PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  22.06.2016
"Obecność 2" wystartowała na pierwszym miejscu zestawienia, pokonując przy tym rezultat otwarcia animacji "Gdzie jest Dory".
Horrory mają w Polsce swoją wierną publiczność, jednak ich oglądalność w kinach rzadko kiedy przekracza pewien stały poziom. W ostatnich latach największym sukcesem w tym gatunku okazał się być film Jamesa Wana, "Obecność". Kosztująca zaledwie 20 mln dolarów produkcja przyniosła na całym świecie zyski na poziomie 318 mln dolarów. W Polsce film również odniósł sukces - mimo skromnego otwarcia rzędu 33 tys. sprzedanych biletów, łączna dystrybucja przełożyła się na ponad 321 tys. widownię. Do tego pozytywne recenzje krytyków i pochwały widzów - tylko kwestią czasu było pojawienie się kolejnej odsłony. Na stanowisku reżysera zasiadł ponownie Wan, który w zeszłym roku również święcił triumfy przy okazji premiery "Szybkich i wściekłych 7". "Obecność 2", której gwiazdami są Patrick Wilson i Vera Farmiga cieszy się znacznie większym powodzeniem widzów, niż pierwsza część. Na jej seanse wybrało się bowiem 105 236 widzów. Przy liczbie kopii na poziomie 156 sztuk, średnia widzów na kopię okazała się być wysoka - 675 osób.


Vera Farmiga w filmie "Obecność 2", fot. Warner Bros.

Najlepsze otwarcia 2016 roku w polskich kinach:

1. "Angry Birds Film" - 246 tys. widzów
2. "7 rzeczy, których nie wiecie o facetach" - 241 tys. widzów
3. "Zwierzogród" - 231 tys. widzów
4. "Pitbull. Nowe porządki" – 211 tys. widzów
5. "Deadpool" - 206 tys. widzów
6. "Planeta Singli" - 202 tys. widzów
7. "Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów" - 167 tys. widzów
8. "Zjawa" - 140 tys. widzów
9. "Warcraft: Początek" - 137 tys. widzów
10. "Alvin i wiewiórki: Wielka wyprawa" - 124 tys. widzów
11. "Batman v Superman: Świt sprawiedliwości" - 119 tys. widzów
12. "Nienawistna ósemka" – 114 tys. widzów
13. "Moje córki krowy" – 113 tys. widzów
14. "Kung Fu Panda 3" - 113  tys. widzów
15. "Obecność 2" - 105 tys. widzów
16. "Słaba płeć?" – 101,4 tys. widzów

Wielkim przegranym w rywalizacji o pierwsze miejsce zestawienia stała się animacja Pixara "Gdzie jest Dory". W 2003 roku ogromnym sukcesem okazał się być film "Gdzie jest Nemo". Tamta produkcja odnotowała łączną sprzedaż na poziomie blisko 1,611 mln biletów. Druga odsłona przeboju radzi sobie na polskich ekranach słabiej, przynajmniej biorąc pod uwagę weekend otwarcia - 95 467 widzów. Animacja może mieć jednak długie życie w polskich kinach, a przynajmniej do końca lipca, nie ma dla niej silnej konkurencji w tym gatunku.


Kadr z filmu "Gdzie jest Dory", fot. Disney.

Dwie premiery wpłynęły nieco na poprawę frekwencji w kinach. Przed ekranami zasiadło 424 392 widzów (wzrost o ok. 8 % względem poprzedniego weekendu). Do zamknięcia półrocza pozostały jeszcze dwa tygodnie, jednak już teraz można stwierdzić, że mamy do czynienia z kolejnym rekordem wypracowanym w tym okresie. Oczywiście w większej mierze to zasługa znakomitej sprzedaży filmów w pierwszym kwartale. O szczegółach będzie można poczytać w podsumowaniu, które niebawem się ukaże.

Z pierwszego miejsca spadło widowisko Duncana Jonesa "Warcraft: Początek". Produkcję, po bardzo dobrym otwarciu przed tygodniem, obejrzało o 52 proc. mniej widzów. Przełożyło się to na sprzedaż 66 448 biletów. Tym samym, po dziesięciu dniach dystrybucji, ekranizacja gry komputerowej przyciągnęła w sumie 292 tys. widzów.


Kadr z filmu "Warcraft: Początek", fot. UIP.

Na czwartym miejscu ulokowała się animacja "Angry Birds Film". Amerykańsko-fińska produkcja wciąż przyciąga znaczące rzesze widzów, tym razem 44 198 osób. W sumie, po czterech tygodniach dystrybucji konto produkcji zamyka się w 871 tys. sprzedanych biletów.

Niewielki spadek oglądalności (18 proc.) zanotował dramat "Zanim się pojawiłeś" (reż. Thea Sharrock). Produkcja z Emilią Clarke przyciągnęła jeszcze 39 948 widzów. W sumie, po dziesięciu dniach wyświetlania - 141 tys. widzów.


Kadr z filmu "Zanim się pojawiłeś", fot. Forum Film Poland.

W kinach wciąż o widzów walczy "Alicja po drugiej stronie lustra" Jamesa Bobina. Film z Johnnym Deppem i Mią Wasikowską obejrzało kolejnych 21 936 kinomanów. Po czterech tygodniach dystrybucji widowisko fantasy notuje sprzedaż blisko 328 tys. biletów.

Ostatnim filmem z widownią przekraczającą dziesięć tysięcy widzów, jest komedia romantyczna Marty Plucińskiej "Kochaj". Film z udziałem Małgorzaty Kożuchowskiej, czy Olgi Bołądź, przyciągnął po trzecim tygodniu wyświetlania już jedynie 13 111 widzów. W sumie, łączna frekwencja na seansach tej pozycji to 126 tys. widzów.


Roma Gąsiorowska w filmie "Kochaj", fot. Kino Świat.

W czołowej dziesiątce znalazło się jeszcze miejsce dla jednej premierowej propozycji, filmu "Jak urządzić orgię w małym mieście" Jeremiego Lalonde'a. Kanadyjską komedię obejrzało 4 609 widzów w 64 kinach.

Poza czołową dziesiątką znalazła się między innymi "Frankofonia" Aleksandra Sokurowa. Film dokumentalny w koprodukcji francusko-holendersko-niemieckiej przyciągnął 2 892 widzów na 27 kopiach. Z kolei film przygodowy "Piknik z niedźwiedziami", mimo gwiazd w obsadzie (Robert Redford, Nick Nolte, czy Emma Thompson), zainteresował jedynie 1 910 widzów w 37 kinach. Natomiast dramat Konrada Aksinowicza, "W spirali" obejrzało 674 osób na 33 kopiach.


Piotr Stramowski w filmie "W spirali", fot. Alter Ego Pictures.

W kinach od piątku: widowisko science-fiction "Dzień Niepodległości: Odrodzenie"; melodramat "Przyjaźń czy kochanie?"; film przygodowy "Wszystkowidząca"; komedia Julie Delpy "Lolo" francuski komediodramat "Wszyscy albo nikt"; koprodukcja francusko-katarsko-turecka "Blokada".
Paweł Zwoliński
Informacja własna/ BoxOffice.pl
Ostatnia aktualizacja:  29.06.2016
Zobacz również
fot. Warner Bros
2570 zgłoszeń na Szczecin European Film Festival
Młodzi i Film 2016: W konkursowej rywalizacji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll