PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Premierę miała także druga odsłona "Alicji w Krainie Czarów".
"Angry Birds Film" zadebiutował w ubiegły weekend na polskim rynku. Produkcja fińsko-amerykańska oparta na słynnej grze na smartfony została przyjęta nad Wisłą bardzo entuzjastycznie. Film, ku sporemu zaskoczeniu, ustanowił najlepsze otwarcie w bieżącym sezonie, przyciągając przed ekrany 246 710 widzów. Uwzględniając pokazy przedpremierowe, produkcja ma na koncie 267-tysięczną widownię. Co ciekawe, "rozgniewane ptaszyska" sprzedają się w Stanach Zjednoczonych umiarkowanie, bowiem zarobiły tam w ciągu dwóch tygodni dość skromne 66 mln dolarów (budżet wyniósł 73 mln dolarów). Większe wrażenie robią wpływy ze światowych kin - produkcja wygenerowała na nich łącznie 227 mln dolarów wpływów.

Najlepsze otwarcia 2016 roku w polskich kinach:

1. "Angry Birds Film" - 246 tys. widzów
2. "7 rzeczy, których nie wiecie o facetach" - 241 tys. widzów
3. "Zwierzogród" - 231 tys. widzów
4. "Pitbull. Nowe porządki" – 211 tys. widzów
5. "Deadpool" - 206 tys. widzów
6. "Planeta Singli" - 202 tys. widzów
7. "Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów" - 167 tys. widzów
8. "Zjawa" - 140 tys. widzów
9. "Alvin i wiewiórki: Wielka wyprawa" - 124 tys. widzów
10. "Batman v Superman: Świt sprawiedliwości" - 119 tys. widzów
11. "Nienawistna ósemka" – 114 tys. widzów
12. "Moje córki krowy" – 113 tys. widzów
13. "Kung Fu Panda 3" - 113  tys. widzów
14. "Słaba płeć?" – 101,4 tys. widzów


Kadr z filmu "Angry Birds", fot. UIP.

Pojawienie się tak dużej premiery w kinach zdecydowanie wpłynęło na łączną widownię w kinach. Ta wzrosła o ponad 100 proc. osiągając pułap 449 987 widzów. To największa, jak na razie, widownia osiągnięta w tym kwartale.

Na odległym drugim miejscu wystartowała produkcja fantasy "Alicja po drugiej stronie lustra" Jamesa Bobina. Mia Wasikowska, Johnny Depp i Helena Bonham Carter znowu odgrywają swoje role  ze świata Lewisa Carrolla. Film jednak nie spełnia pokładanych w nim nadziei. W Polsce obejrzało go w weekend jedynie 58 117 widzów. Uwzględniając 4-dniowe otwarcie - 77 tys. sprzedanych biletów. W 2010 roku, kiedy film Tima Burtona wchodził do kin, przyciągnął w ciągu pierwszych dni aż 240 tys. widzów, a w sumie ponad 1,1 mln. Wtedy były jednak czasy, w których bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się produkcje wykorzystujące technologię 3D, jak "Avatar", czy właśnie "Alicja w Krainie Czarów". Obraz Bobina może okazać się spektakularną klęską . Póki co, zarobił na świecie 102 mln dolarów, podczas gdy jego budżet zamknęła astronomiczna kwota 170 mln dolarów.


Helena Bonham Carter w filmie "Alicja po drugiej stronie lustra", fot. Disney.

Trzecie miejsce zajęła komedia kryminalna Shane'a Blacka "Nice Guys. Równi goście". Produkcję z Ryanem Goslingiem i Russellem Crowem obejrzało tym razem 29 902 po zaledwie 17 proc. spadku oglądalności. Film się cieszy dobrymi opiniami krytyków i widzów, dzięki czemu pracuje na bardzo przyzwoity rezultat. W sumie komedię obejrzało już 104 tys. osób.


Ryan Gosling w filmie "Nice Guys. Równi goście", fot. Monolith Films.

Z pierwszego miejsca na czwarte spadła ekranizacja komiksu Marvela "X-Men: Apocalypse" Bryana Singera. Widowisko dość szybko gubi widownię - tym razem o 47 proc. Produkcję z Michaelem Fassbenderem i Jamesem McAvoyem obejrzało jeszcze 26 927 widzów. Po dziesięciu dniach dystrybucji - 122 tys. sprzedanych biletów.

Minimalny spadek widowni odnotował "Zakładnik z Wall Street". Thriller w reżyserii Jodie Foster obejrzało 16 401widzów. Natomiast w sumie, po dziesięciu dniach wyświetlania film obejrzało 55 tys. osób.


George Clooney w filmie "Zakładnik z Wall Street", fot. UIP.

Na szóste miejsce spadło kolejne widowisko bazujące na komiksie Marvela, "Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów" braci Russo. Produkcja z Robertem Downeyem Juniorem i Chrisem Evansem zainteresowała jeszcze 16 035 osób. Po czterech tygodniach wyświetlania - 458 tys. widzów.

Ostatnim filmem, którego widownia przekroczyła 10 tys. widzów jest "Dzień Matki" Garry'ego Marshalla. Komedia z Jennifer Aniston, Julią Roberts i Kate Hudson przyciągnęła w trzecim tygodniu dystrybucji 12 314 osób. W sumie amerykańską produkcję zobaczyło prawie 119 tys. osób.

W czołowej dziesiątce pojawiła się jeszcze jedna premiera. Horror "Summer Camp" Alberto Mariniego. W dystrybucji znalazł się także inny film reprezentujący ten gatunek. Dystrybuowany w sile 40 kopii horror "Zanim się obudzę" Mike'a Flanagana przyciągnął 4 189 osób.


Jacob Tremblay w filmie "Zanim się obudzę", fot. M2 Films.

Premiery nadchodzącego weekendu: film akcji "Wojownicze żółwie ninja: Wyjście z cienia"; polska animacja "Jak uratować mamę"; komedia romantyczna "Kochaj" Marty Plucińskiej; film Kuby Czekaja "Baby Bump"; film akcji z Idrisem Elbą "Dzień Bastylii"; komedia francusko-rumuńska "Skarb"; francuski dramat "Szukając Kelly"; palestyński film biograficzny "Idol z ulicy"; film Dariusza Reguckiego "Bóg w Krakowie".

Paweł Zwoliński
Informacja własna/ BoxOffice.pl
Ostatnia aktualizacja:  1.06.2016
Zobacz również
fot. UIP
56. Krakowski Festiwal Filmowy: Jak to się robi w Szwecji? A jak w Łodzi?
Kabaret Starszych Panów dla dzieci
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll