PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  12.01.2014
Kolumnę poświęconą DVD w nowym numerze „Magazynu Filmowego SFP”, który ukaże się 15 stycznia, wypełnia recenzja Łukasza Maciejewskiego pakietu z filmami Andrzeja Wajdy. Oto jej fragment:
W cyklu „Arcydzieła polskiego kina” przyszedł czas na największego mistrza polskiego kina – Andrzeja Wajdę. W pakiecie znalazły się legendarne tytuły, odrestaurowane cyfrowo: "Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza" i "Bez znieczulenia" oraz dokument grupy Paladino „Andrzej Wajda: róbmy zdjęcie!”.

Andrzej Wajda nie pozwala o sobie zapomnieć. Najnowszym filmem, "Wałęsa. Człowiek z nadziei", udowodnił, że pomimo upływu lat, jest ciągle aktywny, twórczy, z dziesiątkami pomysłów w głowie. W niczym nie przypomina czcigodnego nestora polskiego kina. 



Po promującej album DVD dyskusji, w której wziął udział Andrzej Wajda oraz jego ukochani aktorzy: Krystyna Janda, Wojciech Pszoniak, Daniel Olbrychski, Marian Opania, Jerzy Radziwiłowicz, Agnieszka Grochowska i Robert Więckiewicz, niezapomniana odtwórczyni roli Agnieszki w „Człowieku z marmuru” i „Człowieku z żelaza”, napisała: - Takiego spotkania dawno nie było. Tylu anegdot i wspomnień. Tyle wzajemnej miłości i szacunku. Miłości i szacunku, wdzięczności, podziwu, podziękowań, czułości do NIEGO, dla NIEGO, z JEGO powodu.

Twórczość Wajdy przenika ciekawość czy raczej zadziwienie światem. Właśnie „zadziwienie” pchało autora "Bez znieczulenia" w stronę odważnych wyzwań, nietypowych projektów, pozwalało podnosić się z porażek i uniemożliwiało twórczą stagnację po odniesionych sukcesach. Wajda wciąż jest zdziwiony: sobą, kinem, ludźmi. To coś znacznie więcej niż artystyczny grymas. Postawa egzystencjalna: zdziwienie życiem.

Biografia tego artysty jest szczególna. Wyłania się z niej zbiorowy portret Polaka, który wplątany w tryby i uwikłania historyczne, chciał pozostać artystą. I właśnie artystycznym, a nie obyczajowym czy politycznym stemplem dawał świadectwo prawdzie, która, pars pro toto, okazała się prawdą całego pokolenia. Tego pokolenia, któremu chciało się chcieć, żeby Polska, wyśniona i wspominana w wielkiej literaturze i w marzeniach, stała się wreszcie kiedyś realnym świętem, zapisanym przez Konwickiego w „Kompleksie polskim” – owym prawdziwym „matecznikiem tolerancji, oazą wolności”. Żeby marzenie wyprzedziło rzeczywistość. A głos artysty w tych latach brzmiał donośnie. I był traktowany poważnie. Na pewno poważniej niż dzisiaj.


PZ
Magazyn Filmowy SFP
Ostatnia aktualizacja:  10.01.2014
Zobacz również
"Sierpniowe niebo. 63 dni chwały" na DVD
"Tych lat nie odda nikt" - benefis Ireny Santor
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll