PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Trzy filmy współfinansowane przez PISF - "W cieniu" Davida Ondříčka, "Polski film" Marka Najbrta oraz "Konfident" Juraja Nvoty - zostały nominowane do Czeskich Lwów 2012, odpowiedników naszych Orłów.

Czesko-polsko-słowacka koprodukcja "W cieniu" w reżyserii Davida Ondříčka została nominowana do Czeskich Lwów za 2012 rok w aż w czternastu kategoriach: film, reżyseria, pierwszoplanowa rola żeńska, pierwszoplanowa i drugoplanowa rola męska, scenariusz, zdjęcia (Adam Sikora), muzyka, montaż, dźwięk, osiągnięcia artystyczne, najlepszy film według krytyków filmowych, plakat filmowy, najlepszy film według portalu kinobox.cz. Film dostał już w tym roku m.in. nagrody Stowarzyszenia Czeskich Krytyków Filmowych za:  najlepszy film, pierwszoplanową rolę męską, reżyserię, muzykę i zdjęcia (Adam Sikora). Akcja filmu rozgrywa się w 1953 roku w Pradze. Aktor Ivan Trojan wciela się w rolę policyjnego detektywa, zajmującego się kolejną kradzieżą. W śledztwie pomaga mu specjalista ze wschodnich Niemiec. Jednak z biegiem czasu okazuje się, że sprawa kryminalna nabiera wymiaru politycznego. Polskim producentem "W cieniu" jest Centrala Sp.


Kadr z filmu "W cieniu". Fot. Kinobox.cz.

"Polski film"
w reżyserii Marka Najbrta został nominowany w dziewięciu kategoriach: za film, reżyserię, drugoplanową rolę żeńską, scenariusz, muzykę, montaż, dźwięk, najlepszy film według krytyków filmowych i plakat. Ta polsko-czeska koprodukcja opowiada historię czwórki byłych przyjaciół, którzy decydują się nakręcić kontynuację filmu pełnometrażowego. W rzeczywistości to tylko pretekst do opowiedzenia "filmu w filmie" i pokazania widzom, jak wygląda życie aktorów - pełne absurdów i toczące się między rzeczywistością i iluzją. "Polski film" został zrealizowany dzięki uprzedniemu zwycięstwu Marka Najbrta na festiwalu Off Plus Camera w 2010 roku. Częścią nagrody była dotacja od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (1 mln zł). Pod jednym wszakże warunkiem: obraz miał być kręcony w Polsce. Dlatego część zdjęć powstała w Krakowie. W filmie występują też polscy aktorzy: Katarzyna Zawadzka, Krzysztof Czeczot i Marcin Kobierski.


Kadr z filmu "Polski film". Fot. Kinobox.cz.

Polsko-czesko-słowacka koprodukcja "Konfident" w reżyserii Juraja Noty została nominowana do Czeskich Lwów za rok 2012 za najlepsze zdjęcia, których autorem jest Jan Malíř. Akcja filmu rozgrywa się pod koniec lat 60. w Czechosłowacji. Jest to historia młodego telegrafisty Adama, uwikłanego w grę z komunistycznym aparatem bezpieczeństwa. W filmie, obok czeskich i słowackich aktorów, zagrał także Maciej Stuhr. Polskim producentem "Konfidenta" jest Apple Film Production.


Kadr z filmu "Konfident". Fot. www.bontonfilm.cz.

Czeskie Lwy są odpowiednikiem  Polskich Nagród Filmowych - Orły. W jury przyznającym nagrody zasiadają członkowie Czeskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej (CFTA). Laureatów 20. jubileuszowych nagród naszych południowych sąsiadów poznamy już 2 marca 2013 roku.

MZ
kinobox.cz/ PISF
Ostatnia aktualizacja:  5.02.2013
Zobacz również
Zmiany w Wenecji
My French Film Festiwal mówi po polsku
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll