PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
FILM CAFE
  2.03.2012
Pamiętacie jeszcze Omara Sangare? Okazuje się, że aktor ten bynajmniej nie zapadł się pod ziemię - robi teraz oszałamiającą karierę w USA.

Jego biografia na Wikipedii pęcznieje od nagród i kolejnych przedsięwzięć, które ten pochodzący ze Stalowej Woli, artysta bierze na swoje barki. Odnosi sukcesy nie tylko jako aktor, ale reżyser, producent, pedagog i pisarz. Ma tytuł doktora Akademii Teatralnej w Warszawie. Odkąd wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, jako wykładowca współpracował już m.in. z Uniwersytetem Kalifornijskim w Los Angeles, San Diego i Santa Barbara oraz Uniwersytetem Wesleyan. Departament Stanu USA wyprodukował trzy krótkometrażowe filmy przedstawiające karierę Omara Sangare w Ameryce.


Omar Sangare, fot. Akpa

Sangare dzieli swoje życie między Nowy Jork a Williams Town, gdzie już 6 lat uczy reżyserii i aktorstwa w najlepszym college'u w USA według magazyny "Forbes". W 2007 powołał Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialogue ONE w Stanach Zjednoczonych, któremu przewodniczy jako dyrektor artystyczny. W 2010 roku założył największy festiwal monodramów na świecie United Solo w Nowym Jorku (odbywa się w październiku i listopadzie).

- W Williams College uczę tego, czego nauczyłem się w Polsce. Pracowałem z Tadeuszem Łomnickim, Ryszardem Hanin, Zbigniewem Zapasiewiczem, mistrzem Wajdą - opowiada Sangare w wywiadzie dla "DD TVN". Na zajęciach z aktorstwa Sangare przybliża swoim studentom twórczość wielkich Polaków: - Szymborska, Gombrowicz, Witkacy, te nazwiska inspirują Amerykanów. Moi studenci uwielbiają podejście europejskie, chcą zobaczyć przeżywających, cierpiących, wrzeszczących bohaterów na scenie.

Omar Sangare odniósł zza oceanem sukces, ale o Polsce nie zapomina: - Stalowa Wola, którą mam w sercu i w naturze to jest ta prawdziwa Stalowa Wola, miasto w którym się urodziłem, o którym myślę, do którego tęsknię, bardzo często odwiedzam ją - wyznaje z dumą Sangare, który w grudniu 2011 roku zyskał tytuł ambasadora rodzinnego miasta.

Poza licznymi osiągnięciami teatralnymi, Omar Sangare ma w dorobku role w: "Smacznego telewizorku" Pawła Trzaski, "Tato" Macieja Ślesickego, "Egoiści" Mariusza Trelińskiego. Użyczył także swojego głosu w dubbingu jako Krab Sebastian w "Małej Syrence", jako Elliot Shag (Elliot Świerk) w "Mieście piesprawia", jako Bob w "ReBoot", a także w serialu "Leśna rodzina".

MG
DD TVN
Ostatnia aktualizacja:  8.03.2012
Zobacz również
Coming out córki Holland
Roma Gąsiorowska nie kłamie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll