PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Irański sąd apelacyjny podtrzymał wyrok sześciu lat więzienia i 20-letni zakaz reżyserowania, podróżowania i udzielania wywiadów dla znanego irańskiego reżysera Dżafara (Jafara) Panahiego - poinformował w sobotę członek rodziny filmowca.

Informator podał, że wyrok został ogłoszony dwa tygodnie temu, ale nie wszedł jeszcze w życie i reżyser pozostaje na wolności. Adwokat Panahiego sprecyzował, że wyrok nie został jeszcze oficjalnie potwierdzony. Według irańskich oficjalnych mediów, po zakończeniu kary więzienia Panahi może uzyskać warunkową zgodę na wyjazd za granicę - tylko na pielgrzymkę do Mekki lub z "powodów medycznych".


Dżafar Panahi ze Srebrnym Niedźwiedziem  za "Offside", Berlinale 2006, fot. Akpa

Te same źródła podały, że sąd apelacyjny skrócił natomiast do roku (z sześciu) karę więzienia dla innego reżysera Mohammada Rasulofa, który został skazany razem z Panahim, na podstawie tych samych zarzutów.

W grudniu 2010 roku Panahi został skazany za "działalność przeciwko bezpieczeństwu kraju i propagandę antyreżimową". Nieco wcześniej reżyser rozpoczął pracę nad filmem o sytuacji w kraju po reelekcji prezydenta Mahmuda Ahmadineżada, w wyniku wyborów z czerwca 2009 roku, uznawanych powszechnie przez opozycję za sfałszowane. Panahi zaangażował się w akcję poparcia przywódcy opozycji i rywala Ahmadineżada Mir-Hosejna Musawiego.

W 2010 roku, kiedy władze w Teheranie zabroniły Panahiemu przyjechać na festiwal w Wenecji, ponad 300 reżyserów i aktorów podpisało się pod petycją w obronie irańskiego reżysera.Filmowcy z wielu krajów świata zaapelowali o zwrócenie Panahiemu wolności twórczej i przyznanie mu prawa do wykonywania swej pracy. Pod listem w jego obronie podpisali się m.in. nestor reżyserów świata 101-letni Manoel De Oliveira, a także Gabriele Salvatores, Danis Tanović i aktor Willem Dafoe.

Francja potępiła aresztowanie jako "prześladowanie opozycji i społeczeństwa obywatelskiego". USA uznały to za kolejny znak "rosnącej przepaści między społeczeństwem i coraz bardziej policyjnym reżimem".

51-letni Panahi jest przedstawicielem tzw. irańskiej nowej fali, jednym z najbardziej znanych na świecie irańskich reżyserów. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji za film "Krąg" i Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie za "Offside".
WRÓB
PAP, informacja własna, gazeta.pl
Ostatnia aktualizacja:  20.10.2011
Zobacz również
Gepetto romansuje w prequelu Pinokia
Woody Allen kręci w Rzymie Nerona
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll