PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
1977

Tańczący jastrząb

Dramat społeczny, Fabularny, Polska, 98 min
plakat: Tańczący jastrząb
Scenariusz:
Premiera PL: 20 styczeń 1978
Opis filmu
Michał Toporny jest wiejskim dzieckiem i jego los wydaje się przesądzony - będzie pędził życie jak jego dziad i ojciec. Wybucha druga wojna światowa. Dorosły, obarczony rodziną Michał za radą konspiracyjnego nauczyciela postanawia się uczyć. Po wyzwoleniu decyduje się na studia. Z chłopskim uporem pracuje nad sobą. Nadrabia zaległości i kończy uczelnię jako prymus. Droga awansu staje przed nim otworem. Jednocześnie zaczyna go mierzić wiejski świat. Brutalnie odtrąca rodzinę, porzuca żonę i syna. Żeni się z poznaną w czasie studiów Wiesławą Jarzecką, kobietą z dobrego, inteligenckiego domu, zafascynowaną jego witalnością i siłą przebicia. Toporny jest wymagający wobec siebie i bezwzględny dla innych. Robi błyskawiczną karierę. Nie cofa się przed niczym. Decyzja o wyrębie lasu pod wielką budowę w jego wsi powoduje śmierć człowieka, ale jest kolejnym zawodowym sukcesem Topornego.
Jego małżeństwo przechodzi kryzys. Żona zostaje kochanką podwładnego Michała. Rozgoryczony postanawia zająć się synem z pierwszego małżeństwa. Posyła go do szkoły, a sam z uporem pnie się po szczeblach dalszej kariery. Nie przebierając w środkach zwycięża w kolejnej walce o nowe, wyższe stanowisko. Gdy po zawale serca po wraca do domu, nie zastaje żony. Pozostają mu tylko synowie. Sprowadza Staszka do miasta, by wychowywał się razem z młodszym bratem. Próbuje nawiązać zerwaną nić z utraconym dzieciństwem i zawozi chłopców na wieś. Zostawia ich przy zburzonej, starej chałupie, a sam wsiada do samochodu, który zostaje obrzucony kamieniami i toczy się do stawu. Synowie wrzucają w ogień szczątki starej chałupy. Płomień pochłania kartki z zeszytu Michała...
"Zastanawiam się nad przeżywaniem losu człowieka, który wyrwany ze swojego środowiska, jakim jest kultura wiejska, w sposób bardzo dramatyczny wiąże się z kulturą wielkiego miasta, by zdobyć tam swoją szansę. Myślę, że film jest bardzo gorzki, ale zarazem właśnie uwznioślający. Bo mój bohater jest wprawdzie grzesznikiem, ale zarazem nie przestaje wierzyć w wartości, które depcze. I ta świadomość nadaje mu rysy tragiczne."
(Grzegorz Królikiewicz).
W.P.
opis redakcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1977
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
RODZAJ / GATUNEK:
Dramat społeczny, Fabularny
PREMIERA POLSKA:
20 styczeń 1978
TYTUŁ ORYGINALNY:
Tańczący jastrząb
PRODUKCJA:
Studio Filmowe Profil
Dane techniczne
CZAS:
98 min
OBRAZ:
kolor
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll