PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Równolegle z najgłośniejszymi tytułami z Cannes, Wenecji czy Berlina, w programie 16. BNP Paribas Dwa Brzegi znajdują się filmy rodzimych twórców – wśród nich: „Chrzciny” Jakuba Skoczenia”, „Tonia” Marcina Bortkiewicza, „Braty” Marcina Filipowicza czy „Pisklaki” Lidii Dudy.

Wśród polskich fabularnych nowości 16. BNP Paribas Dwa Brzegi zaprezentuje utrzymane w komediowym tonie obyczajowe "Chrzciny" Jakuba Skoczenia. Film rozgrywający się w grudniu 1981 roku, ze znakomitą rolą Katarzyny Figury, traktuje o pojednaniu pokłóconych od lat bliskich. O relacji córki i ojca opowiada tragikomiczna „Tonia” Marcina Bortkiewicza. W roli tracącej dziecinną naiwność Toni reżyser obsadził swoją córkę Mariannę Ame. Kolejnym filmem przedstawionym wrażliwymi oczami nastolatków są intymne, czarno-białe „Braty” Marcina Filipowicza. Historia nasiąknięta klimatem młodości: pierwszych miłości, zranionych uczuć, poszukiwania własnej tożsamości oraz akceptacji samego siebie. O rodzącym się uczuciu i o odwadze bycia sobą mówi także „Słoń” Kamila Krawczyckiego. A w środowisku wkraczających w dorosłość studentów rozgrywa się „Marta Grall”, czyli pełnometrażowy debiut znanego aktora Macieja Stuhra. W filmie pojawiają się aktualne tematy dotyczące pandemii, sytuacji osób LGBT+ i uchodźców na granicy polsko-białoruskiej. Warto wspomnieć również o trzech wyjątkowych filmach, które miały swoją premierę w ostatnich miesiącach – rap operze „Inni ludzie” Aleksandry Terpińskiej, tragikomedii psychologicznej „Fucking Bornholm” Anny Kazejak i wzruszającym dramacie „Sonata” Bartosza Blaschke. W programie trzeba wyszczególnić filmy wyświetlane już w kinach, czyli „Bo we mnie jest seks” Katarzyny Klimkiewicz, któremu towarzyszyć będzie spotkanie z Marią Dębską, aktorką wcielają w rolę Kaliny Jędrusik oraz "Moje wspaniałe życie" Łukasza Grzegorza, gdzie gościem pokazu będzie grająca główną rolę Agata Buzek.


"Braty", fot. Studio Munka-SFP


W programie 16. BNP Paribas Dwa Brzegi znalazły się także interesujące polskie dokumenty. W sekcji Ekoświadomość pokazana zostanie "Simona" Natalii Korynckiej-Gruz, czyli opowieść o niezwykłym życiu Simony, córki, wnuczki i prawnuczki słynnego rodu Kossaków, która porzuciła Kraków i odnalazła dom w Puszczy Białowieskiej, pracując jako psycholożka i badaczka dzikich zwierząt. Z dala od miasta, bo w otoczeniu polskiej wsi dzieje się „Silent Love” Marka Kozakiewicza, subtelna i czuła opowieść o sile rodziny, o przyjmowaniu nowych ról i redefiniowaniu starych. Z kolei z dala od rodziny znajdują się siedmiolatkowie z „Pisklaków” Lidii Dudy, przepełnionej wrażliwością historii o dzieciach z internatu dla niewidomych i niedowidzących. Z dala od centrum dzieje się „Lombard” Łukasza Kowalskiego, którego głównymi bohaterami są Jola i Wiesiek – para w życiu i biznesie, prowadząca prawdopodobnie największy lombard w Europie w Bytomiu, nazywanym polskim Detroit.

 

Twórcy wszystkich wymienionych filmów fabularnych i dokumentalnych spotkają się z widzami w Kazimierzu Dolnym.

 

SPRAWDŹ PROGRAM 16. BNP Paribas Dwa Brzegi TUTAJ.


BNP Paribas Dwa Brzegi — 16. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 30 lipca – 7 sierpnia 2022 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.


MR
BNP Paribas Dwa Brzegi
Ostatnia aktualizacja:  22.07.2022
Zobacz również
fot. materialy prasowe
47. FPFF. Ruszyła sprzedaż karnetów
„Victoria” z Grand Prix Festiwalu „Lato z Muzami” w Nowogardzie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll