial Dawida Nickela z Heleną Englert na HBO Max
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll