PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
"Harry Potter", saga "Zmierzch", "Igrzyska śmierci"… to największe współczesne przeboje. Jednak kino nie od dziś kocha młodego, nastoletniego widza. Zjawisku temu przyglądają się Clara Kuperberg i Julia Kuperberg w dokumencie "Kino dla młodych" ("The Teen Movie Boom").

Reżyserki zapraszają w nostalgiczną podróż po produkcjach filmowych, które od pokoleń kształtują postawy młodych ludzi. Na podstawie rozmów z twórcami i znawcami mediów starają się pokazać bogatą historię filmu młodzieżowego i jego kulturową ewolucję.


Fot. ale kino+

Za sprawą przeniesionej na ekrany kin sagi "Zmierzch" pojęcie filmu młodzieżowego na nowo zaistniało w świadomości wielu odbiorców. Gatunek ten ma jednak długoletnią historię i od początku istnienia – wierną nastoletnią widownię. Pierwsze młodzieżowe filmy powstały w latach 50. i już wtedy cieszyły się ogromną popularnością. Sztandarowym obrazem tamtych lat był amerykański "Rock around the clock" Freda F. Searsa, pierwszy film w rytmie rock’n’rolla. Młodzi ludzie identyfikowali się z jego bohaterami, w ich problemach widzieli odzwierciedlenie własnych trosk. Do tego kochali rock’n’rolla, poprzez którego – na przekór dorosłym - próbowali wyrażać siebie. Muzyka i taniec to wiodące motywy kina młodzieżowego. W latach 70. i 80. reprezentowały je takie filmy, jak "Gorączka sobotniej nocy" czy "Grease".

W wielu kręgach panuje przekonanie, że film młodzieżowy to domena "drugoplanowych" reżyserów. Autorki dokumentu obalają tę popularną tezę. Również twórcy pokroju George’a Lucasa czy Francisa Forda Coppoli mają na swoim koncie obrazy dla nastoletnich widzów – pierwszy z nich w 1973 roku nakręcił "Amerykańskie graffiti" o świeżych absolwentach szkoły średniej, dziesięć lat później powstali "Wyrzutkowie" Lucasa, określani jako "Przeminęło z wiatrem" dla nastolatków.

Analizując obrazy młodzieżowe na przestrzeni lat, widać, że kluczem do ich sukcesu jest umiejętne pokazanie świata widzianego oczami młodych ludzi. Choć problemy wieku dorastania od pokoleń pozostają niezmienne, ciągłym przeobrażeniom ulega rzeczywistość, w której młodzież próbuje się odnaleźć. By zaspokoić jej potrzeby i oczekiwania, filmowcy zmuszeni są podążać za najnowszymi trendami. Młodzi widzowie szukają bowiem w kinie szczerości i odpowiedzi na nurtujące ich pytania i wątpliwości.

Premiera "Kina dla młodych" w telewizji ale kino+: niedziela 25 listopada, godz. 19.05
DR
Ale kino+
Ostatnia aktualizacja:  22.11.2012
Zobacz również
Zmarł Larry Hagman, gwiazda serialu "Dallas"
Gwiazdor "Breaking Bad" niewidomym bandytą
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll