PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Od 15 grudnia mieszkańcy Warszawy, Rzeszowa, Wisły, Zielonej Góry, Żagania i ich okolic będą mogli odbierać sygnał TVP1, TVP2 oraz TVP INFO naziemnie w postaci cyfrowej za pośrednictwem tzw. pierwszego multipleksu. To kolejny etap procesu cyfryzacji mediów.

Pierwszy multipleks nadaje testowo już od 7 grudnia. W ten sposób emitowane są trzy programy TVP: TVP1, TVP2 oraz programy regionalne w ramach TVP Info.

Już teraz znaczna część mieszkańców Polski może odbierać telewizję cyfrową z anten naziemnych, ale wciąż nie dotyczy to wszystkich programów. Poprawi to znacznie jakość emisji.  Kolejne istotne zwiększenie zasięgu zaplanowane zostało na 1 czerwca przyszłego roku, a więc w przeddzień Euro 2012.


Budynek TVP SA przy  Woronicza w Warszawie, fot. Akpa

Cyfryzacja to proces zmiany techniki nadawania sygnału telewizyjnego z analogowej na cyfrową. Aby zachować stały dostęp do programów, najpierw zostaną włączone nadajniki cyfrowe, a dopiero po jakimś czasie (nazywanym okresem nadawania równoległego lub z jęz. angielskiego – simulcastem) wyłączone nadajniki analogowe. Ponieważ jest to duże przedsięwzięcie od strony technicznej, organizacyjnej i finansowej, zostało ono podzielone – podobnie jak w innych krajach – na kilka etapów obejmujących cykl kolejnych włączeń/wyłączeń na poszczególnych obszarach Polski. Na niektórych obszarach kraju już jest dostępny sygnał cyfrowy, zaś jego zasięg będzie sukcesywnie zwiększany.

Okres nadawania równoległego, podczas którego na danym obszarze dostępny będzie jednocześnie sygnał w postaci analogowej i cyfrowej będzie trwał średnio około roku (od około pół roku do roku i trzech miesięcy). Jego zróżnicowanie wynika głównie z przyczyn technicznych związanych z przebudową sieci nadawczej. Odpowiednio długi okres nadawania równoległego ma dać odbiorcom możliwość dostosowania posiadanego sprzętu do odbioru emisji cyfrowych.

Ostatnie analogowe emisje zostaną wyłączone do 31 lipca 2013 r.


WRÓB
www.tvp.pl
Ostatnia aktualizacja:  20.12.2011
Zobacz również
Keanu Reeves stanie za kamerą w Chinach!
Bawaria docenia weterana
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll