PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Mateusz Damięcki odkrywa swoje nowe oblicze. 5 marca 2016 roku ruszył w TVP1 cykl dokumentalny „Mapa ginącego świata”. Aktor wraz z ekipą telewizyjną odwiedził Kenię, Sri Lankę, Madagaskar i Wietnam w poszukiwaniu zagrożonych wymarciem gatunków fauny i flory.
- W Azji  wierzy się, że sproszkowany róg nosorożca leczy nowotwory, stąd jego cena w Wietnamie czy Chinach osiąga astronomiczną kwotę 60 000 dolarów za kilogram. Nielegalny handel rogiem to w tej chwili najbardziej dochodowy interes, bardziej opłacalny niż handel złotem, kokainą czy nielegalną bronią. Dlatego nosorożce giną w przerażającym tempie. W zeszłym roku w Afryce zabito ich ponad 1 300 - mówi Mateusz Damięcki. I dodaje: Cykl „Mapa ginącego świata” ma uświadomić nam wszystkim, jak - często nawet nieświadomie - szkodzimy planecie, na której żyjemy. Dla przykładu – w Polsce jest bardzo duże zainteresowanie parkietami, tarasami i meblami z drewna egzotycznego. Częściowo są to produkty pochodzące z nielegalnych źródeł. Według danych Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego co roku trafia do nas 1,5-2 mln metrów sześciennych drewna m.in. z Madagaskaru, Azji Południowo-Wschodniej, wysp Oceanu Spokojnego i Indyjskiego. Nikt nie potrafi dokładnie określić, jak wysoki jest odsetek drzew, które ścięto nielegalnie, ale przypuszcza się, że może on przekraczać nawet 16-19 proc. Ta rabunkowa gospodarka rujnuje lasy deszczowe, przez co niszczy naturalne środowisko wielu gatunków zwierząt.

  Zdjęcia do pierwszego odcinka były kręcone w Kenii, gdzie Mateusz przyglądał się z bliska zagadnieniu kłusownictwa na słoniach - zabijanych dla ich ciosów i nosorożcach - zabijanych dla rogów. Aktor włączył się również w działania Kenya Wildlife Service - kenijskiej organizacji paramilitarnej powołanej dla ochrony przyrody. Odwiedził sierociniec dla słoni, których matki stały się ofiarami kłusowników i poznawał życie tych zwierząt pod okiem naukowców u stóp Kilimandżaro.

Drugi odcinek, kręcony na Madagaskarze, poświęcony jest tematyce nielegalnego handlu drewnem gatunków egzotycznych chronionych na mocy CITES oraz rabunkowej gospodarce leśnej. Na tej niezwykłej wyspie, gdzie ponad 80 proc. stworzeń to endemity, czyli organizmy nie występujące w żadnym innym miejscu na Ziemi, aktor podpatrywał życie lemurów i kameleonów. Odwiedził też maleńką wioskę Mitsinjo na terenie Parku Narodowego Andasibe - Mantadia. Z tutejszych drzew wyrabia się m.in. ekskluzywne parkiety, za które konsumenci są w stanie płacić krocie. Lokalni przyrodnicy pokazali Mateuszowi Damięckiemu, jak ratować naturalne środowisko i jednocześnie pomagać ubogiej ludności Madagaskaru, dając im zatrudnienie, by wycinanie chronionych międzynarodowym prawem drzew nie było dla mieszkańców jedynym sposobem na wykarmienie rodziny.

Zdjęcia do kolejnych odcinków odbyły się na Sri Lance i w Wietnamie, gdzie Mateusz Damięcki wraz z ekipą przyglądał się w jaki sposób pamiątki turystyczne wykonane z roślin i zwierząt lokalnych gatunków przyczyniać się mogą do ich wymierania. Widzowie przekonają się również, że tradycyjna medycyna chińska może powodować znaczące szkody w ekosystemach, gdyż w znacznej mierze opiera się na produktach pochodzących od zagrożonych gatunków roślin i zwierząt.

„Mapa ginącego świata”
– w reżyserii Marty Kądzieli - to czteroodcinkowy cykl, którego celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat zagrożonych wyginięciem unikalnych gatunków fauny i flory, głównie na skutek niekontrolowanego ich pozyskiwania w celach komercyjnych. Seria dokumentalna będzie emitowana na antenie TVP 1 w soboty: 5, 12, 19 marca i 2 kwietnia o godz. 8.55. Emisje powtórkowe zaplanowane są na antenach TVP1, TVP Polonia, TVP HD i TVP Historia.  

WRÓB
TVP SA
Ostatnia aktualizacja:  5.03.2016
Zobacz również
fot. TVP
O!PLA - przed nową edycją
Andrzej Wajda: Wygrana walka o kino
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll