PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  18.05.2012

Miał 16 lat, kiedy jego rodzice się rozwiedli, rok później – kiedy jego relacje z ojczymem okazały się fatalne – opuścił rodzinny dom, by zostać muzykiem. Udało mu się nawet grać support przez zespołem Iggy Popa, ale okazało się, że to wszystko, na co może liczyć w tej branży. Ówczesna żona (jedyna, kolejne panie w jego życiu na ślub nie mogły liczyć) zawiozła go do Los Angeles, gdzie spotkali Nicolasa Cage’a, który uznał, że Johnny Depp powinien spróbować kariery aktorskiej.

Zadebiutował więc – jak spore grono aktorów jego pokolenia – w „Koszmarze z ulicy Wiązów” (1984), ale traktowanie aktorstwa serio zaczęło się kilka lat później, kiedy trafił do kultowego serialu „21 Jump Street” (1987-90), opowiadającego o policjantach walczących z przestępczością nieletnich. Po drodze zagrał w „Plutonie” i kultowym dziś „Beksie” (1990) Johna Watersa, by zaskoczyć wszystkich swą wrażliwością w roli Edwarda Nożycorękiego z filmu Tima Burtona (1990). Spotkanie z Burtonem było bodaj najważniejsze w jego karierze: w sumie zagrał w jeszcze sześciu jego filmach – „Edzie Woodzie” (1994), gdzie ucieleśnił najgorszego reżysera w dziejach kina, „Jeźdźcu bez głowy” (1999), „Charlim i fabryce czekolady” (2005), „Sweeneyu Toddzie: demonicznym golibrodzie z Fleet Street” (2007), „Alicji w krainie czarów” (2010)  oraz – ostatnio – w „Mrocznych cieniach” (2012). Okazał się idealnym medium dla plastycznych wizji Burtona, ale przecież nie ograniczył swej aktywności tylko do współpracy z tym reżyserem. Równie udane było spotkanie ze Szwedem Lasse Halstromem („Co gryzie Gilberta Grape’a?”, 1993 i „Czekolada”, 2000), Jimem Jarmushem („Truposz”, 1994), Mike’iem Newellem („Donnie Brasco”, 1997) czy Markiem Forsterem („Marzyciel”, 2004).


Kadr z filmu "Mroczne cienie", fot. Warner Bros.

Johnny Depp jest aktorem o wielu obliczach – wrażliwym i sentymentalnym (zastąpił zmarłego przyjaciela, Heatha Ledgera, w „Parnassusie”, 2009 Terry’ego Gilliama), twardzielem (zagrał gangstera Johna Dilligera we „Wrogach publicznych”, 2009 Michaela Manna), a także skłonnym do zgrywy wesołkiem. Ten ostatni wizerunek jest nierozerwalnie związany z postacią kapitana piratów Jacka Sparrowa z czteroczęściowego już cyklu „Piraci z Karaibów” (2003-11), gdzie z fantazją i swadą igra ze swoimi wrogami, jak i tradycyjnymi konwencjami egzotycznego kina przygodowego. Niby nic wielkiego – wszak atmosfera zgrywy i pastiszu zawsze była mu bliska, to jednak wspięcie się dzięki temu cyklowi na szczyt hollywoodzkiej piramidy – z gażą 75 mln dolarów za jeden film („Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach”, 2011), rekordem z Księgi Guinnessa, jest już wyczynem godnym uwagi. A przecież Johnny Depp nie tylko gra w filmach: nadal występuje z gitarą, produkuje i reżyseruje filmy, pisze scenariusze i kolekcjonuje nagrody – ma trzy nominacje do Oscara, dziewięć do Złotego Globu (ma też statuetkę za rolę w „Sweeneyu Todzie”). Ma też wieczny status idola nastolatek, co potwierdzają wyróżnienia przyznawane przez widzów MTV, a którego tak bardzo – na początku swej aktorskiej kariery – chciał uniknąć.

 

Konrad J. Zarębski
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  18.05.2012
Zobacz również
Film o Bobie Marleyu otworzy Krakowski Festiwal Filmowy
"Ambasador": paszport dyplomatyczny sprzedam
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll