PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W dniach 10-11 czerwca w Warszawie odbyła się 4. edycja Festiwalu Filmoteki Szkolnej – wydarzenia, podczas którego młodzi wielbiciele kina mogli zaprezentować swoje projekty filmowe, wymienić doświadczenia i znaleźć nowe inspiracje.

Polski Instytut Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawską Szkołę Filmową festiwal był również okazją do spotkania młodych kinomanów z aktorami, reżyserami i krytykami filmowymi.


Inauguracja 4. Festiwalu Filmoteki Szkolnej, fot. PISF

W czwartej edycji Festiwalu Filmoteki Szkolnej wzięło udział prawie 200 uczniów z ponad 40 szkół z całej Polski. W Warszawie poza szkołami ze stolicy pojawili się przedstawiciele m.in.: Olsztynka, Poznania, Poręby, Bielska -Białej, Lgoty Wielkiej, Białych Błot, Garbowa, Torunia, Gdańska, Białegostoku, Pawonkowa, Zamościa, Bydgoszczy. Pierwszego dnia uczestnicy wyruszyli na wycieczki filmowe do: Warszawskiej Szkoły Filmowej, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Szkoły Wajdy, Archiwum Filmoteki Narodowej, Studia Miniatur Filmowych, The Chimney Pot, Platige Image, TPS Film Studio oraz Newborn Studio. Podczas wizyt w instytucjach filmowych uczniowie mogli dowiedzieć się jak powstaje animacja filmowa, czym jest stereoskopia, odkryć tajemnice dubbingu oraz pod okiem specjalistów przekonać się jak to wszystko działa w praktyce.

Drugiego dnia festiwalu w Warszawskiej Szkole Filmowej odbyły się targi projektów. Okazało się, że film inspiruje nastolatków do różnorodnych działań: - Nie wiedziałem, że film w takim stopniu może mi dać do myślenia, rozwinąć. Cieszę się, że dzięki Filmotece w naszej szkole więcej oglądamy, dyskutujemy, działamy. Wyzwoliła się w nas wyjątkowa, filmowa energia. - powiedział jeden z uczniów z Gimnazjum w Korytach. Grupa z II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Krasnymstawie opowiedziała o pracy na planie filmu „Królewna”. Natomiast uczniowie z Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera w Supraślu przedstawili fotokomiksy, storyboardy oraz lalki, które wykorzystali w swoich animacjach.

- Te projekty, które realizują przez cały rok, świadczą o ich dojrzałości, o tym, że chcą coraz więcej dowiedzieć się o filmie, że badają strukturę filmu, chcą rozumieć język filmu, a co więcej zarażają tym co robią swoich przyjaciół. - mówiła Anna Sienkiewicz-Rogowska, pełnomocnik dyrektora PISF ds. upowszechniania kultury filmowej. - Tu się po prostu bardzo dużo dzieje twórczych działań, które sprawiają frajdę, ale też służą szkole, lokalnej społeczności i, ja myślę, że światu. - mówiła dyrektor ds. programów i wydawnictw w Centrum Edukacji Obywatelskiej Alicja Pacewicz.


Bartłomiej Topa podczas spotkania z uczestnikami festiwalu, fot. PISF

Efekty filmowych doświadczeń oraz pomysły na kolejne działania to kwestie co roku poruszane podczas spotkań uczniów z twórcami filmowymi. W gronie festiwalowych ekspertów znaleźli się aktorzy Magdalena Boczarska („Różyczka”), Bartłomiej Topa („Drogówka”), Wojciech Solarz („80 milionów”), Grzegorz Emanuel („Lincz”), reżyserzy Michał Bielawski („Mundial. Gra o wszystko”), Julia Kolberger („Mazurek”), Jarosław Kupść („Kraina Snu”), scenarzysta Jacek Wasilewski („Ojciec Bóg”), operator Jerzy Fedak oraz publicystka popkulturowa Kaja Klimek. Rozmowy z ekspertami okazały się zastrzykiem pozytywnej energii oraz motywacją do dalszej pracy dla młodych filmowców

- Film i też ten język obrazkowy, którym się dziś świat posługuje, to jest ten język, który najbardziej do młodzieży trafia. (...) A my często zapominamy o tym, że te obrazki, które zrobimy na własnym podwórku, z naszymi aktorami, mówione po polsku, to jest po prostu część kultury tego kraju i tego narodu. A naród, który nie ma własnej kultury, nie istnieje - mówił kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej Maciej Ślesicki.

Kolejny raz w Festiwalu Filmoteki Szkolnej wzięli udział uczestnicy projektu „Film na horyzoncie”. Kontynuacją współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty oraz naturalnym rozwinięciem formuły Festiwalu były projekcje filmów w kinie Muranów. Wśród tytułów które zobaczyli uczniowie, znalazły się "Walc z Baszirem" Ariego Folmana i „Kochankowie z księżyca” Wesa Andersona. Pokazom towarzyszyły analizy filmoznawcze, które poprowadziły Kaja Klimek oraz Adriana Prodeus.

Wszyscy, którzy nie przyjechali do Warszawy mogli uczestniczyć w Wirtualnym Festiwalu. Zainteresowane szkoły wzięły udział w konkursach związanych z Filmoteką Szkolną. Dzięki transmisji online uczniowie i nauczyciele, którzy nie przyjechali do Warszawy, mogli obejrzeć wywiady z młodzieżą prezentującą swoje projekty oraz z zaproszonymi ekspertami.


RP
PISF
Ostatnia aktualizacja:  13.06.2013
Zobacz również
Twórcy "Pokłosia" odebrali Orły Karskiego
Nabór filmów do Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych - ŻUBROFFKA
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll