PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Siostrzany kanał Sundance Channel – amerykańska sieć telewizyjna AMC ogłosiła, że zakupiła prawa do drugiego sezonu serialu "Hell On Wheels". Premierowy odcinek produkcji o Dzikim Zachodzie przyciągnął 4,4 miliony widzów, a średnia widownia serialu do tej pory to 3,2 mln – daje to drugi najlepszy wynik w przypadku seriali w historii AMC.

Finałowy odcinek pierwszego sezonu zostanie pokazany w USA w niedzielę 15 stycznia, a już w czwartek 2 lutego 2012 roku o 22:00 "Hell On Wheels" zadebiutuje w Polsce na Sundance Channel HD. Serial składa się z 10 godzinnych odcinków i opowiada historię budowy kolei transkontynentalnej po zakończeniu Wojny Secesyjnej w 1865 roku.


"Hell on Wheels", fot. materiały promocyjne

W rolach głównych w serialu występują raper Common ("Just Wright", "Date Night"), Colm Meaney ("Get Him To The Greek"), Anson Mount ("City by the Sea", "Cook County"), Dominique McElligott (Moon) oraz Ben Esler ("The Pacific"). Serial został stworzony i napisany przez Joe i Tony'ego Gaytonów, którzy wraz z Jeremym Goldem i Johnem Shibanem z Endemol są również producentami wykonawczymi. Serial został wyprodukowany przez Entertainment One (eOne).

Głównym wątkiem serialu "Hell On Wheels" są losy byłego żołnierza konfederacji Cullena Bohannona (Anson Mount) opętanego pragnieniem pomszczenia śmierci żony. Serial staje się kroniką wydarzeń będących punktem zwrotnym w historii USA oraz przykładem tego, jak niecywilizowana może być cywilizacja.

"Hell On Wheels" przenosi widzów do czasów Wojny Secesyjnej i śledzi trudności związane z odbudowywaniem i naprawą kraju wyniszczonego najbardziej krwawą wojną, jaka została stoczona na amerykańskiej ziemi. Serial śledzi instytucjonalizację chciwości i korupcji, losy imigrantów, trudną sytuację świeżo wyzwolonych niewolników podczas odbudowy oraz proces prowadzący do wyniszczenia amerykańskiej ziemi i jej rdzennych mieszkańców w imię postępu.

Intensywnym zmianom, do  których należała m. in. budowa kolei, towarzyszyło zjawisko "Ruchomych miast" z salonami, domami gier i domami publicznymi, znanych jako „Piekła na kółkach”. Takie miasta wyrastały jak grzyby po deszczu wzdłuż trasy kolei i prosperowały dzięki ciężko zarobionym pieniądzom robotników.

Pierwsze „Piekło na kółkach” powstało w miejscowości Omaha w stanie Nebraska w 1865 roku, a w zimie 1866 roku mieszkało w nim już blisko pięć tysięcy mieszkańców. „Piekło na kółkach” mniej więcej co miesiąc przesuwało się o kilka mil w kierunku zachodnim. W 1867 roku ruchome miasto dotarło do miasteczka Julesburg w stanie Kolorado, które pierwotnie było zamieszkane przez zaledwie 40 mężczyzn i 1 kobietę, a które w mgnieniu oka rozrosło się do miasta zamieszkanego przez cztery tysiące mieszkańców.
    
Wkrótce potem „Piekło na kółkach” dotarło do Cheyenne w stanie Wyoming, zyskując sobie niemal natychmiast przydomek „najlepszego miejsca do uprawiania hazardu, jakie kiedykolwiek powstało”. Miesiąc później „Piekło na kółkach” dotarło do miasteczek Rawlins i Benton w stanie Wyoming,  a następnie przesunęło się dalej do Bear City oraz do Corinne w stanie Utah. W końcu dotarło do Promontory, miejsca oddalonego o tysiące mil od Omahy, w którym oficjalnie ogłoszono zakończenie budowy kolei transkontynentalnej.


"Hell on Wheels", fot. materiały promocyjne

Sundance Channel jest dostępny w Polsce od kwietnia 2010 roku. Program jest nadawany z angielską ścieżką dźwiękową i polskimi napisami w sieciach kablowych UPC Polska w rozdzielczości HD na kanale 494 oraz w rozdzielczości standardowej (SD) na kanale 493 oraz Jambox. Sundance Channel konsekwentnie realizuje misję wspierania swobody myśli twórczej sformułowaną przez jego założyciela, Roberta Redforda. To kanał odważny, twórczy i bezkompromisowy, oferujący widzom różnorodny i ciekawy wybór wysokiej jakości produkcji kina niezależnego, filmów dokumentalnych i oryginalnych programów.
Informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  30.12.2011
Zobacz również
Michał Żebrowski na małym ekranie
Sasnal filmowcem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll