PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Seriale, konflikt w Strefie Gazy, Złote Niedźwiedzie i sprawdzian kondycji polskiego kina – to wszystko i wiele więcej na jubileuszowej edycji Wakacyjnych Kadrów w Kręgach Sztuki już od 8 lipca 2015 roku.
10. edycja festiwalu filmowego Wakacyjne Kadry w Kręgach Sztuki odbędzie się w dniach 8 – 12 lipca 2015 roku w Cieszynie. Powodów do świętowania jest wiele. Będziemy świętować nie tylko własny jubileusz, ale też 10-lecie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Z tej okazji w Cieszynie spotkają się dziennikarze filmowi Artur Zaborski i Magdalena Felis, przedstawicielka PISF Marta Sikorska i dyrektor Wakacyjnych Kadrów w Kręgach Sztuki Wojciech Majewski, którzy porozmawiają o tym, jak zmieniły się kształt i forma polskiego kina w ostatnich dziesięciu latach. Z tej okazji przedstawimy też rodzime filmy, które zyskały uznanie nie tylko widzów, ale też najważniejszych festiwali i instytucji. Pokażemy nominowane do Oscara „Joannę” Anety Kopacz i „Naszą klątwę” Tomasza Śliwińskiego, nagrodzone w Locarno „15 stron świata” Zuzanny Solakiewicz czy docenioną w Pradze, Monachium i w Krakowie „Królową ciszy” Agnieszki Zwiefki.

Polskie kino zostało docenione na jednym z najważniejszych festiwali światowych, czyli Berlinale. W Cieszynie przyjrzymy się laureatom głównej nagrody tej imprezy – Złotym Niedźwiedziom. Berliński festiwal jest papierkiem lakmusowym współczesnego kina. Jurorzy rokrocznie kładą nacisk na to, by nagradzane tu filmy prezentowały wysoką jakość artystyczną, jak i odnosiły się do sytuacji społeczno-politycznej na świecie. Berlinale ma wieloletnią tradycję, a ze Złotym Niedźwiedziem wyjeżdżali z Berlina tacy twórcy, jak Ingmar Bergman ("Tam, gdzie rosną poziomki", 1957), Michelangelo Antonioni („Noc”, 1961), Jean-Luc Godard ("Alphaville", 1965), Roman Polański ("Matnia", 1966), Jerzy Skolimowski ("Start", 1967) czy Pier Paolo Pasolini ("Opowieści kanterberyjskie", 1972). Dziś uchodzą oni za twórców klasycznych, którzy pisali, a niektórzy z nich wciąż piszą, historię kina. W naszym przeglądzie chcemy przyjrzeć się tym z nich, którzy na miano twórcy klasycznego dopiero pracują, ale już zapisali się w podręcznikach historii kina. Dlatego też podczas 10. edycji festiwalu Wakacyjne Kadry w Kręgach Sztuki można będzie zobaczyć obrazy nagradzane na Berlinale w ciągu ostatniej dekady, jak „Taxi-Teheran” Jafara Panahiego, "Czarny węgiel, kruchy lód" Yinan Diao, "Cezar musi umrzeć" braci Tavianich, "Miód" Semiha Kaplanoğlu czy „Grbavicę” Jasmili Žbanić.

Berlinale śledzi zaangażowanie kina w politykę i sytuację społeczną narodów, co łączy go z kinem Izraela i Palestyny. Wydarzenia ze strefy Gazy zdominowały w ostatnich latach doniesienia medialne. Podobnie zresztą stało się z kinem obu zwaśnionych narodów, które również w dużej mierze koncentruje się na tym żywym temacie. W Izraelu X muza ma już wieloletnią tradycję, w Palestynie nie zdążyła się właściwie jeszcze na dobre zrodzić. W arabskim kraju nie ma kin, a rynek produkcji nie istnieje. Jednak termin „kino palestyńskie” jest stosowany w odniesieniu do urodzonych tam twórców, którzy tworzą swoje filmy we współpracy z innymi krajami. Jak Hany Abu-Assad, urodzony w Nazarecie Palestyńczyk, który kształcił się w Holandii. W Cieszynie można będzie zobaczyć jego nominowany do Oscara film "Omar", a także filmy z Izraela, które odnoszą się do konfliktu (będą to „Rock the Casbah” Yariva Horowitza i "Ajami" duetu reżyserskiego Scandar Copti i Yaron Shani). W Cieszynie odbędzie się także debata na temat sposobu obrazowania wydarzeń ze Strefy Gazy w kinie Izraela i Palestyny. Panelistką będzie Alicja Sterna z serwisu Onet.Film. – W Strefie Gazy ścierają się ze sobą dwie potężne kultury, cywilizacje, religie. Ale to starcie przekłada się w realny sposób na życie mieszkańców. Tu jedna strona ciemięży tę drugą, co świetnie pokazuje rodzące się palestyńskie kino. Chciałabym jednak, aby ta debata pozwoliła zrozumieć, że bezwzględna polityka Izraela wobec Palestyńczyków nie spotyka się z akceptacją wszystkich Izraelczyków, zdolnych przecież do autorefleksji - także o tym coraz częściej jesteśmy się w stanie przekonać dzięki filmom – mówi Sterna.

Podążające za tendencjami światowych festiwali Wakacyjne Kadry w Kręgach Sztuki nie pozostają głuche na dokonania twórców telewizyjnych. W Cieszynie pokażemy jedno z najwybitniejszych osiągnięć małego ekranu, hit festiwalu w Wenecji „Olive Kitteridge” wyprodukowane przez HBO. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć ten czteroodcinkowy serial na dużym ekranie w ciągu zaledwie dwóch dni. To wielka gratka dla amatorów dobrego kina.

Tradycyjnie nie zabraknie też sekcji, które od lat przyciągają publiczność do cieszyńskich kin. Zaprezentujemy nowe dokonania kinematografii chińskiej, dotąd w Polsce nie pokazywane, a także duńskie dokumenty, w tym mierzące się z tematem kontyngentów w Afganistanie „Wiara. Nadzieja. Afganistan”. Nie zabraknie też projekcji dla najmłodszych widzów, pokazów studenckich etiud, a także przedpremierowych seansów. W Cieszynie w sekcji „Zanim zobaczą to inni” wyświetlimy m.in. laureata MFF w Wenecji – „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu” Roya Anderssona czy nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za reżyserię (ex aequo z „Body / Ciało” Małgorzaty Szumowskiej) „Aferim!” Radu Jude, a także odkrycie kina niezależnego – „Jutrzenka otrzewna” Zalibarka.

Integralną częścią festiwalu stały się spotkania publiczności z festiwalowymi gośćmi. W tym roku do Cieszyna przyjadą Artur Barciś, znakomity polski aktor komediowy i dramatyczny, który w czasie Wakacyjnych Kadrów w Kręgach Sztuki będzie miał swoją retrospektywę, Marcin Fischer, reżyser docenionego Teatru Telewizji „Kontrym”, Małgorzata Brama, reżyserka świetnie przyjętej dylogii „Radosław”, a także Agnieszka Zwiefka, reżyserka nagradzanej w kraju i za granicą „Królowej ciszy”.
 
Jak co roku, w Cieszynie nie zabraknie też wydarzeń towarzyszących. Na festiwalu będzie można oglądać aktualne wystawy, uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach, a na zamknięcie każdego dnia wziąć udział w koncercie gwiazd współczesnej muzyki, po którym bawić nas będą utalentowani DJ-e.

10. edycja Wakacyjnych Kadrów w Kręgach Sztuki to wielkie święto każdej dziedziny sztuki nad Olzą! Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę internetową http://wakacyjnekadry.pl/.


AK
Wakacyjne Kadry w Kręgach Sztuki
Ostatnia aktualizacja:  2.07.2015
Zobacz również
fot. Wakacyjne Kadry
Tadeusz Chmielewski laureatem Platynowych Lwów
"Maria Curie" z niemieckim wsparciem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll