PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Komedia obyczajowa "Być jak Kazimierz Deyna", uhonorowana w 2012 r. główną nagrodą na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", trafi 1 marca do kin. To historia o dorastaniu i poszukiwaniu własnego miejsca w życiu, z postacią znanego piłkarza w tle.

Komedię wyreżyserowała Anna Wieczur-Bluszcz. Postać Deyny jest w jej filmie pretekstem do opowieści o dojrzewaniu głównego bohatera, który rodzi się w 1977 roku, dorasta w burzliwych czasach transformacji, a w nowe tysiąclecie wchodzi jako dorosły mężczyzna, zakładając własną rodzinę.


Przemysław Bluszcz, fot. "Być jak Kazimierz Deyna"

Bohater komedii, Kazik, przychodzi na świat w dniu, w którym Kazimierz Deyna strzela słynnego gola w meczu z Portugalią w 1977 r. Ojciec Kazika bierze to za znak: postanawia, że jego syn zostanie następcą legendarnego piłkarza.

Wspólne treningi nie przynoszą specjalnych rezultatów, jednak ojciec uparcie wierzy w piłkarski talent syna. Również szkolenie chłopca pod okiem profesjonalnego trenera, miejscowego rolnika, wykazuje, że futbol nie jest powołaniem chłopaka.

Kazik dorasta i coraz lepiej rozumie, że - musi znaleźć w życiu własną drogę. Choć nigdy nie zostanie piłkarzem, postawa i niezłomność Deyny staną się dla niego życiowym drogowskazem.

- Zrozumiałem, że trzeba żyć i pracować tak ciężko, jak się tylko potrafi, nawet jak gwiżdże na nas cały stadion. Zrozumiałem, że trzeba być jak Kazimierz Deyna w siedemdziesiątym siódmym - mówi bohater w jednej ze scen.

- Nie ma w tej historii narzekania, biadolenia i utyskiwania na spadek po rodzicach i dziadkach. Na trudne życie pokolenia trzydziestolatków w postkomunistycznym kraju. Kazik opowiada swoją historię
z dystansem i humorem - podkreśliła reżyserka.

Komedia "Być jak Kazimierz Deyna" wygrała ubiegłoroczny Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", zdobywając Grand Prix "Wielki Jantar".

W obsadzie filmu są m.in.: Marcin Korcz, Aleksander Staruch, Przemysław Bluszcz, Gabriela Muskała,Jerzy Trela, Małgorzata Socha, Piotr Głowacki i Michał Żurawski. Scenariusz komedii napisali wspólnie Anna Wieczur-Bluszcz i Radosław Paczocha.
EJ
PAP
Ostatnia aktualizacja:  12.01.2013
Zobacz również
Nowy film Bugajskiego nagrodzony przed premierą
Pokolenie on-line
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll