PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Chyba nie ma dziecka w Polsce, które nie nuciłoby piosenek zmarłego w listopadzie 2010 roku kompozytora Piotra Hertla. To on jest autorem muzyki do „Misia Uszatka” wraz z niezapomnianą piosenką wykonywaną przez Mieczysława Czechowicza do słów Janusza Galewicza, „Plastusiowego pamiętnika” czy „Małego Pingwina Pik-Poka”.

W „dorosłym” kinie Hertel najczęściej współpracował z Janem Łomnickim. „Ocalić miasto”, "Akcja pod Arsenałem", "Jeszcze tylko ten las", seriale „Dom” (trzecia i czwarta część) oraz „Modrzejewska”, to tylko część tytułów składających się na bogaty dorobek pary: kompozytor-reżyser.

19 maja 2012 roku  w łódzkiej Alei Sławy przy Piotrkowskiej zostanie odsłonięta gwiazda Piotra Hertla - w 76 rocznicę urodzin kompozytora.


Zaproszenie na uroczystość odsłonięcia gwiazdy, skan: Muzeum Kinematografii

- Był wspaniałym, wszechstronnym Artystą, a przy tym serdecznym i oddanym przyjacielem. Z życzliwością i niekłamaną wdzięcznością odnosił się do wszelkich prób wykonawczych swojej muzyki -  mówi w rozmowie z Portalfilmowy.pl Aleksandra Nawe, pianistka. - Po każdym koncercie dostawałam od Piotra róże. Wielka skromność i bezpretensjonalność sytuowała Go na uboczu spektakularnych wydarzeń, nie lubił splendorów, nagród i hałasu wokół siebie. Zastanawia mnie, czy patrząc z góry na swoją gwiazdę jest zadowolony… Mam nadzieję, że uśmiecha się do nas i rozumie, że musieliśmy to dla Niego zrobić!

Hertel muzyką filmową łodzianin zajmował się od 1960 roku, ale komponowaniem już od połowy lat 50. Był jednym ze współzałożycieli Studenckiego Teatru Satyryków „Pstrąg”, współpracował z wieloma polskimi teatrami – skomponował muzykę do ponad 200 spektakli, a przez 30 lat pełnił funkcję kierownika muzycznego Teatru im Stefana Jaracza w Łodzi. Hertel był także dyrygentem, pianistą, pedagogiem Szkoły Filmowej i Akademii Muzycznej w Łodzi oraz kompozytorem piosenek, wśród których szczególne miejsce zajmuje szlagier z lat 60. - „Parasolki” ze słowami Janusza Słowikowskiego wykonywany przez Marię Koterbską.

Odsłonięcie gwiazdy jest planowane na godz. 16. Dwie godziny później w Muzeum Kinematografii zacznie się koncert z piosenkami Piotra Hertla. Zaśpiewają: Izabela Trębacz-Diakhate, Wojciech Walasik i Ziemowit Wojtczak, a zagrają: Aleksandra Nawe – fortepian, Leszek Kołodziejski – akordeon, Maciej Borowiak – gitara basowa, Radosław Bolewski – perkusja.
 
 


Jakub Wiewiórski
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  18.05.2012
Zobacz również
- Ten tramwaj dalej nie pojedzie - na planie "Wałęsy" (foto)
"W ciemności" do tej pory nieznane w Czechach. Praskie spotkanie z Holland
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll