PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  7.08.2012
Chavela Vargas, słynna pieśniarka, znana jako "kobieta w czerwonym ponczo", muza Pedro Almodovara, nie żyje. Miała 93 lata. Kilka miesięcy temu zakończyła pracę nad kolejną płytą, ponad 80. w jej karierze, na którym wyśpiewała poematy Federico García Lorki.

Vargas urodziła się 17 kwietnia 1919 r. w San Joaquin de Flores na Kostaryce. W wieku 14 lat zamieszkała w Meksyku i śpiewała na ulicach. Jej pierwszy album "Noche de Bohemia" wydała mając 42 lata. Jej droga do muzycznej sławy nie była łatwa. Jej ulubionym gatunkiem była bowiem ranchera, czyli zarezerwowane w owych czasach dla mariachich śpiewanie o bólu życia i utraconych miłości. W przesiąkniętym kulturą macho Meksyku przełomu lat 50. i 60. wciąż szokowało, że takie piosenki śpiewa kobieta. W dodatku ubrana jak mężczyzna i – bardzo często – z wetkniętym za pas pistoletem i butelką tequili w ręku.


Chavela Vargas, 1919-2012, fot. chavelavargas.com

Pod koniec lat 70-tych to właśnie tequila stała się jej największą pasją. Tak wielką, że przestała nagrywać, koncertować, zerwała większość swych znajomości. Później, będąc już abstynentką, wyliczyła ze znajomymi, że w tym okresie wlała w siebie ok. 40 tys. litrów alkoholu, którym w dodatku zawsze towarzyszyła równie wielka ilość papierosów. Doszło wręcz do tego, że zaczęto przypuszczać iż Chavela nie żyje.
Jedną z osób, które pomogły jej zacząć to – jak sama je nazywała – „nowe życie po siedemdziesiątce”, był hiszpański reżyser Pedro Almodóvar. Artystka nagrała piosenki do kilku jego filmów, on wspierał jej powrót na hiszpańskie sceny. Wystąpiła min.: w filmie Hiszpana "Kwiat mojego sekretu".

„To moja bratnia dusza, mój małżonek” mówiła pieszczotliwie o hiszpańskim reżyserze Chavela. „Ona była boginią, wulkanem” – napisał wczoraj Almodóvar w pożegnalnym tekście na stronie swojego domu produkcyjnego El Deseo.

W 2003 r. Vargas pojawiła się w filmie "Frida" (2002) Julie Taymor, w którym zaśpiewała "La Llorona". Pieśniarka jako młoda dziewczyna miała romans z tytułową Fridą Kahlo. Pieśniarka twierdziła wręcz, że Frida była największą miłością jej życia. I choć Chavela nigdy specjalnie nie kryła, że preferuje kobiety, to na oficjalny coming-out zdecydowała się mając… 82 lata. W wydanej wówczas przejmującej autobiografii napisała .:  "To co boli, to nie bycie homoseksualistką, ale to że niektórzy ci to wypominają jakby to była dżuma. Naprawdę trzeba mieć dużo jadu w duszy, aby obrzucać kogoś błotem tylko dlatego, że jest taki a nie inny."

15 sierpnia 2003 r. jako pierwsza meksykańska artystką dała koncert w prestiżowym nowojorskim Carnegie Hall Jego owocem była też rewelacyjna, bijąca rekordy sprzedaży płyta. Pracowała do samego końca. Dwa lata temu wydała płytę z duetami, do których zaprosiła artystów o kilkadziesiąt lat od niej młodszych – m.in. Joaquina Sabinę, Lilę Downs i Pink Martini. Wtedy twierdziła, że będzie ona ostatnią, ale zaledwie kilka miesięcy temu zakończyła pracę nad kolejnym krążkiem, La Luna Grande, ponad 80. w jej karierze, na którym wyśpiewała poematy Federico García Lorki.



EJ
elpais.com/tierralatina.pl
Ostatnia aktualizacja:  7.08.2012
Zobacz również
"Kung Fu Panda 3" powstanie w Chinach
Nowy film Stone'a otworzy Festiwal w Zurichu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll