PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  14.02.2015
Polska reżyserka otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię filmu "Body/Ciało"! Prestiżową nagrodę otrzymała również polsko-ukraińsko-rosyjska produkcja "Pod elektrycznymi chmurami" Aleksieja Germana jr.
Po 20.00 w sobotę 14 lutego 2015 roku zakończyła się uroczysta gala wręczenia nagród 65. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego  w Berlinie. Ta edycja Berlinale okazała się szczęśliwa dla Polaków. "Body/Ciało" Małorzaty Szumowskiej od samego początku był jednym z faworytów Konkursu Głównego. Polska reżyserka otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia za Najlepszą Reżyserię ex aequo z rumuńskim reżyserem Radu Jude, twórcą filmu "Aferim". Złotego Niedźwiedzia zdobył słynny irański reżyser Jafar Panahi za swój najnowszy film "Taxi".

Srebrny Niedźwiedź na tegorocznym Berlinale to zdecydowanie największy sukces w dotychczasowej karierze Małgorzaty Szumowskiej. Ostatnim polskim reżyserem, który zdobył nagrodę regulaminową w Konkursie Głównym Berlinale, był Krzysztof Kieślowski. Wyróżniono go za reżyserię filmu "Trzy kolory: Biały". Ale to było już dawno, dokładnie 21 lat temu. Co ciekawe, w obu tych filmach ważne role zagrał Janusz Gajos

  Bohaterem filmu jest cyniczny prokurator (Janusz Gajos) i jego cierpiąca na anoreksję córka (Justyna Suwała). Próbują, każde na swój sposób, odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny – Anna (Maja Ostaszewska) oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.

Jak przypomina serwis tvn24.pl, to już czwarty pełnometrażowy obraz polskiej reżyserki goszczący na Berlinale. Od sukcesu na tym właśnie festiwalu reżyserka zaczynała swoją filmową karierę. Poprzedni film Szumowskiej "W imię..." w 2013 roku znalazł się w konkursie głównym i zdobył nagrodę Teddy (dla najlepszego utworu poświęconego tematyce LGBT).

"BODY / Ciało", fot. materiały promocyjne

W Konkursie Głównym pokazany został również film Rosjanina Aleksieja Germana jr. "Pod elektrycznymi chmurami". W rosyjsko-ukraińsko-polskiej produkcji jedną z ról zagrał Piotr Gąsowski. Z polskiej strony film powstał przy udziale producenta Apple Film Production, TVP oraz Studia Filmowego TOR. "Pod elektrycznymi chmurami" to przeplatające się wzajemnie historie o Rosji na przestrzeni ostatnich 20 lat. Gorzka opowieść, w której przeszłość, teraźniejszość i przyszłość nieustannie się przenikają. Film ten otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za szczególne walory artystyczne zdjęć duetu Evgeniy Privin & Sergey Mikhalchuk (ex aequo ze Srebrnym Niedźwiedziem za zdjęcia w filmie "Victoria"). Pełna nazwa nagrody brzmi: "Silver Bear for an Outstanding Artistic Contribution in the categories camera, editing, music score, costumes or set design", co można przetłumaczyć jako laur za szczególny wkład artystyczny w dziedzinie zdjęć, montażu, muzyki, kostiumów i scenografii.

13 lutego ogłoszone zostały nagrody w sekcjach towarzyszących. Film Łukasza Rondudy i Macieja Sobieszczańskiego "Performer" wyróżniony został Think: Film Award, laurem przyznawanym w ramach sekcji Forum Expanded.

 
 
Anna Wróblewska /MZ
Berlinale, tvn24.pl
Ostatnia aktualizacja:  2.02.2016
Zobacz również
fot. Piotr Szymański /PISF
"Zygfryd" - niezapomniana adaptacja Iwaszkiewicza
Wystarczą tylko pozory
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll