PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
SALON FILMOWY
  3.10.2012
W ramach multimedialnego projektu kulturalnego „Wzajemność” w Warszawie odbędzie się szereg koncertów, wystaw, spektakli teatralnych oraz projekcji filmów i spotkań z artystami. Ich motto: dialog międzypokoleniowy.

Pretekstem do zorganizowania wspomnianego cyklu imprez kulturalnych są, zainspirowane przez UNESCO, tegoroczne obchody Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. - Wielu ekonomistów i socjologów już dziś uważa, że starość zaczyna się po osiemdziesiątce. Natomiast ludzie, którzy ukończyli 50. rok życia nie są już nazywani seniorami, ale juniorami starszymi – zaznaczył pół żartem, pół serio na konferencji prasowej inaugurującej projekt „Wzajemność” krytyk teatralny doktor Tomasz Miłkowski.


Kadr z filmu "Pora umierać", fot. materiały filmowe

Przez sześć dni (12-17 października) mieszkańcy stolicy będą mieli okazję wysłuchać recitalu Haliny Kunickiej oraz koncertu zespołu Włodzimierza Nahornego (towarzyszącego recytacji fragmentów encyklik Jana Pawła II w wykonaniu Andrzeja Seweryna), a także obejrzeć m. in. trzy spektakle Teatru TVP: „Moją córeczkę” w reżyserii Andrzeja Barańskiego, „Nad Złotym Stawem” Zbigniewa Zapasiewicza oraz „Warszawę” Andrzeja Strzeleckiego. Wszystkie spektakle zostaną pokazane w Teatrze Powszechnym. Tam też będzie można na żywo zobaczyć widowisko w reżyserii Piotra Machalicy, z piosenkami Jana Wołka, pod znamiennym tytułem „Tacy duzi chłopcy”.
- Kiedy w 2010 roku na festiwalu w Cannes portugalski reżyser Manuel de Oliveira prezentował swój nowy film, właśnie był po swoich 102. urodzinach. Na konferencji prasowej w ogóle nie mówił o tym filmie uważając, że to już jest dzieło zamknięte i powinno bronić się samo. Przez godzinę mówił o swoich planach. Od tego czasu zrealizował dwa kolejne filmy. Na festiwale nie jeździ, bo nie ma czasu, pracuje – opowiadał z podziwem dla witalności tego mistrza X Muzy Jerzy Armata, redaktor naczelny „Magazynu Filmowego SFP”. Aktywność generacji 60+ oraz relacje między pokoleniami (nie tylko w ramach rodziny) będą również dominować w przeglądzie filmów „Wielopokoleniowość w kinie”. Otworzy go w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej pokaz „Butelek zwrotnych” w reżyserii Jana Sveraka (syn) z udziałem Zdenka Sveraka (ojciec) w głównej roli. Jest to przeurocza czeska opowieść o starszych ludziach, ich marzeniach i uczuciach. W kolejnych dniach stołeczne kino Luna pokaże również dramat "Pręgi" Magdaleny Piekorz. Gościem honorowym będzie wybitna aktorka Danuta Szaflarska, którą zobaczymy w filmie "Pora umierać" Doroty Kędzierzawskiej ze zdjęciami Artura Reinharta. Projekcjom polskich filmów oraz teatrów telewizji towarzyszyć będą spotkania z twórcami (Agata Buzek, Olga Sawicka, Marcin Koszałka oraz Andrzej Barański, Dorota Kędzierzawska, Andrzej Strzelecki).

Projekt jest finansowany z budżetu m. st. Warszawy, zaś patronat medialny nad całym przedsięwzięciem objął Portalfilmowy.pl.

Szczegółowy program imprezy znajduje się na stronie WWW.wzajemnosc-aktywni60plus.pl



Marcin Zawiśliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  3.10.2012
Zobacz również
Konsultacje zmian w Programach Operacyjnych PISF
Jak dobrze sprzedać filmowe „dziecko”?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll