PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W programie 130 filmów, spotkania z gośćmi i warsztaty w Warszawie i Wrocławiu, pokazy ośmiu filmów z Konkursu głównego w 21 miastach w Polsce. Od 3 września na stronie Kina Dzieci można znaleźć informacje o wszystkich filmach i wydarzeniach specjalnych festiwalu.
W tym roku festiwal przebiega pod hasłem Ku nowej przygodzie. Oprócz 8 filmów w Konkursie Głównym, odbędzie się Konkurs Filmowych Odkryć, Panorama, Krótkie Historie, Kino Dzieci z nosem w książkach oraz jubileuszowa sekcja Mam 5 lat - urodziny Kina Dzieci.

Konkurs Filmowych Odkryć

Ubiegłoroczne odkrycia w tym roku przemieniły się w sekcje konkursową, w której zwycięzcę wybierze specjalne jury. Zasiadają w nim Łukasz Kacprowicz, reżyser "Basi" i współzałożyciel Grupy Smacznego, Patrycja Wanat, szefowa działu kultury w Radiu TOK FM oraz Justyna Sobczyk, reżyserka, pedagożka, założycielka Teatru 21. O programowej zmianie opowiada dyrektorka FF Kino Dzieci Joanna Żak:

‒ Widzowie świetnie przyjęli zeszłoroczną sekcję Odkryć i dali nam znak, że są gotowi na filmy, które operują nową perspektywą i opowiadają o sprawach istotnych dla dzieci w nieszablonowy sposób. Chcemy wyróżnić te filmy i jeszcze bardziej zwrócić na nie uwagę publiczności.

W Konkursie znalazło się 7 tytułów: trzy filmy dokumentalne: "Brudna robota" (Tongue Cutters, reż. S. Melkeraaen, 10+ ), "Ceres" (reż. J. Van den Brand, 12+ ) i "Liyana" (reż. A. Kopp, A. Kopp, 10+ ) ‒ dwa pierwsze ukazują tradycyjne role dzieci w wiejskich społecznościach. Brudna robota w ciepłym tonie opowiada o norweskiej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie tradycji, wedle której najmłodsi przyuczani są do pracy przy oprawianiu ryb. Ceres z kolei to subtelny, ale realistyczny portret czwórki holenderskich dzieci żyjących na wsi i pomagającym swoim rodzinom w gospodarstwach. Trzeci z dokumentów, "Liyana", to hołd dla afrykańskiej kultury i jej ustnych przekazów – w filmie Gcina Mhlophe, afrykańska pisarka oddaje dzieciom mieszkającym w sierocińcu w Suazi władzę nad opowieścią. W ten sposób powstaje animowana historia dziewczynki, którą czeka wyprawa w poszukiwaniu zaginionego rodzeństwa. W konkursie znalazły się też cztery filmy fabularne. W filmie "Wally" (reż. B. Goldblat, 11+ ), razem z Adym, nastoletnim synem imigranta, wyruszymy do Burkina Faso. Tam francuski chłopak trafia do innego świata, w którym przejdzie duchową przemianę i będzie musiał szybko dorosnąć. O świecie jak z szamańskiego rytuału opowiada "Widzialne i niewidzialne" (reż. K. Andini, 11+ ). W filmie żyjące na balijskiej prowincji, nierozłączne bliźnięta Tantra i Tantri rozdziela choroba jednego z nich. Ogarnięta tęsknotą Tantri ucieka w świat marzeń sennych, aby tam spotkać się ze zdrowym chłopcem. Oswaja nieznane za pomocą tańca, śpiewu, barwnych strojów z liści i trzcin. Do sennej miejscowości pośród złotych pól zaprasza "Królowa Niendorfu" (reż. J. Thome, 9+ ). Bohaterka filmu Lea bardzo chce wstąpić w szeregi chłopięcego gangu. Żeby tak się stało, musi sprostać niejednej próbie i udowodnić swoją odwagę. Ostatni z tytułów konkursowych to rasowe kino gatunkowe: będzie można się przestraszyć! "Pokój 213" (reż. E. Lindblom, 10+ ) to historia trójki przyjaciółek na wakacyjnym obozie, które próbują rozwiązać tajemnicę dziwnych, niewytłumaczalnych zjawisk i pogłosek o nawiedzonym pokoju.

Kino Dzieci z nosem w książkach

W tej sekcji królują adaptacje literatury dziecięcej. W programie aż 7 zestawów krótkich filmów – m.in. trzy z polskimi serialami zrealizowanymi na podstawie popularnych serii wydawniczych: "Przytul mnie" (4+ ), "Wiking Tappi" (4+ ), "Żubr Pompik" (4+ ). Znajdziemy tu także pięć odcinków ekranizacji popularnego komiksu Emmanuela Guiberta i Marca Boutavanta Ariol (7+ ), dwa zestawy z filmami na podstawie książeczek Julii Donaldson (wśród nich nowość "Rozbójnik szczur"), zestaw Revolthing Rhymes na podstawie książki Rolada Dahla ("Fantastyczny Pan Lis", "Matylda", "Charlie i fabryka czekolady", "Wiedźmy"), który w zabawny sposób wskrzesza klasyczne bajki i baśnie, osadzając je we współczesnych realiach. Wśród filmów pełnometrażowych druga w tegorocznym programie Kina Dzieci opowieść o przygodach Pettsona i Findusa – "Pettson i Findus – mały kłopot, wielka przyjaźń" (reż. A. Samadi Ahadi, 4+ ), przygoda w szwajcarskich Alpach na podstawie klasycznej XIX wiecznej powieści "Heidi" (reż. A. Gsponer, 7+ ) i klasyczne ekranizacje Astrid Lindgren "Pippi Pończoszanka" oraz "Powrót Pippi". Na koniec przypomnimy sobie klasykę animacji opowiedzianą na nowo – czyli film "Muminki w pogoni za kometą" (reż. M. Lindberg, 2010). Swoje ulubione cytaty z Muminków, Pippi Pończoszanki i Wiedźm przed wybranymi seansami w Warszawie przeczytają Weronika Wawrzkowicz, Sylwia Chutnik i Anna Dziewit-Meller. W pierwszy i drugi weekend w festiwalowych kinach w Warszawie swoje stoiska będą miały polskie wydawnictwa: Media Rodzina, Zakamarki, Ene Due Rabe, Zielona Sowa i Egmont. Gościem jednego z pokazu Wikinga Tappiego będzie Marcin Mortka, autor książek o Tappim.

Krótkie Historie

14 filmów zobaczymy w dwóch zestawach krótkich metraży Śmieszna ryba i inne filmy krótkie (4+ )i Huśtawka i inne filmy krótkie (7+ ). Wśród nich, w zestawie dla starszych dzieci, znalazł się odcinek nowego serialu z przygodami niedźwiedzia Ernesta i myszki Celestyny Gwiazdka dla Celestyny. Poza tym w programie zestaw polsko-słowackiego serialu "Pajęczaki", zestaw dokumentalny 199 małych bohaterów o codzienności uczniów w różnych krajach (reżyser i bohater polskiej części będą gośćmi pokazu w Warszawie). Na koniec pogodna animacja "Jazzoo–Party", po której widzowie jeszcze długo będą nucić chwytliwe jazzowe utwory ze ścieżki dźwiękowej.

Namaste - kino Indii

W ramach corocznego przeglądu wybranej narodowej kinematografii tym razem Kino Dzieci obrało kurs na Indie, skąd wyselekcjonowane zostały filmy, których bohaterowie walczą o swoje małe i wielkie marzenia. W programie obejrzymy "Ishu" (reż. U. Borpujari, 11+ ) pokazujący z perspektywy dziecka podzielony świat dorosłych, w którym ścierają się tradycyjne wierzenia i nowoczesna nauka; "Village Rockstars" (reż. Rima Das) ‒ przepiękne wizualnie połączenie dokumentu i fabuły, w którym dziesięcioletnia Dhunu marzy o własnej gitarze; Bilet ulgowy (reż. S. Kakkad, 10+ ) – bohaterowie tego filmu również mają proste, ale dla nich wdawałoby się nieosiągalne marzenie. Najmłodsi mieszkańcy slumsów w Bombaju chcieliby zjeść w ekskluzywnej restauracji Pizza Cafe. W filmie "Dzień matki" (reż. A. Shukla, 8+ ) Vicky i jego młodsza siostra Kaku zbierają każdy grosz na najpiękniejszy prezent na Dzień Mamy. Tytułowy bohater filmu "Gattu" (reż. R. Khosa, 8+ ) rozwija swoją największą pasję ‒ puszczanie latawców i wytrwale dąży do mistrzostwa. Filmom w Warszawie towarzyszyć będzie szereg wydarzeń specjalnych – wprowadzenia do filmów ekspertów z Muzeum Azji i Pacyfiku, pokaz strojów i carrom, indyjskiego bilarda, warsztaty tańca hinduskiego czy warsztat jogi dla dorosłych i dzieci. Wydarzeniem zamknięcia festiwalu będzie koncert Wacława Zimpla do filmów "Przyjaciel" i "Katputli".

Panorama i Mam 5 lat - urodziny Kina Dzieci

W Panoramie przegląd filmów nagradzanych i znanych z poprzedniego festiwalu filmów (m.in. "Superagentka", "Basia", "Villads", "Na linii wzroku") i krótkich metraży ("Chłopiec w skorupce" i inne filmy krótkie, "Pan Hublot" i inne filmy krótkie). To wyjątkowa okazja by zobaczyć dokument "Nic bez nas" (zeszłoroczne Odkrycia). W sekcji znalazły się też nowości: "Wielki zły lis i inne opowieści" (reż. P. Imbert, B. Renner) ‒ pełna humoru animacja od twórców Ernesta i Celestyny, a także Jill i Joy. "Tajemniczy nieznajomy" (reż. S. Cantell, 5+ ), czyli najnowsza odsłona cyklu o przygodach przebojowych dziewczynek. Tym razem do ich domku na plaży zakrada się tajemniczy uciekinier. Bohaterki nie pozostają obojętne na los pokrzywdzonego.

5 urodziny Kina Dzieci organizatorzy świętują urodzinową sekcją – przypominają ulubione filmy widzów z poprzednich edycji. To doskonała okazja, by zobaczyć hity Kina Dzieci na wielkim ekranie: "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai". "Sekret rodziny von Broms", "Wielką wyprawę Molly", "Niesfornego Brama czy Sekret Eleonory", a także klasyki w reżyserii Lassego Hallströma na podstawie książek Asatrid Lindgren"Dzieci z Bullerbyn", "Nowe przygody dzieci z Bullerbyn".

Festiwal Filmowy Kino Dzieci to jeden z największych festiwali filmów dla młodych widzów w Polsce. Piąta edycja odbędzie się w dniach 22-30 września w 21 miastach pod hasłem Ku nowej przygodzie. W programie znalazło się ponad 130 filmów: filmy aktorskie, dokumentalne, animacje oraz krótkie metraże. Kino Dzieci to także spotkania i warsztaty dla nauczycieli i rodziców, warsztaty dla dzieci, spotkania z gośćmi, pokazy z muzyką na żywo. Opisy filmów i informacje o wydarzeniach specjalnych znaleźć można w broszurach z programem w kinach festiwalowych i warszawskich kawiarniach oraz instytucjach kultury.

Organizator: Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Współfinansowanie: Miasto st. Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Kreatywna Europa.

MP/AK
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Ostatnia aktualizacja:  4.09.2018
Zobacz również
fot. Nowe Horyzonty
Wama FF: Warsztaty dla montażystów filmowych w Olsztynie
Nominowani do 11. edycji nagród PISF
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll