PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
O FILMIE NA ŚWIECIE
  10.05.2013
Miłośniczka filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Mimo młodego wieku ma już w swoim dorobku pierwszoplanowe role w filmach Tima Burtona i Gusa Van Santa.

Zagrała tytułową rolę w burtonowskiej „Alicji w Krainie Czarów” oraz Anabell w „Restless” Gusa Van Santa. Do tego dorzućmy występ u boku Glenn Close w „Albercie Nobbsie” Rodrigo Garcii oraz tytułową rolę w adaptacji powieści Charlotte Bronte – "Jane Eyre" – w reżyserii Cary’ego Fukunagi. Natomiast za występ w „That Evening Sun” zdobyła Independent Spirit Award. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Magazyn „Time” umieścił tę młodziutką Australijkę w gronie najbardziej wpływowych ludzi świata.


Mia Wasikowska w filmie "Stoker". Fot. Imperial Cinepix.

Mia Wasikowska urodziła się w Canberze. Polsko brzmiące nazwisko to nie przypadek. Jej matka, fotografka Marzena Wasikowska, mając 11 lat wraz z rodziną wyemigrowała do Australii. W wieku 8 lat mała Mia mieszkała nawet przez rok w Polsce, a konkretnie w Szczecinie. W jednym z wywiadów przyznała nawet, że skoro jej mama pochodzi z Polski, to ona też czuje się Polką. Jej wielkim marzeniem była kariera baletnicy. Wielogodzinne treningi z czasem dawały jej jednak coraz bardziej w kość. Dlatego już jako nastolatka zdecydowała się na zmianę zawodowych planów. Postanowiła zostać aktorką.


Kadr z filmu "Gangster". Fot. Monolith Films.

– Jako mała dziewczynka przez ramię mamy oglądałam filmy jej ulubionego reżysera - Krzysztofa Kieślowskiego. Znałam na pamięć prawie wszystkie sceny „Niebieskiego”, zanim jeszcze mogłam cokolwiek z niego zrozumieć. A później, kiedy trochę podrosłam, pochłonął mnie świat wrażliwości tego reżysera – wspominała dwa lata temu na łamach „Wysokich obcasów”. Trampoliną do wielkiej filmowej kariery stał się dla niej występ w serialu  „In Treatment” (jego polski odpowiednik „Bez tajemnic” emituje właśnie HBO). Niedawno mogliśmy ją podziwiać jako córkę pastora - dziewczynę, a później mężatkę głównego bohatera w rozgrywającym się w czasach prohibicji „Gangsterze”. Na ekrany kin wchodzi właśnie thriller "Stoker" Chan-wook Parka, gdzie występuje razem z Nicole Kidman, swoją idolką z dzieciństwa. Gra tam kilkunastoletnią córkę zmarłego ojca, o której wdzięki zabiega teraz jego brat-biznesmen.Marcin Zawiśliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  10.05.2013
Zobacz również
Ostatni z wielkich w Hollywood. Fitzgerald i kino
Azjatycki tygrys kina
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll