PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Anna Schmidt zrealizowała film o jednym z najwybitniejszych kompozytorów i dyrygentów XX wieku, który 23 listopada będzie obchodził swoje 80. urodziny.

"Droga przez labirynt" to tyle dokument biograficzny, co raczej próbą zbadania różnych pasji wybitnego człowieka tj.: muzyka, botanika, filozofia, rodzina. Jest osobistym, intymnym i zabawnym portretem, który oferuje niezwykłą możliwość wglądu w świat Krzysztofa Pendereckiego, którego muzyczne i towarzyskie powiązania łączą Wschód z Zachodem, tradycję z nowoczesnością.


Elżbieta i Krzysztof Pendereccy. Fot. Bow and Axe Entertainment.

23 listopada 2013 roku Krzysztof Penderecki będzie obchodził swoje 80. urodziny 23 listopada 2013 roku.  Nawet ci, którzy nigdy nie słyszeli jego nazwiska, znają jego muzykę. Ścieżki dźwiękowe filmów takich jak: "Lśnienie" Stanleya Kubricka, "Wyspa tajemnic" Martina Scorsese, "Dzikość serca" Davida Lyncha, czy "Katyń" Andrzeja Wajdy, wyszły spod jego pióra. Większość jego dzieła ma związek ze współczesną historią. Jego „Tren” z 1960 roku zadedykowany jest ofiarom bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę; w „Polskim Requiem” z 1980 roku zabiera on głos w sprawie Związku Zawodowego Solidarność. By upamiętnić śmierć papieża Jana Pawła II, z którym kiedyś występował na scenie w Krakowie, napisał „Te Deum”. W 1997 skomponował „Siedem Bram Jerozolimy”, by uczcić 3000 rocznicę powstania miasta. Zaś koncert fortepianowy „Zmartwychwstanie” to jego odpowiedź na wydarzenia 11 września 2001. Jest jedynym z garstki współczesnych kompozytorów, których dzieła są nieprzerwanie wykonywane w największych salach koncertowych. Penderecki stworzył również w Lusławicach ogromy park przyrody. Dysponujący ogromną fachową wiedzą założyciel imponującego arboretum kolekcjonuje nasiona i sadzonki drzew z całego świata od ponad 40 lat. Na terenie jego wiejskiej posiadłości w Lusławicach rośnie ponad 1700 różnych gatunków drzew. Namiętnością Pendereckiego są muzyka i drzewa.


Andrzej Wajda i Krzysztof Penderecki. Fot. Bow and Axe Entertainment.

Kamera zabiera nas w podróż przez rok życia muzyka, rok poprzedzający okrągłą rocznicę jego urodzin. Podążamy za Pendereckim w drodze z Krakowa do Monachium, z Wiednia do Lipska, ukazujemy go przy różnych okazjach w jego wiejskiej posiadłości w Lusławicach. Przez cały film kompozytor snuje refleksje nad błyskawicznym początkiem swej kariery, nieoczekiwanymi punktami zwrotnymi w swoim życiu i odkrywczymi ideami. Spotykamy artystów, z którymi łączą go bliskie profesjonalne więzi, rozmawiamy z jego przyjaciółmi i członkami jego rodziny. Myśli, dialogi, fragmenty jego muzyki i ścieżek dźwiękowych filmów, spotkania i naturalne środowisko życia - to wszystko zagęszcza się tworząc fascynujący, wielowymiarowy i wielowarstwowy portret. O wybitnym polskim kompozytorze i dyrygencie opowiadają m.in.: Elżbieta Penderecka, wybitna niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, rosyjski dyrygent Valery Gergiev, gitarzysta zespołu Radiohead Johnny Greenwood, skrzypaczka Janine Janses i Andrzej Wajda. Autorem zdjęć do filmu Anny Schmidt jest Adam Bajerski, a za produkcję odpowiada Marek Nowowiejski.





MZ
Bow and Axe Entertainment
Ostatnia aktualizacja:  20.11.2013
Zobacz również
"Odwiedziny" w Amsterdamie
"Moja Wola" w konkursie dokumentów na Camerimage
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll