PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

- To jest film o kulturze gór - powiedział Paweł Potoroczyn - Ballada o polskich cnotach narodowych. Instytut Adama Mickiewicza zaprezentował 4. część "Przewodnika do Polaków", cyklu pięciu filmów dokumentalnych, zaplanowanych na polską Prezydencję.

Filmy o rocku, modzie, seksie, himalaizmie i zabawkach mają pomóc zrozumieć obcokrajowcom Polaków. W atrakcyjnej formie przybliżają  zagranicznemu widzowi polską historię, kulturę i mentalność. Co nie oznacza, że nie nadają się do oglądania przez Polaków.  Przeciwnie, przypominają najnowszą historię, choć nie przez pryzmat polityki, pozwalają przejrzeć się w filmie kolejnemu pokoleniu. Czy się zmieniliśmy? Czy nadal wyznajemy te same wartości?

"Art of Freedom" Marka Kłosowicza i Wojtka Słoty opowiada o fenomenie polskiego himalaizmu, o jego złotej epoce, przypadającej na lata 70. i 80. Jest jednoczenie hołdem złożonym jego bohaterom: Jerzemu Kukuczce, pierwszemu Polakowi, który zdobył Koronę Himalajów czyli wszystkie ośmiotysięczniki, Wandzie Rutkiewicz, najlepszej polskiej himalaistce, Andrzejowi Zawadzie, pionierowi zimowych wejść w Himalajach, jak i portretem żyjących himalaistów, którzy wystąpili  filmie: Krzysztofa Wielickiego, zdobywcy korony Himalajów, Wojciecha Kurtyki, współtwórcy stylu alpejskiego w himalaizmie.  Na wybitne polskie osobowości patrzymy oczami Rheinholda Messnera, pierwszego zdobywcy Korony Himalajów. Pamiętamy go ze słynnego wyścigu z Jerzym Kukuczką o zdobycie wszystkich ośmiotysięczników. Niemiecki himalaista używa nawiększych słów na opisanie ówczesnych polskich sukcesów. Ze zrozumieniem wylicza przeciwności, z którymi musieli mierzyć się Polacy.

"Art of Freedom" przypomina słynne na świecie sukcesy polskich wspinaczy, konfrontując je z obrazami archiwalnymi ówczesnej Polski, biednej, zniewolonej, zamkniętej przed światem.  Himalaiści musieli walczyć o paszporty, sprzęt i środki na wyprawy w sytuacji permanentnego kryzysu gospodarczego. - Woziliśmy do Pakistaniu i Nepalu ryż, bo tak było taniej - wspomina jeden z bohaterów. Himalaistą okazuje się dla niezorientowanego widza Janusz Onyszkiewicz, późniejszy opozycjonista i jeszcze późniejszy polityk, a także Andrzej Paczkowski, historyk, wieloletni prezes Polskiego Związku Alpinizmu. Przypomina on w filmie, że zdobycie przez Wandę Rutkiewcz Mount Everestu zbiegło się w czasie z wyborem Karola Wojtyły papieżem.  

Podczas uroczystej premiery "Art of Freedom" w kinie Muranów obecni byli himalaiści, wystepujący w filmie Andrzej Sobolewski i Janusz Onyszkiewicz, twórca muzyki Łukasz Pieprzyk, reżyserzy  Marek Kłosowicz i Wojtek Słota, autor zdjęć Piotr Wacowski,  oraz Anna Milewska,  aktorka, żona Andrzeja Zawady.

Producent filmowego cyklu Instytut Adama Mickiewicza przewiduje pokazanie wszystkich filmów w telewizji na jesieni 2013 roku, a następnie będą one dostępne poprzez stronę Instytutu.  Tymczasem biorą one udział w pokazach festiwalowych i przeglądach. Jednym z nich są pokazy w poznańskim kinie Rialto. Co tydzień poczynając od 3 czerwca będą pokazywane "Political Dress"Judyty Fibiger, znane z kin "Beats of Freedom" Leszka Gnoińskiego i Wojtka Słoty, "Toys"Andrzeja Wolskiego i 'Art of Freedom". Ostatnia część cyklu w reżyserii Bartosza Konopki "Sztuka znikania" jest w fazie postprodukcji.

Cykl reklamowany jest hasłem: jak obalić reżim totalitarny za pomocą rocka, mody, zabawek, wspinaczki i ...zaklęć voodoo.

więcej informacji na przewodnikdopolakow.pl

 

KS
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
Operator Wajdy w dokumencie Adama Lewandowskiego
Dokument o prof. Relidze nagrodzony "Silesia Press"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll