PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  15.11.2014
Festiwal potrwa do 22 listopada 2014 roku. Przez cały tydzień w Bydgoszczy będzie można obejrzeć setki filmów, wziąć udział w kilkudziesięciu warsztatach, seminariach i spotkaniach z twórcami. To prawdziwe święto kina!
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE jest największym i najbardziej znanym festiwalem poświęconym sztuce autorów zdjęć filmowych. CAMERIMAGE znacznie przyczynia się do wzrostu prestiżu operatorów zdjęć filmowych wśród innych twórców X muzy. W wielu krajach, również w Polsce, zawód ten zaliczany był do technicznych.

Wyjątkowa formuła Festiwalu, skupiająca uwagę na walorach obrazu filmowego i jego adekwatności do przesłania zawartego w fabule filmu, okazała się atrakcyjną alternatywą dla innych festiwali. Przyznawane nagrody są wyrazem uznania dla najznakomitszych dokonań w dziedzinie zdjęć filmowych i dają poczucie spełnienia ich autorom. CAMERIMAGE jest również znakomitym forum nie tylko dla prezentacji, ale i dyskusji na temat przyszłości sztuki filmowej. Skupiając środowisko filmowców już utytułowanych i pomagając debiutantom oraz studentom, pozwala im odkrywać nowe obszary artystyczne.

- Festiwal nagrodził wielu wybitnych aktorów – Gary'ego Oldmana, Charlize Theron, świętej pamięci Gustawa Holoubka, Ralpha Fiennesa, Willema Dafoe, Jana Machulskiego, Irene Jacob, Viggo Mortensena, Jerzego Stuhra, Julię Ormond, Johna Malkovicha, Liama Neesona i innych – którzy są nieodmiennie kojarzeni z udziałem w niekonwencjonalnych projektach oraz poszukiwaniami coraz to nowych środków artystycznego wyrazu - podają organizatorzy Camerimage 2014. W tym roku specjalną nagrodę im. K. Kieślowskiego otrzyma aktor Alan Rickman, Nagrodę dla Montażysty za Szczególną Wrażliwością Wizualną - Martin Walsh, a Nagrodę Camerimage za Całokształt Twórczości - Philip Kaufman, twórca adaptacji "Nieznośnej lekkości bytu" czy faktograficznego "Pierwszego kroku w kosmos".

W sobotę, 15 listopada, po zakończeniu gali otwarcia, będzie można obejrzeć w Operze Nova dwa filmy, pokazywane w Polsce premierowo. Będzie to "The Imitation Game" i "Birdman". Ten drugi to czarna komedia w reżyserii Alejandro Inárritu ("Amores perros", "Babel", "21 gramów") z Michaelem Keatonem i Edwardem Nortonem w rolach głównych.

Oprócz filmów zagranicznych reżyserów na festiwalu pojawi się również wiele produkcji z Polski. W Konkursie Głównym znalazły się trzy obrazy: „Bogowie” Łukasza Palkowskiego, "Obce ciało" Krzysztofa Zanussiego i „Onirica-Psie pole” Lecha Majewskiego.  W Konkursie Filmów Polskich widzowie zobaczą: "Hardkor Disko" Krzysztofa Skoniecznego, „Jacka Stronga” Władysława Pasikowskiego, "Kebab i Horoskop" Grzegorza Jaroszuka, „Obietnicę” Anny Kazejak, "Serce, serduszko" Jana Jakuba Kolskiego i „Strefę nagości” Urszuli Antoniak. Oprócz tego filmy polskie startują również w Konkursie Etiud Studenckich, Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych, Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych, Konkursie Debiutów Reżyserskich i Konkursie Debiutów Operatorskich.

Szczegółowy program Camerimage na stronie:
http://www.camerimage.pl/pl/harmonogram-5.html


Albert Kiciński
SFP
Ostatnia aktualizacja:  24.11.2014
Zobacz również
fot. Camerimage
Gwiazdy i debiutanci - laureaci Cinergii
Wielkie hinduskie wesele w Pałacu Zamoyskich
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll