PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  16.09.2018
"Rzeź Woli", dokument w reżyserii Rafała Geremka otrzymał nagrodę w kategorii "Najlepszy Film Telewizyjny" na międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych w Rijece w Chorwacji. Film Geremka opowiada o masakrze cywilów dokonanej przez Niemców w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego i braku odpowiedzialności za popełnienie tej zbrodni. "Rzeź Woli" jest koprodukcją TVP1 i FINA.
"Rzeź Woli", dokument w reżyserii Rafała Geremka otrzymał nagrodę w kategorii "Najlepszy Film Telewizyjny" na międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych w Rijece w Chorwacji. Film Geremka opowiada o masakrze cywilów dokonanej przez Niemców w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego i braku odpowiedzialności za popełnienie tej zbrodni. "Rzeź Woli" jest koprodukcją TVP1 i Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.
 
Laureaci festiwalu, fot. materiały promocyjne

"Coś co czyni ten film innym od tych zrealizowanych na podobny temat, to nowe spojrzenie na współczesne społeczności, które odkrywają na nowo, konfrontują się i żyją z łączącą ich przeszłością. Film uosabia najlepszą jakość telewizyjną, ponadto silnie angażuje widzów emocjonalnie oferując przy tym ważny przekaz informacyjny, a także wątki współczesne opowiadanej historii" – napisało jury w uzasadnieniu.

"Rzeź Woli", materiały promocyjne

 - To jeden z nielicznych festiwali, który prezentuje filmy dokumentalne o tematyce historycznej z całego świata. Historie dawne i bardziej nam współczesne – mówi Anna Ferens, pod której redakcją w TVP1 powstał film "Rzeź Woli". - Z filmami typowymi dla kina niezależnego konkurowały tu produkcje telewizyjne i wysokobudżetowe. Muszę przyznać, że wybrane w selekcji filmy miały wysoki poziom – mówi Ferens.

Wielkimi produkcjami były m. in. film "O. J.: Made in America" Caroline Waterlow, który został wcześniej nagrodzony Oscarem za produkcję. Innymi wysokobudżetowymi produkcjami były "Nadia Comaneci, The Gymnast and the Dictator", film o karierze Roberta Kennedy "The American Dreams of Bob Kennedy" czy "Che Guevarra - Beyond the Legend" - film o tym, jak krwawy rewolucjonista świadomie kreował swój własny wizerunek wykorzystując propagandę i naiwność zachodnich mediów.


"Rzeź Woli", materiały promocyjne

Ponad 150 filmów przesłano do obejrzenia przez chorwacko-włosko-słoweńskie jury, z czego 39 filmów znalazło się w finale. Poza główną nagrodą rozdano jeszcze dziewięć statuetek. Główną nagrodę dostał film niemiecki "Legacy" zawierający rozmowy z dziećmi ofiar i potomkami sprawców Holocaustu.
 
 
WRÓB
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  16.09.2018
Zobacz również
43. FPFF. Nowy Market Guide. Festiwalowy przewodnik po branży filmowej
43. FPFF.Otwarte posiedzenie Rady PISF w Gdyni
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll